NATO-nun dəstəyi ilə keçiriləcək beynəlxalq konfransa hazırlıqla bağlı müzakirələr aparıldı 2021-09-29 18:00:00 / KONFRANSLAR
Xəbər verdiyimiz kimi, 27-29 oktyabr 2021-ci il tarixlərində AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda NATO-nun dəstəyi ilə “Sənaye idarəetmə sistemlərinin kibertəhlükəsizliyi problemləri” mövzusunda onlayn beynəlxalq konfrans keçiriləcək. 3 gün davam edəcək tədbirdə ABŞ, Almaniya, Polşa, Avstriya, İsveç, Türkiyə, Macarıstan, Estoniya və Gürcüstanın müvafiq sahə üzrə aparıcı alim və mütəxəssislərinin iştirakı nəzərdə tutulur.
İnstitutun Elmi şurasının iclasında bu qurumun icraçı direktoru, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov NATO-nun dəstəyi ilə keçiriləcək “Sənaye idarəetmə sistemlərinin kibertəhlükəsizliyi problemləri” beynəlxalq konfransına hazırlıq üzrə Tədbirlər Planını təqdim etdi.
Beynəlxalq konfransa hazırlıq vəziyyətindən söz açan məruzəçi hər iki tərəfin nümayəndələrindən ibarət müvafiq işçi qruplarının tərkibi və vəzifələri barədə məlumat verdi. Konfransın onlayn açılışı ilə bağlı ssenari, dəvət olunacaq əsas qonaqların və məruzəçilərin siyahıları təqdim etdi.
R.Ələkbərov konfrans ərzində və konfransdan sonra həyata keçirilməsi zəruri olan tədbirlər haqqında da məlumat verdi. Konfransa institut əməkdaşları tərəfindən təqdim olunacaq məqalələrin hazırlanması, ilkin proqram, tədbirin materiallarının “NATO Science Series”də nəşrinin təmin edilməsi, eləcə də kütləvi informasiya vasitələri ilə işin təşkili istiqamətində görülən işləri diqqətə çatdırdı.
AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev  NATO-nun dəstəyi ilə keçiriləcək beynəlxalq konfransın rəhbərlik etdiyi institutun uzun illər ərzində formalaşdırdığı beynəlxalq əməkdaşlıq, dünya elminin tələblərinə cavab verən, prioritet istiqamətlərdə aparılan tədqiqatlar, eləcə də Polşa Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin Kibertəhlükəsizlik Bölməsi ilə mövcud olan elmi əlaqələrin məntiqi nəticəsi olduğunu vurğuladı.
Akademikin fikrincə, ölkəmizdə belə bir nüfuzlu tədbirin keçirilməsi NATO-nun Azərbaycan dövlətinə, onun apardığı siyasətə, eləcə də AMEA-ya olan etimadının göstəricisidir. Akademik rəhbərlik etdiyi institutun alim və mütəxəssislərini belə bir nüfuzlu konfransda fəal iştirak etməyə, tədbirin mövzusuna uyğun olaraq, prioritet isiqamətlərdə aparılan elmi tədqiqatlara dair məruzələr təqdim etməyə çağırdı.
Çıxışının sonunda AMEA-nın vitse-prezidenti “Sənaye idarəetmə sistemlərinin kibertəhlükəsizliyi problemləri” mövzusunda onlayn beynəlxalq konfransa hazırlıq işlərinin sürətləndirilməsini tövsiyə etdi, məsul şəxslərə bir sıra tapşırıqlar verdi.

Discussions were held on preparations for the international conference to be held with the support of NATO 2021-09-29 18:00:00 / CONFERENCES
As we have informed, on October 27-29, 2021, the Institute of Information Technology of ANAS will hold an online international conference on "Problems of cyber security of industrial management systems" with the support of NATO. The three-day event will be attended by leading scientists and experts from the United States, Germany, Poland, Austria, Sweden, Turkey, Hungary, Estonia and Georgia.
At the meeting of the Scientific Council of the Institute, Executive Director of the Institute, PhD in technical sciences, Associate Professor Rashid Alakbarov presented an Action Plan to prepare for the international conference "Problems of Cyber Security of Industrial Management Systems" to be held with NATO support.
Speaking about the preparations for the international conference, the rapporteur informed about the composition and responsibilities of the relevant working groups consisting of representatives of both sides. The scenario for the online opening of the conference provided lists of key guests and speakers to be invited.
R.Alakbarov also informed about the measures to be taken during and after the conference. He noted the work done to prepare articles for the conference, the initial program, the publication of the event materials in the NATO Science Series, as well as the organization of work with the media.
Vice-president of ANAS, director general of the institute, academician Rasim Alguliyev, international cooperation formed by the institute for many years, research conducted in priority areas meeting the requirements of world science, as well as the Polish National Center for Nuclear Research. He noted that the existing scientific relations with the Department of Cyber Security are a logical result.
According to the academician, holding such a prestigious event in our country is an indicator of NATO's confidence in the Azerbaijani state, its policy, as well as ANAS. He called on the scientists and specialists of the institute to take an active part in such a prestigious conference, to present reports on scientific research in priority areas in accordance with the theme of the event.
At the end of his speech, the Vice President of ANAS recommended to accelerate the preparations for the online international conference on "Problems of cyber security of industrial management systems" and gave a number of instructions to officials.