Sürətlə inkişaf edən informasiya texnologiyaları ölkəmizin elm və təhsil sistemi qarşısında yeni tələblər qoyur 2022-09-28 13:00:00 / KONFRANSLAR
Dünyada sürətlə inkişaf edən informasiya texnologiyaları ölkəmizin elm və təhsil sistemi qarşısında yeni tələblər qoyur. “5-ci Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturlar Konfransı” Azərbaycan elmi və təhsilinin inkişafı üçün böyük əhəmiyyət daşıyır.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu barədə konfransın açılış mərasimində elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov bildirib.
Nazir müavini Firudin Qurbanov Prezident İlham Əliyevin elm, təhsil və yüksəkixtisaslı, savadlı kadrların hazırlığı istiqamətində yürütdüyü siyasətdən danışıb. Vurğulayıb ki, bu sahədə həyata keçirilən uğurlu siyasətin nəticəsində artıq Azərbaycanda dünyanın nüfuzlu qurumlarının təşkilatçılığı ilə beynəlxalq elmi tədbirlərin keçirilməsi ənənəvi hal alıb.
O, belə bir nüfuzlu tədbirin keçirilməsinin Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi və gücləndirilməsi baxımından son dərəcə vacib olduğunu qeyd edib.
F.Qurbanov “EaPEC 2022”nin həm də Azərbaycan elmi və təhsilinin inkişaf perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi baxımından geniş imkanlar açacağına əminliyini söyləyib.

Rapidly developing information technologies impose new demands on the science and education system of our country 2022-09-28 13:00:00 / CONFERENCES
Information technologies, which are rapidly developing in the world, impose new demands on the science and education system of our country. "5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference" is of great importance for the development of science and education in Azerbaijan.
AZERTAC reports that Firudin Gurbanov, Deputy Minister of Science and Education, said this at the opening ceremony of the conference.
Deputy Minister Firudin Gurbanov spoke about President Ilham Aliyev's policy in the direction of science, education and training of highly qualified and educated personnel. He emphasized that as a result of the successful policy implemented in this field, it has become traditional to hold international scientific events organized by the world's prestigious institutions in Azerbaijan.
He noted that holding such a prestigious event is extremely important in terms of deepening and strengthening cooperation in the field of science and education between Eastern Partnership countries.
F. Gurbanov expressed his confidence that "EaPEC 2022" will also open wide opportunities in terms of defining the development prospects of Azerbaijan's science and education.