AzScienceNet şəbəkəsi İnformasiya Təhlükəsizliyi Gününə həsr olunmuş tədbirə dəstək göstərib 2021-12-29 14:19:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycanda “İnformasiya  Təhlükəsizliyi Günü”nün keçirilməsində əsas məqsəd informasiya təhlükəsizliyi sahəsində problemləri işıqlandırmaq, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini kibertəhlükəsizlik və informasiya təhlükəsizliyi məsələlərinə cəlb etmək, bu sahədə aparılan tədqiqatlar və nailiyyətlər barədə məlumat verməkdir. Azərbaycanın milli tədqiqat şəbəkəsi AzScienceNet 29 noyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının  İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda İnformasiya Təhlükəsizliyi Gününə həsr olunmuş onlayn tədbirə dəstək verib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, müasir dövrdə informasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı ilə bağlı meydana çıxan müxtəlif təhlükələr haqqında məlumatların paylanması onlara qarşı müəyyən tədbirlərin görülməsini zəruri etmişdir.
“Bu, bir ölkənin imkanları xaricindədir, ona görə də belə təhlükələrə qarşı beynəlxalq səviyyədə mübarizə aparmaq üçün müəyyən hüquqi, texnoloji və digər kompleks tədbirlərin görülməsi, biznes şirkətlərinin və beynəlxalq təşkilatların diqqətinin mövcud problemlərə cəlb edilməsi lazımdır”, - deyə alim qeyd edib.
AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev “Sənaye 4.0 çağırışları kontekstində kiber insidentlərin intellektual təhlilinin problemləri və həlli yolları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, kibertəhlükəsizliyin yaranma tarixini, aktuallığını və əsas problemlərini açıqlayıb və bildirib ki, internet, şəbəkə və kompüter texnologiyaları, bütövlükdə kibermühitin cəmiyyətə və kritik infrastrukturlara nüfuz etməsi ciddi problemlərə gətirib çıxarıb:
“Kibertəhlükəsizliyin təmin edilməsi üçün bir çox addımlar atılmışdır ki, buraya texnoloji həllər, yəni proqram təminatları, kompleks avadanlıqları və qeyri-texnoloji həllər olan təlimatları aid etmək olar. Lakin bunların hər biri insan resursu tələb edir və ya birbaşa şəxslərə bağlıdır”.
İnstitutun baş elmi işçiləri və dosentləri Ramiz ŞıxəliyevLyudmila Suxostat və Fərqanə Abdullayeva “Sənaye idarəetmə sistemlərinin təhlükəsizliyinin monitorinqi” , “Kiberfiziki sistemlərdə anomaliyaların aşkarlanması üçün iyerarxik gizli Markov modelinə əsaslanan yanaşma” , “Bulud xidmətlərinə olan kiberhücumların aşkarlanması üçün əlamətlərin ranklaşdırılması üsulu haqqında” mövzuları ilə çıxış ediblər.

AzScienceNet network supported the event dedicated to the Information Security Day 2021-12-29 14:19:00 / IMPORTANT EVENTS
The main purpose of the "Information Security Day" in Azerbaijan is to highlight the problems in the field of information security, to draw the attention of the international community to the issues of cyber security and information security, to inform about research and achievements in this field. Azerbaijan's national research network AzScienceNet has supported an online event dedicated to Information Security Day on November 29, 2021 at the Institute of Information Technology of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Speaking at the event, Vice-President of ANAS, General director of the Institute, academician Rasim Alguliyev said that the dissemination of information about various threats associated with the rapid development of information technology in modern times has made it necessary to take certain measures against them.
"This is beyond the capabilities of one country, so it is necessary to take certain legal, technological and other comprehensive measures to combat such threats at the international level, to draw the attention of business companies and international organizations to the existing problems," he said.
Babek Nabiyev, head of AzScienceNet Network Management Center, PhD in technical sciences, made a report on "Problems and solutions for the intellectual analysis of cyber incidents in the context of the challenges of Industry 4.0". He spoke about the history, relevance and main problems of cybersecurity, noting that the penetration of the Internet, network and computer technologies, as a whole, the cyber environment in society and critical infrastructure has led to serious problems:
“Many steps have been taken to ensure cybersecurity, including instructions for technological solutions, such as software, complex hardware and non-technological solutions. However, each of them requires human resources or is directly related to individuals.”
Ramiz Shikhaliyev, Lyudmila Sukhostat and Fargana Abdullayeva, senior researchers and associate professors of the Institute made a speech on a “Monitoring of security of industrial management systems”,  “An approach based on the hierarchical hidden Markov model for the detection of anomalies in cyberphysical systems”, “On how to rank signs to detect cyber attacks on cloud services” themes.