6 dekabr – rabitə və informasiya texnologiyaları işçilərinin peşə bayramıdır 2021-12-06 12:00:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2 dekabr 2006-cı il tarixli Sərəncamı ilə hər il 6 dekabr tarixi rabitə və informasiya texnologiyaları sahəsi işçilərinin peşə bayramı günü qeyd olunur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev İKT sektorunun, informasiya və biliklər iqtisadiyyatının inkişafını ölkəmizdə prioritet sahə elan edib. Azərbaycanda bu sahənin inkişafı ilə bağlı milli strategiyalar, strategi yol xəritələri, dövlət proqramları, qanunvericilik aktları qəbul edilib.
Vətəndaşlar İKT vasitələri ilə, eləcə də İnternet, kompüter, smartfon və s. avadanlıqlarla təmin edilir. Hazırda Azərbaycanının dövlət müəssisələrində, elm və təhsil sistemində, istehsal və xidmət sferalarında kompüterləşmə və İnternet təminatı səviyyəsi çox yüksəkdir. Bu göstəricilərə görə ölkəmiz dünyada yüksək yerlərdən birini tutur. Eyni zamanda, Azərbaycanda ailələrin böyük əksəriyyətində İnternetə qoşulmuş kompüterlər və digər qurğular mövcuddur. Əhalinin mobil telefonlarla təminolunma səviyyəsi isə 110%-dən çoxdur. Bu gün vətəndaşların böyük əksəriyyəti smartfonlardan istifadə edir. Bütün bunlar əhalinin maddi vəziyyətinin ilbəil yaxşılaşması ilə bağlıdır.
Dünyada ən dinamik inkişaf edən informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsi respublikamızda da prioritet sahə olmaqla, daim dövlət qayğısı ilə əhatə edilib. “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”da və “Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”ndə sahənin inkişafı ilə bağlı konkret hədəflər müəyyən edilib.
Bu tədbirlərin nəticəsi olaraq, Azərbaycanda genişzolaqlı İnternet infrastrukturu inkişaf etdirilib, vətəndaşların təhlükəsiz, keyfiyyətli və ucuz İnternet xidmətlərindən istifadəsinin təmin olunması istiqamətində bir sıra layihələr həyata keçirilib. Görülən işlər nəticəsində artıq ölkə əhalisinin 80 faizindən çoxu İnternet istifadəçisidir. Bu da Azərbaycanda elektron xidmətlərin həcminin artmasına, vətəndaşların bu xidmətlərdən daha yaxşı istifadə etmələrinə gətirib çıxarır.
O cümlədən elektron dövlətin, elektron vətəndaşın inkişafı istiqamətində də bir sıra nailiyyətlər əldə olunub. Artıq vətəndaşlar bir sıra dövlət xidmətlərindən heç bir bürokratik əngəl, zaman, məkan problemi olmadan rahat şəkildə istifadə edə bilirlər. “Bir pəncərə” prinsipinə əsaslanan “Elektron Hökumət” portalının fəaliyyəti, “Asan Xidmət” modeli ölkəmizin bu sahədə uğurla həyata keçirilən və vətəndaş məmnunluğuna hədəflənən layihələrdir.
Bundan əlavə, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 6 yanvar tarixli fərmanı ilə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində “Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi” publik hüquqi şəxs yaradılıb. Mərkəzin yaradılmasına əsas məqsəd qlobal iqtisadiyyatda cərəyan edən trendləri diktə edən, rəqabət qaydalarını dəyişən müasir proseslərdə Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin gücləndirilməsi və bu sahədə aparıcı ölkələr arasında yer almasının təmin edilməsidir.
Elm, təhsil, səhiyyə, bir sıra istehsal və xidmət sahələrində də İKT-nin tətbiqi, informasiyalaşdırma istiqamətində də mühüm nailiyyətlər əldə edilib.
Həmçinin kosmik sənayenin formalaşdırılması, biliklər iqtisadiyyatının əsasını təşkil edən yüksək texnologiyalar sektorunun inkişaf etdirilməsi sahəsində də mühüm addımlar atılıb. O cümlədən yüksək texnologiyalar üzrə müxtəlif profilli parklar yaradılıb və müvafiq investisiyalar cəlb edilib.
Azərbaycanın telekommunikasiya peyklərinin orbitə buraxılması, ölkəmizdə kosmik sənayenin formalaşdırılması dövlət başçısının güclü siyasi iradəsindən, uzagörənliyindən və yüksək iqtisadi potensialdan xəbər verir. Bununla, ilk növbədə, Azərbaycan özünün telekommunikasiya xidmətlərinə dair ehtiyaclarını ödəyir, informasiya məkanının suverenliyini, təhlükəsizliyini daha etibarlı şəkildə qoruya bilir. Eyni zamanda, süni peyklərin xidmətlərindən istifadə etməklə bir sıra iqtisadi məsələlərin effektli həlli üçün əvəzsiz imkanlar əldə edir.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun kollektivi rabitə və informasiya texnologiyaları sahəsində çalışan bütün işçiləri peşə bayramları münasibətilə təbrik edir, onlara işlərində müvəffəqiyyətlər arzulayır.

December 6 - is a professional holiday for communication and information technology workers 2021-12-06 12:00:00 / IMPORTANT EVENTS
By the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated December 2, 2006, December 6 is celebrated as the professional holiday of employees in the field of communications and information technologies.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has announced the development of the ICT sector, information and knowledge economy as a priority area in our country. Azerbaijan has adopted national strategies, strategic road maps, state programs and legislative acts related to the development of this field.
Citizens are provided with ICT equipment, as well as the Internet, a computer, a smartphone, etc. Currently, the level of computerization and Internet support is very high in state institutions of Azerbaijan, in the system of science and education, and in the sphere of production and services. According to these indicators, our country occupies one of the highest places in the world. At the same time, most families in Azerbaijan have computers and other devices connected to the Internet, and the level of provision of the population with mobile phones exceeds 110%. Today, most people use smartphones. All these factors are associated with annual improvements in the material situation of the population.
The most dynamically developing field of information and communication technologies in the world is a priority area in our republic and is always covered by the state. The National Strategy for the Development of the Information Society in the Republic of Azerbaijan for 2014-2020 and the Strategic Roadmap for the Development of Telecommunications and Information Technologies in the Republic of Azerbaijan set specific goals for the development of the sector.
As a result of these measures, broadband Internet infrastructure has been developed in Azerbaijan, and a number of projects have been implemented to ensure safe, high-quality and affordable Internet services for citizens. As a result, more than 80 percent of the country's population are Internet users. This leads to an increase in the volume of e-services in Azerbaijan, and better use of these services by citizens.
In addition, by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 6, 2021, the "Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution" under the Ministry of Economy was established a public legal entity. The main purpose of the center is to strengthen the position of the Republic of Azerbaijan in modern processes that dictate the trends in the global economy, changing the rules of competition and ensure its place among the leading countries in this field.
Significant progress has been made in science, education, health, production and services, as well as in the application of ICT and informatization.
Important steps have also been taken to form the space industry and develop the high-tech sector that forms the basis of the knowledge economy. In particular, various high-tech parks have been established and relevant investments have been attracted.
The launch of Azerbaijan's telecommunications satellites into orbit and the formation of the space industry in our country testify to the strong political will, foresight and high economic potential of the head of state. Thus, first of all, Azerbaijan meets its needs for telecommunications services, and can more reliably protect the sovereignty and security of the information space. At the same time, using the services of artificial satellites provides invaluable opportunities for the effective solution of a number of economic problems.
The staff of the Institute of Information Technology of ANAS congratulates all employees working in the field of communication and information technologies on their professional holidays and wishes them success in their work.