Erik Huizer: “EaPEC 2022” konfransı Azərbaycan elmi və təhsilinin inkişafı üçün geniş imkanlar açır” 2022-09-28 12:00:00 / KONFRANSLAR
“EaPEC 2022” konfransı Azərbaycan elmi və təhsilinin inkişafı baxımından geniş imkanlar açır.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu barədə “5-ci Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturlar Konfransı”nın açılış mərasimində GEANT-ın (Gigabit Avropa Akedemik Şəbəkəşi) baş direktoru Erik Huizer bildirib. O, konfransın yüksək səviyyədə təşkilinə görə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna, eləcə də digər müvafiq qurumlara dərin minnətdarlığını ifadə edib.
Erik HuizerAzərbaycan dövlətinin Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi, alim və tədqiqatçılarımızın Avropanın elm və təhsil sahəsindəki resurs və xidmətlərindən daha səmərəli istifadəsinin təmin edilməsi istiqamətində lazımi kömək göstərməyə hazır olduğunu bildirib.
E.Huizerkonfrans çərçivəsində iştirakçı ölkələrdən olan xüsusi ekspertlərin müxtəlif mövzulara dair məruzələrinin dinləniləcəyini, həmkarlarla mühüm məsələlər üzrə təcrübə və fikir mübadiləsinin aparılacağını diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, GEANT Assosiasiyasının təşəbbüsü və koordinasiyası ilə həyata keçirilən, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini əhatə edən “EaPConnect” (EU4Digital: Connecting Research and Education Communities) layihəsi çərçivəsində reallaşdırılan tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi və bu dövlətlərin Avropa ictimaiyyətinə inteqrasiyasının sürətləndirilməsidir.

Erik Huizer: "EaPEC 2022" conference opens wide opportunities for the development of Azerbaijani science and education" 2022-09-28 12:00:00 / CONFERENCES
"EaPEC 2022" conference opens wide opportunities for the development of science and education in Azerbaijan.
AZERTAC reports that Erik Huizer, CEO of GEANT (Gigabit European Academic Network), said this at the opening ceremony of the "5th Eastern Partnership E-infrastructures Conference". He expressed deep gratitude to the Institute of Information Technologies, as well as other relevant institutions, for organizing the conference at a high level.
Erik Huizer said that the Azerbaijan state is ready to provide necessary assistance in the direction of expanding cooperation relations with Eastern Partnership countries, ensuring more effective use of European resources and services in the field of science and education by our scientists and researchers.
Huizer pointed out that special experts from the participating countries will listen to reports on various topics within the framework of the conference, and exchange experiences and opinions on important issues with colleagues.
It should be noted that the main objective of the event, organized within the framework of the "EaPConnect" (EU4Digital: Connecting Research and Education Communities) project, which was initiated and coordinated by the GEANT Association and covered the Eastern Partnership countries, to expand the cooperative relations between the Eastern Partnership countries and accelerate the integration of these states into the European community.