İnstitutun baş direktoru və şöbə müdiri GEANT-ın Baş Assambleyasının iclasında iştirak ediblər 2022-04-06 12:00:00 / KONFRANSLAR
23-24 mart 2022-ci il tarixlərdə GEANT-ın Baş Assambleyasının 26-cı onlayn iclası keçirilib. İclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev və AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev iştirak ediblər.
Hər il olduğu kimi, bu il də iclasda milli, nümayəndə və assosiativ üzvlər iştirak ediblər. Onlayn tədbirə Avropa, eləcə də, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin Tədqiqat və Təhsil şəbəkələrindən 60-dan çox nümayəndə qoşulub.
İclasın birinci günündə GN5 Konsorsium Sazişi  haqqında yeniliklər nəzərə çatdırılıb, məlumat paylaşımı, əsas xəbərlər və layihələrə dair müzakirələr aparılıb.
Tədbirin növbəti günündə 2021-ci il üzrə İnnovasiya Proqramı haqqında hesabat təqdim edilib və müzakirələr aparılıb. Bundan əlavə, GEANT Assosiasiyasında kibertəhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub. GEANT Assosiasiyası üçün mümkün kibertəhlükəsizlik ssenariləri və bu fəaliyyət üzrə maliyyə məsələlərini əhatə edən məruzələr təqdim edilib.
Sonra iştirakçılar qruplara bölünərək sessiya rəhbərləri tərəfindən ünvanlanan sualları cavablandırıblar. Müzakirələrin nəticələri iştirakçılara təqdim olunub.
İclasın sonunda EuroHPC daxil olmaqla Avropa İttifaqı ilə əlaqələr üzrə son yeniliklər iştirakçıların nəzərinə çatdırılıb və bu barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, Baş Assambleya GEANT-ın ən yüksək idarəetmə orqanıdır. Üzv təşkilatların nümayəndələri ildə ən azı iki dəfə görüşürlər.

The Director General and Head of the Department of the Institute attended the meeting of the General Assembly of GEANT 2022-04-06 12:00:00 / CONFERENCES
The 26th online meeting of the GEANT General Assembly was held on March 23-24, 2022. The meeting was attended by Vice-President of ANAS, director general of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev and head of the AzScienceNet Network Management Center, PhD in technical sciences Babek Nabiyev.
This year, as every year, the meeting was attended by national, representative and associate members. The online event was attended by more than 60 representatives from research and education networks in Europe and the Eastern Partnership countries.
On the first day of the meeting, updates on the GN5 Consortium Agreement were presented, information was shared, key news and discussions were held on projects.
On the next day of the event, a report on the Innovation Program for 2021 was presented and discussed. In addition, cyber security issues were discussed at the GEANT Association. Possible cyber security scenarios for the GEANT Association and reports on financial issues related to this activity were presented.
Then the participants were divided into groups and answered the questions addressed by the session leaders. The results of the discussions were presented to the participants.
At the end of the meeting, the participants were informed about the latest developments in relations with the European Union, including the EuroHPC, and exchanged views.