Bulud sistemlərinin analizi və sintezi problemləri araşdırılır 2021-07-08 18:00:00 / ELMİ İCLASLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda şöbələrin 2021-ci il üzrə yarımillik hesabat iclasları davam etdirilir. Rəhbərlik etdiyi 4 saylı şöbənin hesabatını təqdim edən institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov cari ildə şöbədə aparılan elmi-tədqiqat işləri, təşkil edilmiş şöbə seminarları, respublika və beynəlxalq konfranslarda məruzələr, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin nəşri və s. ilə bağlı görülmüş işlər haqqında ətraflı məlumat verdi.
R.Ələkbərov bulud sistemlərinin analizi və sintezi problemləri üzrə tədqiqatların aparıldığını bildirdi. Qeyd etdi ki, cari ildə şöbədə “Şəbəkə mühitində hesablama buludlarının sintezi və intellektual idarə edilməsi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi”, “Mobil hesablama buludlarının optimal sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi”, “Industry 4.0 platformasında kiberfiziki sistemlərin analizi və sintezi problemləri”, “Əşyaların İnterneti texnologiyalarında şəbəkə resurslarından səmərəli istifadə üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi”, “İnternet şəbəkəsi və superkompüter texnologiyalarının problemlərinin araşdırılması”, “Verilənlərin emalı mərkəzində virtual maşınların və hesablama klasterlərinin yaradılması üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi”, “Paylanmış hesablama sistemlərinin resurslarının səmərəli istifadəsində Enterprise Desktop Grid texnologiyalarının tətbiqi istiqamətində tədqiqat işlərinin aparılması”, “Proqramla idarə olunan (SDN - Software Defined Networking) şəbəkə texnologiyalarının tədqiqi” mövzuları üzrə araşdırmalar davam etdirilmişdir.
Alim, həmçinin Green Computing texnologiyalarında meydana çıxan problemlər və onların həlli yolları, simsiz şəbəkə texnologiyalarının müasir vəziyyəti və mövcud problemlərin araşdırılması, süni intellekt sistemlərinin müasir vəziyyəti və mövcud problemlərin araşdırılması, tədqiqat metodlarının müqayisəli analiz edilməsi, mobil hesablama buludlarının resurslarından səmərəli istifadə olunması metodlarının tədqiqi istiqamətində elmi araşdırmaların aparıldığını diqqətə çatdırdı.
Şöbənin beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açan məruzəçi Avropa üzrə bütün elm və təhsil qurumlarına şəbəkə xidməti göstərən GEANT Assosiasiyası və Rusiya Elmlər Akademiyasının A.A.Xarkeviç adına İnformasiyanın Ötürülməsi Problemləri İnstitutunun Paylanmış Hesablamalar Mərkəzi ilə əməkdaşlıq münasibətlərinin, Everest və BOINC platformaları əsasında paylanmış hesablama sistemlərinin yaradılması istiqamətində birgə işlərin davam etdirildiyini nəzərə çatdırdı.
R.Ələkbərov şöbənin elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, elmi-texniki konfranslarda iştirak, AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən tövsiyə olunan beynəlxalq və respublika səviyyəli jurnallarda elmi məqalələrin nəşri ilə bağlı görülən tədbirlər barədə də məlumat verdi.
AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək şöbənin hesabatı ilə bağlı tövsiyələrini səsləndirdi. Akademik şöbə əməkdaşlarının elmi-nəzəri fəaliyyətinin gücləndirilməsinin və aparılan tədqiqatların daha da dərinləşdirilməsinin zəruriliyini vurğuladı.

Problems of analysis and synthesis of cloud systems are investigated 2021-07-08 18:00:00 / SCIENTIFIC ASSEMBLIES
Semi-annual report meetings of departments for 2021 continue at the Institute of Information Technology of ANAS. Rashid Alakbarov, Deputy Director for Technologies, PhD in Technical Sciences, Associate Professor, who presented the report of the department No. 4, presented the report of the department, gave detailed information about the work done in connection with.
R.Alakbarov said that research was conducted on the problems of analysis and synthesis of cloud systems. He noted that this year the department has developed "Methods and algorithms for the synthesis and intelligent management of computing clouds in the network environment", "Development of methods and algorithms for optimal synthesis of mobile computing clouds", "Problems of analysis and synthesis of cyber physical systems on Industry 4.0", " Development of methods and algorithms for efficient use of network resources in Internet technologies, "Research of problems of Internet and supercomputer technologies", "Development of methods and algorithms for creation of virtual machines and computing clusters in data processing center", "Enterprise Desktop in efficient use of distributed computing systems resources" Research on the application of grid technologies ”,“ Research on Software Defined Networking ”(SDN - Software Defined Networking) research was continued.
The scientist also studied the problems of Green Computing technologies and their solutions, the current state of wireless network technologies and existing problems, the current state of artificial intelligence systems and existing problems, comparative analysis of research methods, methods of efficient use of mobile cloud resources, he also noted that scientific research is being conducted.
Speaking about the international scientific cooperation of the department, the rapporteur noted the cooperation with the GEANT Association, which provides network services to all scientific and educational institutions in Europe, and the Center for Distributed Computing of the Institute of Information Transmission Problems of the Russian Academy of Sciences, and also noted that continued.
R.Alakbarov also informed about the scientific-pedagogical and scientific-organizational activities of the department, participation in scientific-technical conferences, measures taken to publish scientific articles in international and national journals recommended by the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.
Vice-president of ANAS, director of the Institute of Information Technology of ANAS, academician Rasim Alguliyev made recommendations on the report of the department. He stressed the need to strengthen the scientific and theoretical activities of the staff of the academic department and further deepen the research.