AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsində bulud xidmətlərinin təşkili məsələləri müzakirə olunub 2021-12-10 14:00:00 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş mütəxəssisi Tural Mustafayev Rusiya Federasiyasının Pereslavl-Zalesskiy şəhərində onlayn formatda keçirilən “X Milli Superkompüter Forumu”nda (Национальный Суперкомпьютерный Форум, НСКФ-2021) “AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsində bulud xidmətlərinin təşkili məsələləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
O, AzScienceNet şəbəkəsinin AMEA institut və təşkilatlarına göstərdiyi xidmətlərdən olan bulud xidməti barədə məlumat verib. Bu xidmət vasitəsilə istifadəçilərin hesablama və yaddaş resursları ilə təmin edildiyini diqqətə çatdırıb.
“Bulud xidməti əməkdaşlara Data Mərkəzin resurslarından istifadə edərək öz məsələlərini həll etməyə imkan verir”, - deyə qeyd edən məruzəçi bu zaman istənilən əməliyyat sisteminin seçilməsinin mümkün olduğunu bildirib.
AzScienceNet şəbəkəsində  cloud computing və cloud storage xidmətlərinin 2014-cü ildən təqdim olunduğunu vurğulayan T.Mustafayev AMEA-nın bir çox institut və təşkilatının bu xidmətlərdən geniş istifadə etdiyini diqqətə çatdırıb.
Baş mütəxəssis AzScienceNet şəbəkəsinin Verilənlərin Emalı Mərkəzinin imkanlarından bəhs edərək mərkəzin 900 virtual prosessordan və 800 Tbayt yaddaşdan ibarət olan klaster tipli hesablama sistemindən təşkil olunduğunu deyib. Əlavə edib ki, verilənlərin yadda saxlama bloku SAN texnologiyası əsasında qurulub, institut və təşkilatlar yüksək sürətli əlaqə kanalı ilə mərkəzə qoşulub.

The organization of cloud services in the AzScienceNet computer network was discussed 2021-12-10 14:00:00 / CONFERENCES
Chief specialist of the Institute of Information Technology of ANAS Tural Mustafayev made a report on "Organization of cloud services in the AzScienceNet scientific-computer network" at the "X National Supercomputer Forum" (National Supercomputer Forum, NSKF-2021) held online in Pereslavl-Zalessky, Russia.
He informed about the cloud service provided by the AzScienceNet network to the institutes and organizations of ANAS. He noted that through this service, users are provided with computing and memory resources.
"The cloud service allows employees to solve their problems using the resources of the Data Center," he said, noting that it is possible to choose any operating system.
Emphasizing that cloud computing and cloud storage services have been provided in AzScienceNet since 2014, T.Mustafayev noted that many institutes and organizations of ANAS widely use these services.
Speaking about the capabilities of the Data Processing Center of AzScienceNet, the chief specialist said that the center consists of a cluster-type computing system consisting of 900 virtual processors and 800 TB of memory. He added that the data storage block is based on SAN technology, and institutes and organizations are connected to the center through a high-speed communication channel.