Industry 4.0 çağırışları kontekstində kiberinsidentlərin intellektual analizi problemləri araşdırılır 2021-12-03 11:00:00 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Beynəlxalq İnformasiya Təhlükəsizliyi Gününə həsr olunmuş onlayn toplantıda AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev “Industry 4.0 çağırışları kontekstində kiberinsidentlərin intellektual analizi problemləri və həlli perspektivləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi.
Məruzəçi kibertəhlükəsizliyin tarixi, aktuallığı və əsas problemlərindən söz açdı. Söylədi ki, İnternet, şəbəkə və kompüter texnologiyalarının, yəni ümumi kibermühitin cəmiyyətə və kritik infrastrukturlara yüksək səviyyədə nüfuz etməsi ciddi problemlərin yaranmasına gətirib çıxarmışdır: “Kibertəhlükəsizliyin təmin edilməsi üçün bir çox addımlar atılmışdır ki, buraya texnoloji həllər, yəni proqram təminatları, kompleks avadanlıqları və qeyri-texnoloji həllər olan təlimatları aid etmək olar. Lakin bunların hər biri insan resursu tələb edir və ya birbaşa şəxslərə bağlıdır”.
B.Nəbiyev çıxışı zamanı kibertəhlükəsizlik sahəsində mövcud beynəlxalq standartlar, tanınmış alimlər, aparıcı universitetlər, nüfuzlu nəşrlər, təşkil olunmuş beynəlxalq konfranslar, İnterneti tənzimləyən təşkilatlar, beynəlxalq İnternet hüququ, aktual elmi araşdırmalar, süni intellekt texnologiyaları, onların mənfi cəhətləri və tətbiq sahələri barədə geniş məlumat verdi. Elmi bazalarda müvafiq sahə ilə əlaqədar vəziyyətlə bağlı statistikanı təqdim etdi.
O, həmçinin informasiya təhlükəsizliyi sahəsində Azərbaycan təcrübəsi, ölkədə müvafiq sahəyə dair qanunvericilik bazası və aparılan elmi tədqiqatların vəziyyəti barədə məlumatı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.
Tədqiqatçının sözlərinə görə, mövcud təhlükələrlə birgə mübarizə üçün koordinasiya prosedurlarının yaradılması, qarşılıqlı razılaşmaların hazırlanması, təhlükəsiz informasiya mübadiləsinin təmin olunması, əlaqəli hüquqi və normativ bazaların təşkili və inkişaf etdirilməsi, regional və ümumi mübarizə modellərinin işlənilməsi və s. kibertəhlükəsizlik sahəsində həlli vacib olan məsələlərdir.

The problems of intellectual analysis of cyber incidents in the context of Industry 4.0 challenges are investigated 2021-12-03 11:00:00 / CONFERENCES
At the online meeting dedicated to the International Information Security Day at the Institute of Information Technology of ANAS, the head of the AzScienceNet Network Management Center, PhD in technical sciences Babek Nabiyev made a report on "Problems and prospects of intellectual analysis of cyber incidents in the context of Industry 4.0 challenges."
The speaker spoke about the history, relevance and main problems of cybersecurity. He said that the high level of penetration of the Internet, network and computer technologies, the general cyber environment, into society and critical infrastructure has led to serious problems -instructions with technological solutions can be attributed. However, each of them requires human resources or is directly related to individuals.
During his speech, Nabiyev spoke about existing international standards in the field of cyber security, well-known scientists, leading universities, prestigious publications, organized international conferences, Internet regulators, international Internet law, current scientific research, artificial intelligence technologies, their disadvantages and applications gave. He presented statistics on the situation in the relevant field in scientific databases.
He also informed the participants about the experience of Azerbaijan in the field of information security, the legislative framework in this field in the country and the state of scientific research.
According to the researcher, the establishment of coordination procedures to jointly combat existing threats, the preparation of mutual agreements, ensuring secure information exchange, the organization and development of relevant legal and regulatory frameworks, the development of regional and common control models, etc are important issues in the field of cyber security.
At the end, there was a detailed exchange of views on the topic, and numerous questions were answered.