İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “NSC Soft” şirkətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib 2021-12-17 16:00:00 / GÖRÜŞLƏR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Türkiyənin tanınmış “Network Security Center Soft” şirkətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
“NSC Soft” şirkətinin Bakı nümayəndəliyinin rəhbəri Serkan Zent çıxış edərək, təmsil etdiyi qurumun 2004-cü ildən fəaliyyət göstərdiyini və informasiya texnologiyaları sahəsində Türkiyənin ən qabaqcıl şirkətlərindən biri olduğunu bildirib. Hazırda dünyanın 40-dan çox ölkəsində müştərilərinin olduğunu söyləyən S.Zent qeyd edib ki, əsas hədəflərinin İKT bazarında məhsuldarlıqlarını artırmaq, kibertəhlükəsizlik istiqamətində müxtəlif həllər təqdim etməkdir. O, şirkətin Azərbaycanda kibertəhlükəsizlik sahəsində fəaliyyətini inkişaf etdirmək, eyni zamanda, rəqəmsal transformasiya prosesində qabaqcıl beynəlxalq təcrübəyə əsaslanaraq, zəruri addımların atılmasına dəstək olmaq niyyətində olduğunu vurğulayıb. S.Zent İKT sahəsində özəl təhsil akademiyasının yaradılması, peşəkar kadrların yetişdirilməsi, onların işlə təmin olunmasında, həmçinin tələbələrin təcrübə proqramlarına cəlb edilməsində maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev rəhbərlik etdiyi qurumun əsas fəaliyyət istiqamətləri, əldə etdiyi nailiyyətlər, peşəkar elmi kadrların hazırlanması, texnoloji təchizatı və s. haqqında ətraflı məlumat verib.
Akademik R.Əliquliyev rəhbərlik etdiyi elmi qurumun beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərindən də bəhs edib. Bildirib ki, institutun AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsi Azərbaycanın elm və təhsilinin Avropanın elm və təhsil mühitinə inteqrasiyasını təmin edən virtual körpü rolunu oynayır. Belə ki, AzScienceNet elm və təhsil şəbəkələri üzrə milli operator statusunda Avropa üzrə bütün elm və təhsil qurumlarına şəbəkə xidməti göstərən GEANT Assosiasiyasının üzvüdür. AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin Data Mərkəzində ölkənin elm və təhsil müəssisələrinə yüksək səviyyəli İnternet xidmətləri göstərilir. AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, həmçinin Avropa Birliyi tərəfindən maliyyələşdirilən, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini elektron elm müstəvisində birləşdirən “EaPConnect” layihəsində Azərbaycanı təmsil edir.
Akademik kibertəhlükəsizlik sahəsində dövlət siyasətinin həyata keçirilməsi və milli strategiyanın hazırlanmasında institutun yaxından iştirak etdiyini nəzərə çatdırıb. Müvafiq sahədə qanunvericilik bazasının formalaşdırılmasının beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərinin daha da genişləndirilməsi üçün geniş imkanlar açacağını vurğulayıb.
R.Əliquliyev 2013-cü ildən başlayaraq, institutda müntəzəm olaraq ölkənin müvafiq dövlət qurumları, ali təhsil müəssisələri və AMEA-nın elmi-tədqiqat institutlarının informasiya texnologiyaları sahəsi üzrə aparıcı alim və mütəxəssislərinin iştirakı ilə informasiya təhlükəsizliyinin aktual multidissiplinar elmi-praktiki problemləri üzrə konfransların keçirildiyini qeyd edib.
AMEA-nın vitse-prezidenti institutda kibertəhlükəsizlik sahəsində mövcud elmi-nəzəri problemlərin həlli istiqamətində fundamental tədqiqatların aparıldığını bildirib. Cari ilin oktyabr ayında NATO-nun Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm Proqramının dəstəyi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və Polşa Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “Sənaye idarəetmə sistemlərinin kibertəhlükəsizliyi problemləri” mövzusunda onlayn beynəlxalq konfransın keçirildiyini nəzərə çatdırıb. Qeyd edib ki, ölkəmizdə belə bir nüfuzlu tədbirin keçirilməsi NATO-nun Azərbaycan dövlətinə göstərdiyi etimadın məntiqi nəticəsi olmaqla yanaşı, həm də institutda uzun illər ərzində kibertəhlükəsizliyin müxtəlif aspektləri ilə bağlı aparılan tədqiqatların kompleks olaraq qiymətləndirilməsidir.
R.Əliquliyev, həmçinin Avropa Komissiyasının dəstəyi, AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun iştirakı ilə keçiriləcək “Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri üçün e-infrastrukturlar” V beynəlxalq konfransının hazırlıq işləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, konfransda dünyanın 100-dən çox ölkəsini təmsil edən alim və mütəxəssislərin, qabaqcıl elmi mərkəzlərin nümayəndələrinin iştirakı gözlənilir. İnstitut direktorunun sözlərinə görə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Avropa İttifaqının Şərq Tərəşdaşlığı ilə əməkdaşlığa böyük əhəmiyyət verir, eyni zamanda, Avropa İttifaqına üzv dövlətlərin Azərbaycanla strateji tərəfdaşlıq əlaqələri mövcuddur.
“NSC Soft” şirkətinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən alim institutun Türkiyə ilə elmi əməkdaşlıq münasibətlərinin daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyətindən söz açıb, Industry 4.0-ın yaratdığı reallıqlar kontekstində mövcud problemlərin həllinə bütün alimlərin elmi potensialının səfərbər edilməsinin zəruriliyini ön plana çəkib. İnstitutun dünyanın, o cümlədən Türkiyənin aparıcı alimləri ilə kibertəhlükəsizlik sahəsində elmi əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirib.

A meeting with representatives of NSC Soft was held at the Institute of Information Technology 2021-12-17 16:00:00 / MEETINGS
A meeting with representatives of the well-known Turkish Network Security Center Soft was held at the Institute of Information Technology of ANAS.
Serkan Zent, head of the Baku office of NSC Soft, said that his company has been operating since 2004 and is one of the leading companies in Turkey in the field of information technology. Zent said that he currently has customers in more than 40 countries around the world, adding that his main goal is to increase productivity in the ICT market and provide various solutions in the field of cyber security. He stressed that the company intends to develop its activities in the field of cyber security in Azerbaijan, as well as to support the necessary steps in the process of digital transformation, based on international best practices. Zent said they were interested in establishing a private education academy in the field of ICT, training professionals, providing them with jobs, as well as involving students in internship programs.
Then, the vice-president of ANAS, director general of the institute, academician Rasim Alguliyev spoke about the main activities of the institution, its achievements, training of professional scientific personnel, technological equipment and gave detailed information about it.
Academician R. Alguliyev also spoke about the international cooperation of the scientific institution headed by him. He said that the AzScienceNet science-computer network of the institute plays the role of a virtual bridge that ensures the integration of Azerbaijani science and education into the European science and education environment. Thus, AzScienceNet is a member of the GEANT Association, which provides network services to all scientific and educational institutions in Europe as a national operator of science and education networks. The Data Center of the AzScienceNet science-computer network provides high-level Internet services to the country's scientific and educational institutions. The Institute of Information Technology of ANAS also represents Azerbaijan in the EaPConnect project funded by the European Union, which unites the Eastern Partnership countries in the field of electronic science.
The academician noted that the institute is closely involved in the implementation of state policy in the field of cyber security and the development of a national strategy. He stressed that the formation of the legislative framework in this area will open wide opportunities for further expansion of international cooperation.
R.Alguliyev noted that since 2013, the institute has regularly held conferences on topical multidisciplinary scientific-practical problems of information security with the participation of leading scientists and specialists in the field of information technology of relevant government agencies, universities and research institutes of ANAS.
The vice-president of ANAS said that fundamental research was carried out at the institute to solve the existing scientific-theoretical problems in the field of cyber security. He noted that in October of this year, with the support of the NATO Science Program for Peace and Security, the Institute of Information Technology of ANAS and the Polish National Center for Nuclear Research organized an online international conference on "Cybersecurity issues in industrial management systems." He noted that holding such a prestigious event in our country is not only a logical consequence of NATO's confidence in Azerbaijan, but also a comprehensive assessment of research conducted by the institute for many years on various aspects of cyber security.
1. Alguliyev also informed about the preparations for the V International Conference "E-infrastructures for the Eastern Partnership countries" to be held with the support of the European Commission, with the participation of the Institute of Information Technology of ANAS. He said that scientists and specialists from more than 100 countries and representatives of leading scientific centers are expected to attend the conference. According to the director of the institute, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attaches great importance to cooperation with the European Union's Eastern Partnership, at the same time, the EU member states have a strategic partnership with Azerbaijan.
Highly appreciating the activities of NSC Soft, the scientist spoke about the importance of further expanding the institute's scientific cooperation with Turkey, emphasizing the need to mobilize the scientific potential of all scientists to solve existing problems in the context of the realities created by Industry 4.0. He said the institute is ready for scientific cooperation in the field of cyber security with leading scientists of the world, including Turkey.
Then the prospects of cooperation between the institute and the company in relevant areas were discussed.