Industry 4.0 platformasında e-elmin transformasiyasına dair aparılan tədqiqatların nəticələri təqdim olundu 2021-11-11 17:00:00 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 10 noyabr – Dünya Elm Gününə həsr olunmuş onlayn elmi seminarında şöbə müdirləri Təhmasib Fətəliyev və Şakir Mehdiyevin “Industry 4.0 platformasında e-elmin transformasiyası: İmkanlar, problemlər və perspektivlər” mövzusunda hazırladıqları məruzə müzakirə edildi.
Mövzu üzrə aparılmış elmi araşdırmaların nəticələrini Ş.Mehdiyev təqdim etdi. Bildirdi ki, elm və sənaye inqilabları qarşılıqlı əlaqəlidir və vəhdət təşkil edirlər. Belə ki, onların inkişafı və formalaşması paralel olaraq baş verir. Qabaqcıl elmi-texnoloji nailiyyətlər sənaye inqilablarının əsasını təşkil edir, sənaye inqilabları isə öz növbəsində, yeni elmi istiqamətlərin formalaşmasına və elmin cəmiyyətin ehtiyaclarına uyğunlaşmasına kömək edir.
Onun sözlərinə görə, dünyada sənayeləşmə prosesinin təkamülü birinci-dördüncü sənaye inqilabları kimi tanınan bir neçə mərhələdən keçmişdir. Mexanikləşdirmə, elektrikləşdirmə və informasiyalaşdırma uyğun olaraq, ilk üç sənaye inqilabının fərqləndirici əlamətləri olmuşdur. Hazırki dövrdə yaşanan dördüncü sənaye inqilabının əsası Almaniya federal hökumətinin təşəbbüsü ilə universitetlərin və özəl şirkətlərin iştirakı ilə Sənaye 4.0 konsepsiyasının elan edildiyi 2011-ci ildə başlamışdır. Konsepsiyanın əsas vəzifəsi milli sənayenin səmərəliliyini və rəqabət qabiliyyətini artırmaq üçün istehsal sistemlərində innovativ informasiya texnologiyalarını inkişaf etdirmək və tətbiq etmək kimi müəyyənləşdirilmişdir. Hazırda Industry 4.0 kimi tanınan dördüncü sənaye inqilabı üçün smart avtomatlaşdırma, fiziki və rəqəmsal dünyanın Əşyaların İnterneti (Əİ) və kiber-fiziki sistemlər (KFS) vasitəsilə əlaqələndirilməsi xarakterikdir.
“Sənaye inqilablarının mərhələlərinə uyğun olaraq, elmin inkişafının dörd vektorunu ayırmaq olar. Bu mənada, elmin dördüncü vektoru kimi Science 4.0 qəbul olunur və onun çərçivəsində Industry 4.0-ın Əİ, KFS, süni intellekt, bulud hesablamaları, Big data analitika və digər smart texnologiyaların geniş istifadəsi nəzərdə tutulur. Beləliklə, Industry 4.0 digər sahələrlə yanaşı, elmin inkişafı üçün də yeni perspektivlər açır və onun əsas texnologiyalarının tətbiqinə əsaslanan Science 4.0 konsepsiyasının reallaşdırılmasını aktuallaşdırır. Bununla da Industry 4.0 platformasında e-elmin transformasiyası baş verir. Başqa sözlə desək, e-elmin Science 4.0-ın texniki-texnoloji bazası kimi qəbul olunub inkişaf etdirilməsi ilə konsepsiya reallaşdırılacaqdır”, – deyə alim qeyd etdi.
Ş.Mehdiyev Elm və Sənaye inqilablarının cəmiyyətin inkişafına təsiri, Azərbaycanda informasiya cəmiyyətinin formalaşması, e-dövlət institutlarının, o cümlədən e-elmin və onun sahələrinin Industry 4.0 çağırışların uyğun transformasiyasını ətraflı izah etdi. Industry 4.0-ın 2021-ci il trendləri və Sciences 4.0-ın formalaşmasına əsas verən smart tətbiqlər: smart laboratoriyalar, smart kitabxana, smart universitet, smart bina, smart şəhər, rəqəmsal əkiz və s. haqqında məlumat verdi. O, Science 4.0-ın formalaşmasının konseptual məsələlərini təqdim edərək bildirdi ki, Science 4.0 konsepsiyası çərçivəsində elm korporativ bir mühit kimi qəbul edilir. Onun fiziki infrastrukturunu telekommunikasiya şəbəkələri, verilənlərin emalı mərkəzi, tədqiqat laboratoriyaları, binalar, enerji-istilik-su təminatı, logistika və s. təşkil edir. Belə inteqrasiya edilmiş KFS binalarla əlaqədar fasiləsiz enerji və su təchizatı; iqlim nəzarəti; giriş nəzarəti; bina təhlükəsizliyi və video nəzarət; material və avadanlıqların idarə edilməsi; avadanlıqların monitorinqi; binanın idarə edilməsi, təhlükələrin aşkarlanması və xəbərdarlıq və s.; şəbəkə resurslarına, qurğularına və avadanlıqlarına texniki xidmət; şəbəkə monitorinqi və kibertəhlükəsizlik; elektron xidmətlər; fasiləsiz diaqnostika və s.; elmin informasiya təminatının idarə edilməsi və təhlükəsizliyi; elmi fəaliyyət və elmin idarə olunmasına dəstək və s. təmin etməlidir.
Şöbə müdiri Science 4.0-ın formalaşdırılması prinsiplərinə interoperabellik, modulluq, virtuallaşma, desentralizasiya, real vaxtda işləmə qabiliyyəti və xidmət yönümlülüyünün daxil olduğunu söylədi. Science 4.0-ın konseptual modelini təqdim etdi və Science 4.0 konsepsiyasının əsas xüsusiyyətlərini sadaladı: tərkibindəki smart obyektlərin yüksək dərəcədə qarşılıqlı əlaqəsi, böyük verilənlərin generasiyası və smart obyektlərin Big data analitikası ilə inteqrasiyası, yüksək çeviklik üçün smart obyektlərin dinamik rekonfiqurasiyası, Big data analitika ilə qlobal əks əlaqənin və koordinasiyanın təmin edilməsi ilə yüksək səmərəliliyin əldə olunması.
O, Science 4.0-ın ümumiləşdirilmiş arxitekturunu izah etdi və Science 4.0 çərçivəsində “verilənlərə əsaslanan elm” konsepsiyasının reallaşması və yeni biliklərin avtogenerasiyasına doğru inkişaf məsələləri, kompleks təhlükəsizlik problemləri və onların həlli mexanizmlərindən söz açdı.
Məruzəçi, həmçinin e-elmin yeni istiqaməti kimi formalaşan vətəndaş elminin də Industry 4.0 çağırışları əsasında inkişafının konseptual məsələlərinə toxundu.
Science 4.0-ın formalaşması perspektivləri haqqında danışan məruzəçi, qeyd etdi ki, Science 4.0-ın vahid bir konsepsiya əsasında formalaşdırılması mürəkkəb bir problem olaraq normativ, maliyyə, texniki və texnoloji dəstək tələb edir və bu səbəbdən də mərhələli şəkildə həyata keçirilməlidir. Onun formalaşmasında şəbəkə və hesablama infrastrukturunun, verilənlərin saxlanmasının yeni tələblərə uyğun inkişafı; yeni nəsil avadanlıq və qurğuların tətbiqi  (ağıllı sensorlar, aktuatorlar, simsiz sensor şəbəkələri, Sİ gücləndiriciləri, qrafiki prosessorlar, paralel emal prosessorları və s.); xüsusi proqram təminatlarının işlənməsi, alınması və tətbiqi; müxtəlif təyinatlı yeni sistemlərin, e-resursların işlənməsi; yeni tələblər nəzərə alınmaqla elmi fəaliyyətin və elmin idarə olunmasının  Science 4.0 çərçivəsində yenidən qurulması və inkişaf etdirilməsi; kompleks təhlükəsizliyin təmin edilməsi və s. nəzərə alınmalıdır.
Sonda Ş.Mehdiyev Science 4.0-ın formalaşmasının nəticədə elmi fəaliyyətin səmərəliliyini artıracağını və elmin yeni keyfiyyətdə idarə olunması üçün çoxşaxəli həllərin verilməsini dəstəkləyəcəyini bildirdi.

The results of research on the transformation of e-science on the Industry 4.0 platform were presented 2021-11-11 17:00:00 / CONFERENCES
At the online scientific seminar of the Institute of Information Technology of ANAS dedicated to November 10 - World Science Day, the report prepared by department heads Tahmasib Fataliyev and Shakir Mehdiyev on "Transformation of e-science on Industry 4.0 platform: Opportunities, problems and prospects" was discussed.
Sh.Mehdiyev presented the results of scientific researches on the subject. He said that the scientific and industrial revolutions are interconnected and united. Thus, their development and formation occur in parallel. Advanced scientific and technological achievements form the basis of industrial revolutions, and industrial revolutions, in turn, contribute to the formation of new scientific directions and the adaptation of science to the needs of society.
According to his words, the evolution of the process of industrialization in the world has gone through several stages known as the first and fourth industrial revolutions. Mechanization, electrification, and informatization, respectively, were the hallmarks of the first three industrial revolutions. The foundations of the current fourth industrial revolution began in 2011, when the Industrial 4.0 concept was announced with the participation of universities and private companies at the initiative of the German federal government. The main task of the concept is to develop and apply innovative information technologies in production systems to increase the efficiency and competitiveness of national industry. The fourth industrial revolution, now known as Industry 4.0, is characterized by smart automation, connecting the physical and digital worlds through the Internet of Things (IT) and cyber-physical systems (KFS).
Sh.Mehdiyev explained in detail the impact of the scientific and industrial revolutions on the development of society, the formation of the information society in Azerbaijan, the appropriate transformation of e-government institutions, including e-science and its fields Industry 4.0 challenges. Industry 4.0 2021 trends and smart applications that form the basis of the formation of Sciences 4.0: smart laboratories, smart library, smart university, smart building, smart city, digital twin, etc. gave information about. Introducing the conceptual issues of the formation of Science 4.0, he said that within the concept of Science 4.0, science is perceived as a corporate environment. Its physical infrastructure includes telecommunication networks, data processing center, research laboratories, buildings, energy-heating-water supply, logistics, etc. contane. Uninterrupted power and water supply in connection with such integrated KFS buildings; climate control; access control; building security and video surveillance; material and equipment management; equipment monitoring; building management, hazard detection and warning, etc .; maintenance of network resources, devices and equipment; network monitoring and cybersecurity; electronic services; continuous diagnostics, etc .; management and security of information support of science; support for scientific activity and science management, etc. should provide.
The head of the department said that the principles of formation of Science 4.0 include interoperability, modularity, virtualization, decentralization, real-time performance and service orientation. Introduced the conceptual model of Science 4.0 and listed the main features of the Science 4.0 concept: high interaction of smart objects, big data generation and integration of smart objects with Big data analytics, dynamic reconfiguration of smart objects for high flexibility, global reflection with Big data analytics achieving high efficiency by providing communication and coordination.
He explained the generalized architecture of Science 4.0 and spoke about the implementation of the concept of "data-driven science" in Science 4.0 and the development of new knowledge towards autogenesis, complex security problems and their solutions.
The speaker also touched upon the conceptual issues of the development of civic science, which is emerging as a new direction of e-science, based on the challenges of Industry 4.0.
Speaking about the prospects for the formation of Science 4.0, the speaker noted that the formation of Science 4.0 on the basis of a single concept requires regulatory, financial, technical and technological support as a complex problem and therefore should be implemented in stages. Development of network and computing infrastructure, data storage in accordance with the new requirements in its formation; introduction of new generation equipment and devices (smart sensors, actuators, wireless sensor networks, SI amplifiers, graphics processors, parallel processing processors, etc.); development, acquisition and application of special software; development of new systems, e-resources for various purposes; Reconstruction and development of scientific activity and science management within Science 4.0 taking into account new requirements; ensuring comprehensive security, etc. should be taken into account.
In conclusion, Mehdiyev said that the formation of Science 4.0 will eventually increase the efficiency of scientific activity and support the provision of multifaceted solutions for the management of science in a new quality.