Ultra-Wide Band ultra genişzolaqlı siqnallardan istifadə edən simsiz şəbəkə texnologiyasıdır 2021-07-02 14:00:00 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 4 saylı şöbəsinin növbəti onlayn elmi seminarı keçirildi. İnstitutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov seminarda “Ultra-Wide Band texnologiyası: perspektivləri və arxitekturası” mövzusunda müzakirələrin aparılacağını bildirdi.
Məruzəni təqdim edən institutun elmi işçisi Kamran Cəfərzadə nəzərə çatdırdı ki, UWB (Ultra-Wide Band) — Ultra-Geniş Bant az enerji istehlaklı və son dərəcədə aşağı spektral güc sıxlığı olan ultra genişzolaqlı siqnallardan istifadə edən simsiz şəbəkə texnologiyasıdır.
UWB-nın qısa tarixindən danışan K.Cəfərzadə qeyd etdi ki, ultra genişzolaqlı radiorabitə ilə bağlı araşdırmalar 1940-cı ildə başladı və 1960-1990-cı illərdə bu texnologiya ordular tərəfindən radarlarda, görüntülərin ötürülməsində və yüksək səviyyədə qorunan gizli rabitə sistemlərində istifadə edilirdi:
“2018-ci ildə ultra genişzolaqlı texnologiyanın inkişafı və IEEE 802.15.4z standartının yaradılması məqsədilə “UWB Alliance” ittifaqı quruldu. Onun qurucuları arasında “Apple”, “Hyundai”, “Kia”, “Zebra”, “Decawave”, “Alteros”, “Novelda” və “Ubisense” kimi şirkətlər var”.
O, ultra genişzolaqlı simsiz radiorabitənin geniş spektrdə qısa siqnal impulsları göndərdiyini, bu standart, hazırda rabitə üçün 3 və 10 GHz arasında mövcud olan ən geniş tezlik diapazonundan istifadə edir. Bu, məlumatların bir anda bir sıra tezlik kanalları üzərində ötürülməsi deməkdir.
“Geniş siqnal bir neçə metrə qədər məsafədə 480 Mbit/s-ə qədər yüksək simsiz məlumat sürətini dəstəkləməyə imkan yaradır. Daha uzaq məsafələrdə məlumat ötürmə sürəti əhəmiyyətli dərəcədə azalır. Yayılmış spektrlə müqayisədə, ultrabandın geniş spektrli istifadəsi eyni tezlik diapazonunda digər ötürülmələrə mane olmur”, - deyə əlavə etdi.
Məruzəçi UWB-nin əsas üstünlüklərindən də söz açdı. Qeyd etdi ki, buraya məlumatın yüksək ötürmə sürəti, obyektlərin yerini 2 sm dəqiqliklə yerli olaraq təyin edilməsi, məlumat təhlükəsizliyin yüksək səviyyədə təmin olunması, daha az enerji sərfiyyatı aiddir.
O, həmçinin UWB və digər simsiz şəbəkə texnologiyalarının spektral sıxlığı, Siqnalın  Uçuş Vaxtının (ToF) hesablanması, Siqnalın Uçuş Vaxtının (ToF)  hesablanması, “Car-Key”  texnologiyası, UWB-ni  dəstəkləyən  mobil  cihazlar haqqında məlumat verdi.
Sonda məruzə ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı, suallar cavablandırıldı.
Şöbə müdiri Rəşid Ələkbərov çıxış edərək mövzunun müasir dövrümüzdə böyük aktuallıq kəsb etdiyini bildirdi. Ultra-Wide Band texnologiyasının perspektivləri və arxitekturası ilə bağlı tədqiqatların dərindən araşdırılmasının, beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsinin vacibliyini qeyd etdi.

The next online scientific seminar of the 4th department of the Institute of Information Technology of ANAS was held. Rashid Alakbarov, Deputy Director for Technology, Head of Department, PhD in Technical sciences, Associate Professor of the Institute, said that discussions on "Ultra-Wide Band Technology: Prospects and Architecture" will be held at the seminar.
Kamran Jafarzadeh, a researcher at the institute, said that UWB (Ultra-Wide Band) is a wireless network technology that uses ultra-broadband signals with low energy consumption and extremely low spectral power density.
Speaking about the short history of UWB, K.Jafarzadeh noted that research on ultra-broadband radio communication began in 1940, and in 1960-1990 this technology was used by the armies in radars, video transmission and highly protected secret communication systems:
“In 2018, the UWB Alliance was established to develop ultra-broadband technology and create the IEEE 802.15.4z standard. Its founders include Apple, Hyundai, Kia, Zebra, Decawave, Alteros, Novelda and Ubisense.”
It uses ultra-broadband wireless radio to send short signal pulses over a wide range, and this standard uses the widest frequency range currently available for communication between 3 and 10 GHz. This means that data is transmitted over a number of frequency channels at the same time.
"The wide signal allows to support high wireless data speeds of up to 480 Mbit / s over a distance of several meters. Data transmission speeds are significantly reduced over longer distances. Compared to the spread spectrum, the broad-spectrum use of ultraband does not interfere with other transmissions in the same frequency range” he added.
The speaker also spoke about the main advantages of UWB. He noted that this includes high data transfer speeds, local location of objects with an accuracy of 2 cm, a high level of information security, lower energy consumption.
He also provided information on the spectral density of UWB and other wireless network technologies, Alarm Flight Time (ToF), Alarm Flight Time (ToF), Car-Key technology, UWB-enabled mobile devices.
At the end, there was a wide exchange of views on the report, questions were answered.
The head of the department Rashid Alakbarov said that the topic is very relevant in our time. He noted the importance of in-depth research on the prospects and architecture of Ultra-Wide Band technology, the study of international experience.