AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin baş mütəxəssisi “EapConnect”in layihə iclaslarında iştirak edib 2022-10-21 16:13:00 / KONFRANSLAR
AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin baş mütəxəssisi Könül Əliyeva 10-12 oktyabr 2022-ci il tarixlərində Gürcüstanın paytaxtı Tbilisidə Xidmət portfellərinin idarə edilməsi üzrə Xüsusi Maraq Qrupunun (SIG-MSP) və “EapConnect”in layihə iclaslarında iştirak edib. Tədbirə Şərq tərəfdaşlığı ölkələrindən olan nümayəndələr və Xüsusi Maraq Qrupuna daxil olan şəxslər dəvət olunub.
İclasda layihə rəhbəri İrina Metyu (Irina Matthews) “EapConnect” layihəsi çərçivəsində görülən işlər haqqında məlumat verib. Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin Tədqiqat və Təhsil şəbəkələrinin ümumi istifadəçiləri və onların istifadə etdiyi xidmətlər haqqında statistikanı tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb.
Sonra Milli tədqiqat və təhsil şəbəkələrinin davamlılığı, onların öz ölkələrində mövqeyinin gücləndirilməsi və bu istiqamətdə atılan addımlarla bağlı müzakirələr aparılıb.
Bildirilib ki, hər bir Tədqiqat və Təhsil şəbəkəsinin hədəf və perspektivləri fərqlidir. Milli Tədqiqat və Təhsil Şəbəkələrinin öz strategiyalarını inkişaf etdirməsi üçün ayrıca modelin olması, istifadəçilərin maraqlarının nəzərə alınması zəruridir. Bundan əlavə, həmin şəbəkələr Avropanın daha təcrübəli Tədqiqat və Təhsil Şəbəkələri ilə əlaqələri genişləndirməklə, mili və beynəlxalq səviyyədə əməkdaşlıq etməklə inkişafa nail ola bilərlər.
Müzakirələr zamanı, həmçinin xidmət portfelinin genişləndirilməsi və marketinq materiallarının inkişaf etdirilməsinin vacibliyindən bəhs olunub.

Chief specialist of AzScienceNet NOC participated at the "EaPConnect" project meetings 2022-10-21 16:13:00 / CONFERENCES
Konul Aliyeva, chief specialist of the AzScienceNet Network Operation Center, participated in the joint meeting of the Special Interest Group on Service Portfolio Management (SIG-MSP) and EapConnect project meetings on October 10-12, 2022 in Tbilisi, the capital of Georgia. The meeting was attended by project partner countries and members of the EaPConnect Technical Committee.
At the meeting, the project manager, Irina Matthews, summarized the work done within the framework of the "EapConnect" project. She brought to the attention of the event participants the statistics about the general users of the Research and Education networks of the project partner countries and services used by them.
The sustainability of National research and education networks, strengthening their position in their countries and the steps taken in this direction were discussed.
It was stated that the objectives and perspectives of each Research and Education network are various. For National Research and Education Networks to develop their strategies, it is necessary to have a separate model, taking into account the interests of users. Additionally, those networks can develop by expanding connections with more experienced European Research and Education Networks and by collaborating at the national and international level.
During the discussions, the importance of expanding the service portfolio and developing marketing materials was also highlighted.