NATO-nun dəstəyilə keçirilən beynəlxalq konfrans öz işinə başladı 2021-10-27 18:00:00 / KONFRANSLAR
Oktyabrın 27-də NATO-nun Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm Proqramının dəstəyi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və Polşa Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “Sənaye idarəetmə sistemlərinin kibertəhlükəsizliyi problemləri” mövzusunda onlayn beynəlxalq konfrans öz işinə başladı.
Konfransın açılış mərasimində Azərbaycan dövlətinin yüksək vəzifəli şəxsləri, AMEA-nın elmi-tədqiqat institutlarının rəhbərləri, 20-yə yaxın ölkəni, o cümlədən Türkiyə, ABŞ, Kanada, Polşa, Ukrayna, İsveç və Qazaxıstanı, müvafiq beynəlxalq təşkilatları və nüfuzlu xarici şirkətləri təmsil edən alim və mütəxəssislər, eləcə də KİV nümayəndələri iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq bütün tədbir iştirakçılarını salamladı, bir sıra mühüm aktual problemlərin müzakirəsi və həlli yollarının axtarışına həsr olunmuş beynəlxalq konfransın böyük əhəmiyyətə malik olduğunu vurğuladı. IV sənaye inqilabının təsiri ilə dünyada yeni reallıqların meydana gəldiyini söyləyən AMEA-nın vitse-prezidenti Əşyaların İnterneti texnologiyalarının və kiberfiziki sistemlərin insan fəaliyyətinin bütün sferalarına – idarəetməyə, hərbi sahəyə, iqtisadiyyata, sənaye və kənd təsərrüfatına, rabitə və nəqliyyat infrastrukturuna, müxtəlif kritik fəaliyyət sahələrinə tətbiqi sayəsində bəşəriyyətin yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu dedi.
Akademik İsa Həbibbəyli virtual məkanda potensial və mövcud olan təhlükələrlə, kiberhücumlarla mübarizə aparılması, etibarlı kibermüdafiə sisteminin yaradılması, milli və qlobal səviyyələrdə bütün növ resursların səfərbər olunması, beynəlxalq hüquq çərçivəsində yeni tənzimləyici mexanizmlərin işlənməsi, ölkələr arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi, alimlərin məqsədyönlü araşdırmalar aparmalarının önəmindən bəhs etdi. Artıq bu istiqamətdə ölkə rəhbərliyi tərəfindən çox əhəmiyyətli qərarların qəbul olunduğunu, müvafiq dövlət orqanlarının öz üzərlərinə düşən vəzifələri lazımi səviyyədə həyata keçirdiklərini diqqətə çatdırdı.
Akademik bildirdi ki, yeni çağırışları və reallıqları əsas götürən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəaliyyətinin yaxın gələcək üçün prioritet istiqamətlərindən biri də məhz IV sənaye inqilabının yaratdığı kompleks problemlərin tədqiq edilməsi, cəmiyyətin bütün sferalarının kompleks təhlükəsizliyinin təmin edilməsinin elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılmasından ibarətdir.
İsa Həbibbəyli NATO-nun Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm Proqramının dəstəyilə keçirilən mötəbər konfransı Azərbaycan-NATO əməkdaşlığına mühüm töhfə kimi qiymətləndirdi, buna görə NATO rəhbərliyinə Azərbaycan elmi ictimaiyyəti adından dərin minnətdarlığını ifadə etdi.
Akademik, həmçinin yüksək səviyyəli konfransın təşkilinə görə Polşa Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinə və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna təşəkkürünü bildirdi. Polşa ilə Azərbaycanın dost və tərəfdaş ölkələr olduğunu, bu əlaqələrin dərin köklərə söykəndiyini söylədi: “Kibertəhlükəsizlik sahəsində Azərbaycan və Polşa alimlərinin əməkdaşlığını yüksək qiymətləndiririk. Hesab edirəm ki, bu münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün yüksək potensial mövcuddur”.
Nitqinin sonunda alim “Sənaye idarəetmə sistemlərinin kibertəhlükəsizliyi problemləri” mövzusunda beynəlxalq konfransın kibertəhlükəsizliklə mübarizə sahəsində təcrübə mübadiləsinin aparılması, qabaqcıl biliklərin paylanması, xarici ölkələrin qabaqcıl elm mərkəzləri, universitetləri ilə gələcək əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulması nöqteyi-nəzərindən çox böyük imkanlar yaradacağına əminliyini ifadə etdi.
NATO-nun rəsmi nümayəndəsi James Appathurai, Azərbaycan RespublikasıTəhsil Nazirliyinin Təhsil Sisteminin İnformasiyalaşdırılması İdarəsinin müdiri Vüsal Xanlarov, Polşa Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin Kibertəhlükəsizlik Bölməsinin rəhbəri, Beynəlxalq Layihələr Üzrə Koordinator, baş tədqiqatçı, professor Jacek Gajewski, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin idarə rəisi Cəfər Hüseynzadə, Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin sədr müavini, ATƏT-in Orta Asiyada gömrük işi üzrə beynəlxalq eksperti, gömrük xidməti general-mayoru, texnika elmləri doktoru, professor İqbal Babayev, İnternet Şöhrət zalının çağırışçısı George Sadowsky, AMEA-nın akademik-katibi, Fizika İnstitutunun baş direktoru, akademik Arif HəşimovAMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli AbbasovStokholm Universitetinin professoru Oliver Popov çıxış edərək, sənaye idarəetmə sistemlərinin kibertəhlükəsizliyi problemlərinin aktuallığından bəhs etdilər. Konfransda təqdim olunacaq məruzələrin müvafiq sahədə uğurlu elmi nailiyyətlərin əldə edilməsinə, əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinə imkan yaradacağını vurğuladılar, konfransın işinə uğurlar arzuladılar.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək, beynəlxalq konfransın qonaqlarını, təşkilatçılar, iştirakçılar və media nümayəndələrini salamladı.
Akademik R.Əliquliyev belə bir mühüm konfransın təşkilində göstərdiyi dəstəyə görə NATO-nun Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm Proqramına minnətdarlığını ifadə etdi. Alim NATO ilə Elmlər Akademiyasının əməkdaşlığının 2003-cü ildə təsis edilmiş “Virtual ipək yolu” layihəsindən başlandığını söylədi. Bugünkü konfransda Industry 4.0 inqilabının çağırışları nəticəsində meydana çıxan Əşyaların İnterneti infrastrukturlarının, kiberfiziki sistemlərinin, bir sözlə, əməliyyat texnologiyalarının kibertəhlükəsizliyi problemlərinin müzakirəsi və həll yolları ilə bağlı müzakirələrin aparılacağını diqqətə çatdırdı.
Akademikin fikrincə, CPS-lərin kibertəhlükəsizliyi ənənəvi informasiya-kommunikasiya sistemlərinin kibertəhlükəsizliyindən fərqli olaraq, cəmiyyətin müxtəlif təyinatlı kritik texnoloji infrastrukturlarının dayanıqlı və etibarlı fəaliyyət göstərməsinin təmin olunması vəzifələrini qarşısına prioritet məqsəd qoyur.
Konfransa təqdim olunan məruzələrin cəmiyyətin müxtəlif sferalarında süni intellekt və Əşyaların İnterneti texnologiyalarının geniş tətbiqini, onların kibertəhlükəsizliyinin təmin olunmasını nəzərdə tutan nəzəri və praktiki problemlərin araşdırılmasına həsr olunduğunu söyləyən R.Əliquliyev konfrans ərzində çox səmərəli müzakirələrin aparılacağına, gələcək üçün yeni elmi layihələrin əsasının qoyulacağına inamını ifadə etdi.
Qeyd edək ki, 3 gün davam edəcək beynəlxalq konfransın seksiya iclaslarında “Kritik infrastrukturların kibertəhlükəsizliyi”, “Kibertəhlükəsizlik üzrə təhsil: proqramlar və laboratoriyalar”, “Həssaslığın təhlili, yoxlanılması və risk menecmenti”, “Hücumların aşkarlanması, təsirinin azaldılması və qarşısının alınması” və s. istiqamətlər üzrə müzakirələr aparılacaq.

An international conference supported by NATO has started 2021-10-27 18:00:00 / CONFERENCES
An online international conference on "Cybersecurity Problems of Industrial Management Systems" started on October 27 with the supporting the NATO Science Program for Peace and Security, together organized by the Institute of Information Technology of ANAS and the Polish National Nuclear Research Center. At the opening ceremony of the conference, high-ranking officials of the Azerbaijani state, heads of research institutes of ANAS, scientists representing about 20 countries, including Turkey, USA, Canada, Poland, Ukraine, Sweden and Kazakhstan, convenient international organizations and respectable foreign companies and experts, as well as media representatives.
Opening the event, Vice-President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbayli greeted all participants and emphasized the importance of the international conference dedicated to the discussion of a number of important problems and the search for solutions.
The vice-president of ANAS said that new realities appeared in the world under the influence of the IV industrial revolution. Application of Internet technologies and cyberphysical systems to all spheres of human activity - management, military, economy, industry and agriculture, communication and transport infrastructure, various critical areas He said that thanks to him, mankind has entered a new stage of development.
The academician said that one of the priorities of the Azerbaijan National Academy of Sciences in the near future, based on new challenges and realities, is to study the complex problems created by the IV Industrial Revolution, the scientific and theoretical problems of ensuring comprehensive security of all spheres of society.
Isa Habibbayli glamorized the prestigious conference held with the support of the NATO Science Program for Peace and Security as an important contribution to Azerbaijan-NATO cooperation, and expressed deep gratitude to the NATO leadership on behalf of the Azerbaijani scientific community.
The academician also thanked the Polish National Center for Nuclear Research and the Institute of Information Technology of ANAS for organizing the high-level conference. He said that Poland and Azerbaijan are friendly and partner countries, and these relations are based on deep roots: “We appreciate the cooperation of Azerbaijani and Polish scientists in the field of cyber security. I think there is a high potential for further development of these relations.”
NATO Representative James Appathurai, Head of the Education System Informatization Department of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan Vusal Khanlarov, Head of the Cyber Security Department of the Polish National Nuclear Research Center, International Projects Coordinator, Chief Researcher, Professor Jacek Gajewski, Head of the Ministry of Foreign Affairs Jafar Huseynzade, Deputy Chairman of the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan, OSCE International Expert on Customs Affairs in Central Asia, Major General of the Customs Service, Doctor of Sciences, Professor Igbal Babayev, Convener of the Internet Hall of Fame George Sadowsky, Academician-Secretary of ANAS, Head of the Institute of Physics Director, Academician Arif Hashimov, Director General of the Institute of Management Systems of ANAS, Academician Ali Abbasov, Professor of Stockholm University Oliver Popov spoke about the urgency of the problems of cyber security of industrial management systems.
Then the vice-president of ANAS, academician Rasim Alguliyev greeted the guests, organizers, participants and media representatives of the international conference.
Academician R. Alguliyev expressed gratitude to NATO's Science Program for Peace and Security for its support in organizing such an important conference. The scientist said that the cooperation between NATO and the Academy of Sciences began with the "Virtual Silk Road" project, established in 2003. He noted that today's conference will discuss the problems of cybersecurity of Internet infrastructure, cyberphysical systems, in short, operating technologies, which emerged as a result of the challenges of the Industry 4.0 revolution.
According to the academician, the cyber security of CPS, in contrast to the cyber security of traditional information and communication systems, is a priority to ensure the sustainable and reliable operation of critical technological infrastructure of society for various purposes.
It should be noted that the section meetings of the 3-day international conference will focus on “Cyber Security of Critical Infrastructures”, “Cyber Security Education: Programs and Laboratories”, “Sensitivity Analysis, Testing and Risk Management”, “Attack Detection, Mitigation and Prevention” and others, discussions will be held on the directions.