AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin yarımillik hesabatı dinlənildi 2021-07-16 15:00:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin 2021-ci il  üçün yarımillik hesabatı müzakirə olundu.
Hesabatı Mərkəzin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev təqdim edərək 6 ay ərzində elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində AzScienceNet şəbəkəsinin infrastrukturunun genişəndirilməsi işlərindən söz açdı. AMEA-nın institut və təşkilatlarının yeni kompüterlərinin qoşulması, şəbəkə infrastrukturunun intellektual kommutatorlar əsasında yenidən qurulması, AzScienceNet-in texniki imkanlarının artırılması məqsədilə yaddaş və hesablama resurslarının artırılması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirləri diqqətə çatdırdı.
Təhlükəsizlik və monitorinq sistemləri üçün alınmış texniki avadanlıqların quraşdırılması, AMEA-nın qurumlarında Wi-Fi şəbəkəsinin və Eduroam xidmətinin yaradılması, AzScienceNet-in informasiya təhlükəsizliyinin və monitorinq sistemlərinin fəaliyyətinin təmin olunmasının da elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində həyata keçirilən işlərdən olduğunu söylədi.
AzScienceNet şəbəkəsinin GEANT şəbəkəsinə inteqrasiyası istiqamətində aparılan işlərdən söz açan məruzəçi, 3Gbit/san. İnternet trafikindən səmərəli istifadə edilməsi istiqamətində işlərin görüldüyünü, AMEA-nın Fizika institutunun nəzdində fəaliyyət göstərən GRİD elmi-tədqiqat mərkəzinin  GEANT şəbəkəsinə qoşulması və  EapConnect layihəsi çərçivəsində alınmış telekommunikasiya avadanlıqlarının quraşdırılması  işləri ilə bağlı müəyyən tədbirlərin icra edildiyini bildirdi.
B.Nəbiyev diqqətə çatdırdı ki, AzScienceNet şəbəkəsində internet xidmətlərinin təşkili, AzScienceNet üzərindən məlumatlandırma sisteminin (SMS və e-mail) genişləndirilməsi və istismarı, AMEA-nın institut və təşkilatlarında yeni xidmətlərdən  (Wi-Fi, Eduroam, Edugain və s.) istifadə edilməsinin təşkili  və s. AzScienceNet şəbəkəsində internet xidmətlərinin təşkili çərçivəsində görülən işlərdəndir.
O, respublika ali və elmi müəssisələrinin AzScienceNet şəbəkəsinin xidmətlərindən istifadə edilməsi istiqamətində işlərin aparıldığını, bu müəssisələrdə AzScienceNet şəbəkəsinin Cloud Computing, OwnCloud, eləcə də Eduroam xidmətindən istifadə edilməsinin təşkili işlərinin həyata keçirildiyini dedi.
Məruzəçi 6 ay ərzində AzScienceNet şəbəkəsinin proqram təminatının yenilənməsi istiqamətində görülən işlərdən də danışdı. Qeyd etdi ki, bu çərçivədə AzScienceNet şəbəkəsində təhlükəsizlik və monitorinqlə bağlı işlərin daha səmərəli aparılması üçün yeni proqram təminatının qurulduğunu, e-imza, mühasibatlıq və kadr işi ilə bağlı PT və sertifikatların yüklənməsinə və sazlanmasına dəstək verildiyini nəzərə çatdırdı.
Beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələr haqqında məlumat verən B.Nəbiyev GEANT Assosasiyası ilə əməkdaşlıq çərçivəsində aparılan işlərin davam etdirildiyini, bu çərçivədə GEANT tərəfindən təşkil olunan konfranslar, iclaslar, görüşlər və treninqlərdə iştirak edildiyini, “EaPConnect E-İnfrastructure Conference” üçün hazırlıq işlərinə başlanıldığını diqqətə çatdırdı. Həmçinin AzScienceNet və Rusiya Elmlər Akademiyasının A.A.Xarkeviç adına İnformasiyanın Ötürülməsi Problemləri İnstitutunun Paylanmış Hesablamalar Mərkəzi ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu söylədi.
O, hesabat zamanı AzScienceNet  Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin yeni strukturunu və AzScienceNet şəbəkəsinin Verilənlərin Emal Mərkəzinin sektorlarının həyata keçirdiyi işləri iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.
B.Nəbiyev, həmçinin Mərkəzin elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, elmi-texniki konfranslarda iştirak, əldə olunmuş nəticələrin KİV-də təbliği və s. ilə bağlı yerinə yetirilən işlər haqqında məlumat verdi.
AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək, Mərkəzin yarımillik fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi. AzScienceNet şəbəkəsinin fəaliyyətinin yenidən təşkili və infrastrukturunun genişləndirilməsi istiqamətində təklif və tövsiyələrini səsləndirdi.

The semi-annual report of AzScienceNet Network Management Center was heard 2021-07-16 15:00:00 / IMPORTANT EVENTS
The semi-annual report of AzScienceNet Network Management Center of the Institute of Information Technology of ANAS for 2021 was discussed.
The report was presented by the head of the Center, PhD in Technical Sciences Babek Nabiyev, who spoke about the expansion of the infrastructure of the AzScienceNet network within 6 months of scientific and innovative activities. He noted the measures taken to connect new computers of institutes and organizations of ANAS, to reconstruct the network infrastructure on the basis of intelligent switches, to increase memory and computing resources in order to increase the technical capabilities of AzScienceNet.
He said that the installation of technical equipment for security and monitoring systems, the establishment of a Wi-Fi network and Eduroam service in the institutions of ANAS, the provision of information security and monitoring systems of AzScienceNet are among the activities carried out within the scientific and innovative activities.
The speaker spoke about the work carried out to integrate the AzScienceNet network into the GEANT network, 3Gbit / sec. He noted that work was being done to effectively use Internet traffic, certain measures were taken to connect the GRID research center under the Institute of Physics of ANAS to the GEANT network and install telecommunications equipment purchased under the EapConnect project.
B.Nabiyev noted that the organization of Internet services in the AzScienceNet network, expansion and operation of the information system (SMS and e-mail) via AzScienceNet, the use of new services (Wi-Fi, Eduroam, Edugain, etc.) in the institutes and organizations of ANAS are one of the works done within the organization of internet services in AzScienceNet.
He said that work is underway to use the services of AzScienceNet network of higher and scientific institutions of the country, to organize the use of AzScienceNet network Cloud Computing, OwnCloud, as well as Eduroam services in these institutions.
The speaker also spoke about the work done to update the software of AzScienceNet for 6 months. He noted that in this context, new software has been installed in the AzScienceNet network to conduct security and monitoring work more efficiently, and support has been provided for downloading and configuring software and certificates related to e-signatures, accounting and human resources.
Giving information about relations with international organizations, B.Nabiyev noted that the work carried out in cooperation with the GEANT Association was continued, participation in conferences, meetings, meetings and trainings organized by GEANT, preparations for the EaPConnect E-Infrastructure Conference began. He also said that cooperation has been established with AzScienceNet and the Distributed Computing Center of the Institute of Information Transmission Problems named after AA Kharkevich of the Russian Academy of Sciences.
During the report, he informed the meeting participants about the new structure of the AzScienceNet Network Management Center and the work carried out by the sectors of the AzScienceNet Data Processing Center.
B.Nabiyev also spoke about the scientific-pedagogical and scientific-organizational activities of the Center, participation in scientific-technical conferences, promotion of the obtained results in the media, etc. and gave information about the work done in connection with.
Vice-president of ANAS, director of the institute, academician Rasim Alguliyev praised the half-year activity of the Center. He voiced his suggestions and recommendations on the reorganization of the AzScienceNet network and the expansion of its infrastructure.
Then there was an exchange of views around the report.
In the end, by the decision of the Scientific Council, the activity of the center was considered satisfactory.