İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda GEANT Assosiasiyasının nümayəndələri ilə görüş keçirildi 2022-05-12 12:33:00 / GÖRÜŞLƏR
Xəbər verdiyimiz kimi, cari ilin sentyabr ayında Bakıda “EaPEC 2022” (Eastern Partnership E-infrastructure Conference - Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastruktur) beynəlxalq konfransı keçiriləcək. Konfransın təşkilində əsas məqsəd EaPConnect layihəsi çərçivəsində Avropa Birliyi və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində tədqiqat və təhsil ictimaiyyətinin əlaqələndirilməsi, e-elm və e-infrastruktur məsələlərinin müzakirə olunmasıdır. Bununla əlaqədar olaraq, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda GEANT Asossiasiyasından olan nümayəndə heyəti ilə bir neçə dəfə görüş keçirilmiş, Təşkilat Komitəsinin üzvləri ilə konfransın təşkilinə dair geniş müzakirələr aparılmışdır.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda EuforDigital (EapConnect2) layihəsinin meneceri Irina Matthews, kommunikasiya üzrə menecer Rosanna Norman, eləcə də GEANT Assosiasiyasından olan digər nümayəndələrlə növbəti görüş keçirildi. Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, icraçı direktor, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev və digər aidiyyəti şəxslər iştirak edirdi.
“EaPEC 2022” beynəlxalq konfransına hazırlıq, tədbirin təşkili ilə bağlı görülmüş işlər, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri ilə elmi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi və s. kimi məsələləri müzakirə etmək görüşün əsas hədəflərindən idi.
Görüşdə əvvəlcə akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək sentyabr ayında keçirilməsi nəzərdə tutulan “EaPEC 2022” konfransının Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi və bu dövlətlərin Avropa ictimaiyyətinə inteqrasiyasının sürətləndirilməsi məqsədini daşıdığını söylədi.
Azərbaycanın Avropa İttifaqına üzv dövlətlərlə strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu deyən akademik rəhbərlik etdiyi qurumun Avropa İttifaqı və GEANT Asossiasiyası ilə elmi münasibətlərin inkişafına xüsusi önəm verdiyini, bu kimi nüfuzlu təşkilatlarla əməkdaşlığın AMEA rəhbərliyinin də hər zaman diqqət mərkəzində olduğunu söylədi. Alim AzScienceNet şəbəkəsinin Avropa üzrə bütün elm və təhsil qurumlarına xidmət göstərən nəhəng elektron infrastruktur olan GEANT-a 2016-cı ildən qoşulduğunu xatırlatdı.
Akademik “EaPEC 2022”nin həm də Azərbaycan elmi və təhsilinin inkişaf perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi baxımından geniş imkanlar açacağına əminliyini ifadə etdi:
“EaPEC 2022” Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin Avropa mühitinə inteqrasiyasını sürətləndirməklə yanaşı, azərbaycanlı alimlərə xarici həmkarları ilə birgə tədqiqatlar aparmağa, layihələr həyata keçirməyə və beynəlxalq elmi əməkdaşlığı möhkəmləndirməyə imkan verəcək”.
Alim GEANT-ın təşəbbüsü və koordinasiyası ilə həyata keçirilən, Şərq tərəfdaşlığı ölkələrini birləşdirən EaPConnect layihəsinin əhəmiyyətindən bəhs edərək bildirdi ki, layihə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini əhatə edən elektron elm infrastrukturunun yaradılması və bu ölkələrdə fəaliyyət göstərən tədqiqat və təhsil müəssisələrində milyonlarla alim, müəllim heyəti və tələbənin yüksəksürətli, genişzolaqlı İnternet şəbəkəsinə asanlıqla çıxışının təmin edilməsini nəzərdə tutur.
EapConnect layihəsi çərçivəsində AzScienceNet şəbəkəsində İnternet sürətinin 3Gbit/san təşkil etdiyini nəzərə çatdıran institut direktoru Azərbaycanın elm və ali təhsil müəssisələrinin bu imkanlardan səmərəli istifadəsinin təmin edilməsinin vacib məsələlərdən olduğunu dedi.
R.Əliquliyev çıxışı zamanı Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin “Springer”, “Web of Science”, “Scopus” kimi nüfuzlu beynəlxalq elmi bazalara çıxışının, müxtəlif elm sahələri üzrə keyfiyyətli kontentlərə, dərslik və məqalələrə əlçaçatanlığının təmin olunmasının, Avropanın elm və təhsil qurumları ilə distant təhsil imkanlarının yaradılmasının əhəmiyyətinə də diqqət çəkdi.  “EaPEC 2022” konfransının Azərbaycan elminin Avropanın intellektual cəmiyyətinə effektiv şəkildə inteqrasiyasının təmin olunması baxımından mühüm platforma rolunu oynayacağını vurğuladı.
Sonra “EuforDigital” layihəsinin meneceri Irina Matthew çıxış etdi. O, görüşün əhəmiyyətini önə çəkərək Azərbaycanın, o cümlədən İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Avropanın elm və təhsil layihələrinə qoşulması üçün yaradılmış şəraiti yüksək qiymətləndirdi. İnstitut ilə birgə əməkdaşlıq əlaqələrinin davam etdirilməsində maraqlı olduqlarını qeyd edən qonaq alim və tədqiqatçıları GEANT-ın layihələrində, bu qurum tərəfindən təşkil olunan konfrans, iclas və treninqlərdə fəal iştirak etməyə çağırdı.
O, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri arasında elm, təhsil və tədqiqat sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsini nəzərdə tutan “EaPEC 2022” konfransının  yüksək səviyyədə təşkilinin önəmini diqqətə çatdırdı: “Azərbaycanın elmi tədqiqat müəssisələri, ali təhsil qurumları və müvafiq dövlət təşkilatlarının diqqətinin bu konfransa cəlb olunması son dərəcə vacibdir”.
Qonaq “EaPEC 2022” konfransının təşkili üçün lazımi dəstəyi göstərməyə hazır olduqlarını da dedi.
Görüş çərçivəsində həmçinin “EaPEC 2022” Təşkilat Komitəsinin GEANT Asossiasiyası tərəfindən müəyyən olunmuş üzvləri, Azərbaycan tərəfindən iştrakçıların və mövzuların müəyyənləşdirilməsi, eləcə də konfransa qədər həyata keçirilməsi zəruri olan digər təşkilati və texniki xarakterli məsələlər müzakirə olundu.
Sonra qonaqlar institutun AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzi, Təhsil-İnnovasiya Mərkəzi, Multimedia Mərkəzi, eləcə də Elektron Kitabxana Mərkəzinin fəaliyyəti, bu struktur bölmələrində yaradılan şəraitlə yaxından tanış oldular.

A meeting with representatives of the GEANT Association held at the Institute of Information Technology 2022-05-12 12:33:00 / MEETINGS
As previously mentioned, Baku will host the international conference “EaPEC 2022” (Eastern Partnership E-infrastructure Conference) in September. The main purpose in the organization of the conference is to coordinate the research and education community in the European Union and the Eastern Partnership countries within the EaPConnect Project and to explore e-science and e-infrastructure issues. In accordance with this, several meetings with the representatives of the GEANT Association and extensive discussions were held with the members of the Organizing Committee on the organization of Conference at the Institute of Information Technology of ANAS.
The next meeting was held at the Institute of Information Technology of ANAS with Irina Matthews, project manager of EuforDigital (EapConnect2), communication manager, Rosanna Norman as well as other representatives from GEANT Association. The meeting was attended by Vice-President of ANAS, General Director of the Institute, Academician Rasim Alguliyev, Executive Director, Associate Professor Rashid Alakbarov, Head of AzScienceNet Network Operation Center Babak Nabiyev and other relevant persons.
Speaking at the meeting, Academician Rasim Alguliyev said that the EaPEC 2022 conference, scheduled for September, aims to expand cooperation between the Eastern Partnership countries and accelerate their integration into the European community.
The scientist reminded that AzScienceNet has joined GEANT, a giant electronic infrastructure serving all scientific and educational institutions in Europe, since 2016.
The academician expressed confidence that EaPEC 2022 will also open wide opportunities in terms of defining the prospects for the development of science and education in Azerbaijan:
“EaPEC 2022 will accelerate the integration of the Azerbaijani scientific community into the European environment, as well as allow Azerbaijani scientists to conduct joint research with foreign colleagues, implement projects and strengthen international scientific cooperation.”
Noting that the Internet speed in the AzScienceNet network is 3Gbit / s within the EapConnect project, the director of the institute said that it is important to ensure the effective use of these opportunities by Azerbaijani science and higher education institutions.
During his speech, R. Alguliyev said that the Azerbaijani scientific community has access to prestigious international scientific databases such as Springer, Web of Science, Scopus, access to quality content, textbooks and articles in various fields of science, distance learning with European scientific and educational institutions. He also stressed the importance of creating opportunities. He stressed that the EaPEC 2022 conference will play an important role in ensuring the effective integration of Azerbaijani science into the European intellectual society.
Then Irina Matthew, EuforDigital project manager, spoke. She stressed the importance of the meeting and praised the conditions created for Azerbaijan, including the Institute of Information Technology, to join European science and education projects. Noting that they are interested in continuing cooperation with the Institute, the guest called on scientists and researchers to actively participate in GEANT projects, conferences, meetings and trainings organized by this organization.
She stressed the importance of organizing a high-level EaPEC 2022 conference aimed at strengthening cooperation in science, education and research between the Eastern Partnership countries: “It is extremely important to draw the attention of Azerbaijani research institutions, higher education institutions and relevant government agencies to this conference.”
The guest also said that they are ready to provide the necessary support for the organization of the EaPEC 2022 conference.
The meeting also discussed the members of the EaPEC 2022 Organizing Committee identified by the GEANT Association, the identification of participants and topics by Azerbaijan, as well as other organizational and technical issues that need to be addressed before the conference.
Then the guests got acquainted with the activities of the AzScienceNet Network Operation Center, Training-Innovation Center, Multimedia Center, as well as the Electronic Library Center, the conditions created in these departments.