İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Anım Günü qeyd olunub 2021-09-27 18:00:00 / TƏDBİRLƏR
27 sentyabr - Anım Günü ilə əlaqədar olaraq AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda toplantı keçirilib.
Toplantıda AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək sentyabrın 27-nin Azərbaycan xalqının tarixində ən önəmli günlərdən biri olduğunu söyləyib. Bildirib ki, məhz bir il öncə səhər saatlarında Ermənistan silahlı qüvvələri cəbhəboyu Azərbaycan ərazilərinə hücum etmiş, buna cavab olaraq Ali Baş Komandanın əmri ilə bütün təmas xətti boyu əks-hücum əməliyyatlarına başlanmışdır.
Alim Azərbaycan ordusunun “Hər şey vətən üçün!” şüarı ilə vahid amal uğrunda birləşərək torpaqlarımızı işğalçılardan addım-addım təmizlədiklərini, dövlətimizin ərazi bütövlüyünü təmin etdiklərini qeyd edib. “Bütün dünya azərbaycanlıları 44 gün ərzində vətən uğrunda yumruq kimi birləşdilər, dövlət başçısının çağırışlarına cavab olaraq həmrəylik nümayiş etdirdilər”, - deyən AMEA-nın vitse-prezidenti həmin günlərin Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazıldığını deyib.
“44 gün ərzində hər birimiz Azərbaycan ordusunun hərbi gücünə, əsgərlərimizin qəhrəmanlığına və böyük qələbəyə şahid olduğumuza görə çox xoşbəxtik”, - deyə bildirən alim bu şərəfli tarixin gələcək nəsillər tərəfindən qürurla öyrəniləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Akademik R.Əliquliyev həm birinci, həm də ikinci Qarabağ müharibəsində yüzlərlə qəhrəman oğulların şəhidlik zirvəsinə ucaldıqlarını söyləyib: “Anım günündə həm qələbəmizə sevinir, həm də vətən uğrunda can-qanı bahasına savaşan mərd oğullarımıza, şəhidlərimizə görə kədərlənirik. Allahdan müharibədə həyatını itirənlərə rəhmət, onların ailəsinə və yaxınlarına səbr diləyirəm. Şəhidlərimizin əziz xatirəsi Azərbaycan xalqının qəlbində əbədi yaşayacaq”.
Akademik II Qarabağ müharibəsindən sonra Azərbaycan dövlətinin yeni bir inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yenidənqurma və bərpa işlərinin aparıldığını söyləyib. AMEA-da Qarabağın bərpası istiqamətində məqsədyönlü işlərin həyata keçirildiyini, ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə “Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd” konsepsiyalarının işlənildiyini diqqətə çatdıran R.Əliquliyev Qarabağın bərpası üçün başlanmış irimiqyaslı quruculuq işlərində AMEA-nn elmi müəssisələrinin bütün resursları ilə fəal iştirak etdiklərini vurğulayıb.
“Vətən uğrunda qanını tökən bütün şəhidlərimizin qarşısında baş əyirik! Eşq olsun Ali Baş Komandana! Eşq olsun qəhrəman Azərbaycan ordusuna!”, - deyən akademik bütöv və müstəqil Azərbaycan uğrunda gedən mübarizədə xalqın haqq səsini ucaltdığına görə dövlət başçısı İlham Əliyevə ölkənin elmi ictimaiyyəti adından minnətdarlığını bildirib.
Sonra toplantıda institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məsumə Məmmədova çıxış edərək, ən müasir hərbi texnologiyaların tətbiq edilməsi sayəsində 44 günlük müharibədə itkilərimizin Birinci Qarabağ müharibəsindəkindən dəfələrlə az olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, bütün bunlar davamlı inkişafın, ölkə başçısı tərəfindən aparılan islahatların, uğurlu daxili və xarici siyasətin nəticəsidir. Prezident cənab İlham Əliyevin qətiyyətli çıxışları, erməni revanşistlərə və onların havadarlarına layiqli cavabları hər bir Azərbaycan vətəndaşını qürurlandırır.
Sonra çıxış edən institutun icraçı direktoru, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov 27 sentyabrın həm Anım Günü, həm də milli qürur günü olduğunu bildirib. Azərbaycanın erməni xalqı üzərində deyil, erməni faşizmi üzərində zəfər çaldığını diqqətə çatdıraraq, ordumuzun heç bir zaman mülki əhaliyə qarşı müharibə aparmadığını qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, rəşadətli ordumuzun müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazandığı qələbə müstəqil Azərbaycan dövlətinin hərbi qüdrətinin, iqtisadi gücünün nümayişi ilə yanaşı, xalqımızın azadlıq əzminin əyani təsdiqidir. Bu Vətən müharibəsi “Dəmir yumruq” əməliyyatı adı ilə Azərbaycanın yeni tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı.
Artıq Qarabağın hər yerində bayrağımızın yüksəldilməsindən fərəh duyuruq. Qürur dolu bu tarixi bizə yaşadan Ali Baş Komandanımıza və Müzəffər Ordumuza sonsuz minnətdarıq. Şəhidlərimiz qarşısında ehtiramla baş əyirik!
Tədbirdə çıxış edən şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Bikəs Ağayev bildirib ki, beynəlxalq informasiya agentliklərini, digər xarici informasiya mənbələrini izlədikdə Azərbaycanın yüksək səviyyədə balanslı siyasət apardığının şahidi olduq. 44 günlük müharibə zamanı bütün dünya susdu və ordumuzun addım-addım irəliləyərək, işğal altında olan torpaqlarımızı azad etməsini seyr etdi. Çünki Azərbaycan haqq mübarizəsi apardı və tarixi ədaləti bərpa etdi.
“Öz torpaqları uğrunda qan tökməyi bacarmayan dövlətlər ya məhv, ya da qul olmağa məhkumdurlar”, – deyə bildirən B.Ağayev Azərbaycanın dövlət, ordu və xalq birliyi sayəsində zəfər çaldığını xatırladıb.
O, Azərbaycanın bir güclü dövlət kimi işğaldan azad edilmiş torpaqları ən qısa zamanda dirçəldəcəyinə, bu ərazilərə həyatı qaytaracağına əminliyini ifadə edib. Hər kəsin şəhidləri dərin hüzn və rəğbətlə andığını bildirib.
Sonra şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev çıxış edərək, bu günlərin Azərbaycan tarixinə ən şanlı dönəm kimi yazıldığını deyib. Qeyd edib ki, Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin strateji rəhbərliyi ilə Azərbaycan ordusu vaxtilə nağıl kimi görünən həqiqətləri bərqərar etdi, işğal olunmuş ərazilərdən didərgin düşmüş əhalinin uzun illərdir davam edən həsrətinə son qoydu.
“30 ildir düşmən tapdağı altında olan torpaqlarımıza baxdıqda erməni vandalizmini, onların əsl simasını görürük. Lakin düşməni 44 gün ərzində torpaqlarımızdan qovduğumuz kimi, tarixi torpağımız olan Qarabağı da qısa müddətdə bərpa edəcəyik”, – deyə T.Fətəliyev bildirib. O, şəhidlərimizə Allahdan rəhmət, qazilərimizə şəfa diləyib.

Remembrance Day was celebrated at the Institute of Information Technology 2021-09-27 18:00:00 / EVENTS
September 27 - A meeting was held at the Institute of Information Technology of ANAS in connection with the Day of Remembrance.
Speaking at the meeting, Vice-President of ANAS, Director General of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev said that September 27 was one of the most important days in the history of the Azerbaijani people. He noted that exactly a year ago in the morning, the Armenian armed forces attacked the territories of Azerbaijan along the frontline, in response to which the Supreme Commander-in-Chief ordered counter-offensive operations along the entire line of contact.
The scientist said that the Azerbaijani army "Everything for the motherland!" He noted that they united for a common cause under the slogan of "clearing our lands from occupiers step by step, ensuring the territorial integrity of our state." "Azerbaijanis all over the world united as a fist for the homeland for 44 days, demonstrated solidarity in response to the calls of the head of state," said the vice-president of ANAS, noting that those days were written in golden letters in the history of Azerbaijan.
"Each of us is very happy to have witnessed the military strength of the Azerbaijani army, the heroism of our soldiers and the great victory in 44 days," he said, expressing confidence that this glorious history will be proudly studied by future generations.
Academician R. Alguliyev said that hundreds of heroic sons rose to the peak of martyrdom in both the first and second Karabakh wars: “On the Day of Remembrance, we both rejoice in our victory and grieve for our brave sons and martyrs who fought for their homeland. I ask God to have mercy on those who lost their lives in the war and to be patient with their families and relatives. The dear memory of our martyrs will live forever in the hearts of the Azerbaijani people."
The academician said that after the Second Karabakh War, the Azerbaijani state entered a new stage of development, and reconstruction, restoration work was carried out in the liberated territories. Noting that purposeful work was carried out at ANAS for the restoration of Karabakh, the concepts of "Smart City" and "Smart Village" were developed with the application of the latest technologies, R. Alguliyev actively participated in the large-scale construction work for the restoration of Karabakh with all resources of ANAS scientific institutions.
Then the head of the department of the institute, corresponding member of ANAS, PhD in technical sciences, professor Masuma Mammadova spoke at the meeting, noting that our losses in the 44-day war were many times less than in the First Karabakh war due to the application of the latest military technologies. She noted that all this is the result of sustainable development, reforms carried out by the President, successful domestic and foreign policy. Every Azerbaijani citizen is proud of the decisive speeches of President Ilham Aliyev and the worthy answers to the Armenian revanchists and their supporters.
Speaking later, the executive director of the institute, PhD in technical Sciences, Associate Professor Rashid Alakbarov said that September 27 is both a Day of Remembrance and a day of national pride. Noting that Azerbaijan has won not over the Armenian people, but over Armenian fascism, he noted that our army has never waged a war against the civilian population.
We are already proud to raise our flag everywhere in Karabakh. We are eternally grateful to our Supreme Commander-in-Chief and our Victorious Army for giving us this proud history. We respectfully bow to our martyrs!
Speaking at the event, the head of the department, PhD in Technical Sciences Associate Professor Bikes Agayev said that watching international news agencies and other foreign sources, we saw that Azerbaijan pursues a highly balanced policy. During the 44-day war, the whole world was silent and watched as our army advanced step by step to liberate our occupied lands. Because Azerbaijan fought for justice and restored historical justice.
He expressed confidence that Azerbaijan, as a strong state, would revive the liberated lands as soon as possible and return life to these territories. He said everyone remembered the martyrs with deep sorrow and sympathy.
Then the head of the department Tahmasib Fataliyev said that these days are written in the history of Azerbaijan as the most glorious period. He noted that under the strategic leadership of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, the Azerbaijani army has established what once seemed like a fairy tale, put an end to the longing of the people displaced from the occupied territories.
“When we look at our lands, which have been under enemy occupation for 30 years, we see Armenian vandalism, their true face. However, just as we expelled the enemy from our lands in 44 days, we will restore our historical land of Karabakh in a short time,” Fataliyev said. He wished God's mercy to our martyrs and healing to our veterans.