“EaPConnect” saytı: Daha bir tədqiqat təşkilatı AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinə qoşulacaq 2021-12-29 13:00:00 / KONFRANSLAR
“EaPConnect” saytında “Daha bir tədqiqat təşkilatı – Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası AzScienceNet  Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinə qoşulacaq” adlı məqalə dərc olunub. Həmin məqaləni təqdim edirik:
AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzi Azərbaycanın elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələrini şəbəkəyə qoşmağa davam edir. Əsas məqsəd mümkün qədər çox elmi tədqiqat və təhsil müəssisələrini beynəlxalq miqyasda əlaqəli tədqiqat və təhsil şəbəkəsinə qoşmaq, onları AzScienceNet və Avropa İttifaqının maliyyələşdirdiyi EaPConnect layihəsi vasitəsilə GÉANT tərəfindən təqdim edilən xidmətlərlə təmin etməkdir. Bu yaxınlarda Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının  AzScienceNet şəbəkəsinə qoşulması planlaşdırılır.
AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev və Mərkəz rəhbərinin müavini Tural Mustafayev 8-10 dekabr 2021-ci il tarixlərində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında (ŞAR) ezamiyyətdə olublar.
Səfər çərçivəsində ŞAR-ın və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin “Aztelekom” MMC-nin Dağlıq Şirvan Regional Bölməsinin məsul şəxsləri ilə görüş keçirilib və müzakirələr zamanı bir sıra məsələlərə aydınlıq gətirilib.
Qeyd olunub ki, toplanan məlumatlar əsasında bir sıra işlərin görülməsi rəsədxananın daxili şəbəkə infrastrukturunun, İnternet xidmətinin yaxşılaşdırılmasına gətirib çıxaracaq ki, bu da öz növbəsində Cloud computing, Cloud storage və s. xidmətlərdən istifadə etməyə imkan verəcək. Virtual şəbəkə (VLAN) icarəyə veriləcək və ŞAR-ın şəbəkəsini AzScienceNet-ə qoşmaq üçün AzTelecom İnternet Provayderi vasitəsilə konfiqurasiya ediləcək.
Həmçinin Stenford Universitetinin Elektronika Mühəndisliyi fakültəsinin layihəsi olan Effektlərin Müşahidəsi və Modelləşdirilməsi üçün Atmosfer Havası Təhsil Sisteminin tətbiqi ilə bağlı “Stanford VLF Data” avadanlığından generasiya olunan məlumatların onlayn rejimdə emal edilməsi, saxlanılması və arxivləşdirilməsi mümkün olacaq.
Rəsədxananın müvafiq binalarının yüksəksürətli fiber-optik əlaqə kanalı ilə təmin edilməsi, bu qurumun, xüsusilə Teleskop – Zeiss-2000 reflektorunun yerləşdiyi binanın daxili şəbəkə infrastrukturunun yaxşılaşdırılması məqsədilə bütün binalarda beynəlxalq şəbəkə standartlarının tələblərinə uyğun tədbirlərin görülməsi, bir sıra avadanlıqların alınması və Wi-Fi şəbəkəsinin yenidən qurulması nəzərdə tutulan işlərdəndir. ŞAR qoşulduqdan sonra rəsədxanada qlobal tədqiqat və təhsil Wi-Fi rouminq xidməti olan EduRoam-un quraşdırılması da planlaşdırılır.
Bu tədbirlərin görülməsi  ŞAR ilə onun Bakı şəhər bölməsi arasında birbaşa əlaqə yaradacaq və rəsədxana əməkdaşlarının biri-biri ilə daha rahat məlumat mübadiləsi aparmalarına imkan verəcək.
ŞAR-ın şəbəkəyə qoşulması AzScienceNet şəbəkəsinə qoşulan elmi tədqiqat və təhsil müəssisələrinin sayını 61-ə çatdıracaq. Yaxın gələcəkdə digər əlaqədar təşkilatların da şəbəkəyə qoşulması gözlənilir.

An article titled "Another research organization - Shamakhi Astrophysics Observatory will join the AzScienceNet Network Management Center" was published on the EaPConnect website. We present this article:
AzScienceNet Network Management Center continues to connect Azerbaijani research and educational institutions to the network. The main goal is to connect as many research and educational institutions as possible to an internationally connected research and education network, to provide them with the services provided by GÉANT through the AzScienceNet and the EU-funded EaPConnect project. The Shamakhi Astrophysics Observatory is planned to join the AzScienceNet network soon.
Babek Nabiyev, head of AzScienceNet Network Management Center, PhD in technical sciences and Tural Mustafayev, deputy head of the Center, visited the Shamakhi Astrophysics Observatory (SAR) of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) on December 8-10, 2021.
During the visit, a meeting was held with officials of the SAR and the Mountainous Shirvan Regional Branch of Aztelekom LLC of the Ministry of Digital Development and Transport, and a number of issues were clarified during the discussions.
It was noted that a number of works based on the collected data will lead to the improvement of the observatory's internal network infrastructure, Internet service, which in turn will improve cloud computing, cloud storage, etc. will allow you to use the services. The Virtual Network (VLAN) will be leased and configured through the AzTelecom Internet Provider to connect the SAR network to AzScienceNet.
It will also be possible to process, store and archive data generated from Stanford VLF Data online in connection with the application of the Atmospheric Air Education System for Effect Observation and Modeling, a Stanford University School of Electronics Engineering project.
In order to provide the relevant buildings of the observatory with high-speed fiber-optic communication channel, to improve the internal network infrastructure of the building, especially the building where the Telescope-Zeiss-2000 reflector is located, to take measures in accordance with international network standards, purchase some equipment and is one of the planned works. After joining SAR, the observatory also plans to install EduRoam, a global research and education Wi-Fi roaming service.
Taking these measures will create a direct link between the SAR and its Baku branch and allow the observatory staff to exchange information more easily with each other.
Joining the SAR network will increase the number of research and educational institutions connected to the AzScienceNet network to 61. Other related organizations are expected to join the network in the near future.