“Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində E-infrastrukturlar üzrə 5-ci beynəlxalq konfrans”ın nəticələri müzakirə olunub 2022-10-26 12:00:00 / KONFRANSLAR
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının onlayn iclasında “Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində E-infrastrukturlar üzrə 5-ci beynəlxalq konfrans”ın (The 5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference – “EaPEC 2022”) nəticələri haqqında məlumat verilib.
İnstitutun AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev sözügedən konfransın yekunlarına dair hesabat xarakterli məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, 28-29 sentyabr 2022-ci il tarixlərində Bakıda keçirilmiş “EaPEC 2022” konfransı GEANT Assosiasiyasının təşəbbüsü və koordinasiyası ilə həyata keçirilən, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini əhatə edən “EU4Digital” (“EaPConnect 2” Connecting Research and Education Communities in the Eastern Partnership (EaP) countries) layihəsi çərçivəsində reallaşdırılan sayca 5-ci tədbirdir.
B.Nəbiyev konfransa hazırlıq məqsədilə çoxsaylı görüşlərin keçirildiyini, bu görüşlərdə tədbirin plenar və seksiya iclaslarında ediləcək çıxışlar barədə geniş müzakirələrin aparıldığını nəzərə çatdırıb.
Məruzəçi konfransın açılış mərasimi, plenar və seksiya iclasları, həmçinin bağlanış mərasimində müzakirə olunmuş mövzular, moderatorlar və məruzəçilər haqqında məlumatı diqqətə çatdırıb. AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev və GEANT-ın baş direktoru Erik Huizerin “EaPEC 2022” konfransı ilə əlaqədar olaraq yerli televiziya kanallarında çıxış etdiklərini bildirib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək bu mötəbər konfransın Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinə və bu dövlətlərin Avropa ictimaiyyətinə inteqrasiyasının sürətləndirilməsinə xidmət etdiyini bildirib. Alimin sözlərinə görə, konfransda təqdim olunan məruzələrdə tərəfdaş ölkələrdə aparılan əhəmiyyətli tədqiqatların nəticələri ilə bağlı ətraflı məlumat verilib, bu tədqiqatlarda süni intellekt, IV Sənaye İnqilabı və qlobal çağırışlara cavab verən yüksək texnologiyalar, bulud texnologiyaları, mobilliyin önəmi nümayiş olunub.
Akademik R.Əliquliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin elm və təhsilin inkişafı, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində yürütdüyü siyasətdən danışıb. Azərbaycanın son illərdə keçdiyi inkişaf yolu, regionda və beynəlxalq müstəvidə nüfuzlu dövlət kimi tanınmasının bilavasitə ölkə başçısının adı ilə bağlı olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, məhz müvafiq sahələrdə həyata keçirilən uğurlu siyasətin nəticəsidir ki, artıq Azərbaycanda dünyanın nüfuzlu qurumlarının təşkilatçılığı ilə beynəlxalq elmi tədbirlərin keçirilməsi ənənəvi hal alıb.
Alim ölkəmizdə belə bir mötəbər tədbirin keçirilməsinin Azərbaycan dövlətinə, onun apardığı siyasətə, eləcə də AMEA-ya olan etimadın göstəricisi olduğunu qeyd edib. “Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində E-infrastrukturlar üzrə 5-ci beynəlxalq konfrans”ın rəhbərlik etdiyi institutun uzun illər ərzində formalaşdırdığı beynəlxalq əməkdaşlıq, dünya elminin tələblərinə cavab verən, prioritet istiqamətlərdə aparılan tədqiqatlar, eləcə də GEANT Assosiasiyası ilə mövcud olan əlaqələrin məntiqi nəticəsi olduğunu vurğulayıb.
İnstitutun baş direktoru tədbirin yeni elmi əlaqələr qurmaq, Azərbaycanda aparılan tədqiqatları dünyaya təqdim etmək, beynəlxalq əməkdaşlığı inkişaf etdirmək və xarici həmkarlarla birgə layihələr həyata keçirmək baxımından mühüm platforma rolunu oynadığını diqqətə çatdırıb. Konfransda səmərəli müzakirələr nəticəsində irəli sürülən dəyərli fikirlərin müvafiq sahədə mövcud problemlərin həllinə öz töhfəsini verəcəyinə, yeni elmi layihələrin əsasının qoyulacağına əminliyini ifadə edib.

The results of the “5th international conference on E-infrastructures within the Eastern Partnership” discussed 2022-10-26 12:00:00 / CONFERENCES
The results of “The 5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference – “EaPEC 2022” were reported at the online meeting of the Scientific Council of the Institute of Information Technology.
The head of the Institute's AzScienceNet Network Management Center, PhD in technical sciences Babek Nabiyev delivered a report on the results of the said conference. He said that the “EaPEC 2022" conference, held in Baku on September 28-29, 2022, was implemented under the initiative and coordination of the GEANT Association, “EU4Digital” ("EaPConnect 2" Connecting Research and Education Communities in the Eastern Partnership) covering the countries of the Eastern Partnership (EaP) countries) is the 5th event carried out within the project.
Nabiyev noted that numerous meetings were held in preparation for the conference, and in these meetings, extensive discussions were held about the speeches to be made in the plenary and section sessions of the event.
The speaker brought to attention the information about the conference's opening ceremony, plenary and section meetings, as well as topics discussed at the closing ceremony, moderators and speakers. Vice-president of ANAS, general director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev and CEO of GEANT Eric Huizer said that they spoke on local television channels in connection with the “EaPEC 2022” conference.
Then the vice-president of ANAS, general director of the Institute, academician Rasim Alguliyev made a speech and said that this prestigious conference serves to expand the cooperation relations between the countries of the Eastern Partnership and to accelerate the integration of these states into the European community. According to the scientist, the reports presented at the conference provided detailed information on the results of significant research conducted in partner countries, in which the importance of artificial intelligence, the IV Industrial Revolution and high technologies that meet global challenges, cloud technologies, and mobility were demonstrated.
Academician R. Alguliyev spoke about the policy pursued by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev in the direction of development of science and education, training of highly qualified personnel. He said that the development path of Azerbaijan in recent years, recognition as an influential state in the region and at the international level is directly related to the name of the head of the country. He noted that it is the result of the successful policy implemented in the relevant fields that it has become traditional to hold international scientific events organized by the world's prestigious institutions in Azerbaijan.
The scientist noted that the holding of such a prestigious event in our country is an indicator of confidence in the state of Azerbaijan, its policy, as well as ANAS. He emphasized that the international cooperation formed by the institute led by the “5th international conference on E-infrastructures within the framework of the Eastern Partnership” over many years, the research conducted in priority areas that meet the requirements of world science, as well as the existing relations with the GEANT Association, are the logical result.
The general director of the Institute pointed out that the event played an important role in terms of establishing new scientific relations, presenting the research conducted in Azerbaijan to the world, developing international cooperation and implementing joint projects with foreign colleagues. He expressed his confidence that the valuable ideas put forward as a result of effective discussions at the conference will contribute to the solution of existing problems in the relevant field, and the basis of new scientific projects will be laid.