AzScienceNet şəbəkəsində korporativ e-poçt sisteminin qurulması ilə bağlı müzakirələr aparıldı 2021-11-12 14:00:00 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları onlayn elmi seminarında AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsində korporativ elektron poçt sisteminin yaradıması və istismarı haqqında müzakirələr aparıldı.
Məruzəni təqdim edən şöbənin mühəndis-proqramlaşdırıcısı Səməd Dursunov öncə “CommuniGate Pro”, “Zimbra”, “Axigen”, “HCL Notes” və s. kimi e-poçt proqram platformaları barədə məlumat verdi. “Microsoft Mail Exchange” haqqında danışan məruzəçi bildirdi ki, bu platforma “Microsoft” şirkəti tərəfindən 1993-cü ildə yaradılıb. Onun tərkib hissələrinə AD Domain Controller, AD Domain Controller reserve, Mail Exchange,  Mail Exchange reserve və Mail LoadBalancer daxildir.
O, diqqətə çatdırdı ki, AD Domain Controller - Windows Serverin kimlik doğrulama sorğularına cavab verən servisidir:  “Digər tərkib hissəsi olan Microsoft Mail Exchange Server məlumat mübadiləsi və birgə iş üçün nəzərdə tutulmuş proqramdır. İlk versiyası 1993-cü ildə “Microsoft” şirkəti tərəfindən hazırlanıb. Əsas funksiyalarına poçt məlumatlarının emalı və göndərilməsi, mobil qurğuların dəstəklənməsi, səsli məlumat sistemləri ilə inteqrasiya və s. daxildir.
“Microsoft Mail Exchange” platforması haqqında ətraflı məlumat verən S.Dursunov qeyd etdi ki, onun digər tərkib hissəsi olan “Load Balancer” yük balanslaşdırma, resursların istifadəsini optimallaşdırmaq, sorğuların yerinə yetirilməsi müddətini azaltmaq kimi funksiyaları yerinə yetirir.
Tədqiqatçı e-poçtun spamlar, viruslar, şpion proqramlardan, fişinqdən və istənməyən kontentli məktublardan qorunması məqsədilə yaradılmış SpamTitan proqramını da seminar iştirakçılarının nəzərinə çatdırdı. Vurğuladı ki, onun əsas funksiyalarına ikiqat antivirus yoxlama, kontentin filtrlənməsi, avtomatik hesabatların çıxarılması, antivirus və antispam bazalarının avtomatik yenilənməsi və s. daxildir.
İnstitutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsində korporativ elektron poçt sisteminin yaradılması ilə bağlı tövsiyələrini verdi.

Discussions were held on the establishment of a corporate e-mail system in AzScienceNet 2021-11-12 14:00:00 / CONFERENCES
Discussions on creation and operation of corporate e-mail system in AzScienceNet computer computer network were held at the online scientific seminar of Information Technology of ANAS.
Samad Dursunov, an engineer-programmer of the department who presented the report, first studied CommuniGate Pro, Zimbra, Axigen, HCL Notes provided information on email software platforms such as. Speaking about the Microsoft Mail Exchange, the speaker said that the platform was created by Microsoft in 1993. Its components include AD Domain Controller, AD Domain Controller reserve, Mail Exchange, Mail Exchange reserve and Mail LoadBalancer.
He noted that AD Domain Controller is a service that responds to authentication queries of Windows Server: “Another component, Microsoft Mail Exchange Server, is a program for data exchange and collaboration. The first version was developed in 1993 by Microsoft. Its main functions include processing and sending mail data, supporting mobile devices, integration with voice information systems, etc includes.
Giving detailed information about the Microsoft Mail Exchange platform, Dursunov noted that another component of it, Load Balancer, performs functions such as load balancing, optimizing the use of resources, reducing the time of requests.
The researcher also introduced the SpamTitan program, which was created to protect e-mail from spam, viruses, spyware, phishing and unwanted content emails. He stressed that its main functions include double antivirus scanning, content filtering, automatic reporting, automatic updating of antivirus and antispam databases, etc includes.
Rashid Alakbarov, Deputy Director for Technologies, Head of Department, PhD in technical sciences, associate professor, gave recommendations on the creation of a corporate e-mail system in the AzScienceNet science computer network.