AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 3 saylı şöbəsinin növbəti onlayn elmi seminarı keçirildi. İnstitutun icraçı direktoru, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov seminarda “Sosial media əsasında demoqrafik targeting” mövzusunda müzakirələrin aparılacağını bildirdi.
Məruzəni şöbənin baş mütəxəssisi Oqtay Ələkbərov təqdim edərək bildirdi ki, “targeting” ingilis sözü olub “hədəf”, “məqsəd” anlamını ifadə edir. Qeyd etdi ki, “targeting” müəyyən kriteriyalara uyğun gələn auditoriyaya məzmun üzrə seçilmiş məlumatların ötürülməsidir. Burada məqsəd reklam elanlarının məhz həmin seçilmiş kütləyə çatdırılmasıdır.
Onun sözlərinə görə, “targeting” bir neçə proses keçir ki, buraya monitorinq, analiz, kontentin hazırlanması və reklamın yerləşdirilməsi daxildir. “Targeting”in növlərindən bəhs edən məruzəçi vurğuladı ki, bunlar tematik, məzmun, coğrafi, zaman, sosial demoqrafik və davranış “targeting”ləridir.
Sonra O.Ələkbərov sosial demoqrafik “targeting”dən söhbət açdı. Söylədi ki, “targeting”in bu növündə bir neçə kriteriyaya üstünlük verilir. Bunlar arasında yaş həddi, cins, ailə vəziyyəti, iş yeri, təhsili, maraq dairəsi və s. kriteriyalar var: “Yaş həddi, cins və ailə vəziyyəti demoqrafik "targeting"in ilkin şərtlərini təşkil edir. İlk növbədə, bu kriteriyalar üzrə axtarış aparılır. İstifadəçinin coğrafi mövqeyinə, təhsilinə, iş yerinə əsasən onların reklam kontenti formalaşdırılır”.
Tədqiqatçı sosial media əsasında “targeting”in təşkilinə də nəzər saldı. Bildirdi ki, sosial media əsasında “targeting”in təşkili üçün müəyyən kontentdən – şəkil, video, slayd şou və bannerdən istifadə olunur.

The next online scientific seminar of the 3rd department of the Institute of Information Technology of ANAS was held. Executive Director of the Institute, PhD in technical sciences, associate professor Rashid Alakbarov said that discussions on "Demographic targeting based on social media" will be held at the seminar.
Presenting the report, the chief specialist of the department Ogtay Alakbarov said that "targeting" is an English word meaning "target", "goal". He noted that "targeting" is the transfer of selected information on the content to an audience that meets certain criteria. The goal here is to deliver the ads to that selected audience.
According to his words, "targeting" goes through several processes, including monitoring, analysis, content development and advertising. Speaking about the types of targeting, the speaker emphasized that these are thematic, content, geographical, time, social demographic and behavioral targeting.
Then O. Alakbarov talked about social demographic "targeting". He said that several criteria are preferred in this type of targeting. These include age, gender, marital status, place of work, education, interests, etc. There are criteria: “Age, gender and marital status are the prerequisites for demographic targeting. First of all, a search is conducted on these criteria. Their advertising content is formed based on the user's geographical location, education, place of work.
The researcher also looked at the organization of targeting based on social media. He said that certain content - photos, videos, slide shows and banners - are used to organize "targeting" on the basis of social media.