Mütəxəssis: “Ağıllı şəhərlər”də idarəetməni asanlaşdırmaq üçün dronlar geniş imkanlar yaradır 2021-06-29 17:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Ölkəmizdə “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” layihələrinin həyata keçirilməsi ilə bağlı mühüm işlərə start verilib. Bu layihələrin uğurla reallaşdırılması üçün IV sənaye inqilabının əsasını təşkil edən texnologiyaların, kiberfiziki sistemlərin tətbiqi zəruridir. Bu ilin yanvar ayının 6-da dövlət başçısının “Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi” publik hüquqi şəxsin yaradılması haqqında Fərman da göstərir ki, ölkəmizdə həmin texnologiyaların tətbiqi üçün əlverişli zəmin yaradılır.
Bu barədə AZƏRTAC-a açıqlamasında AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş mütəxəssisi Oqtay Ələkbərov məlumat verib. O qeyd edib ki, texnologiyaların sürətli inkişafı şəhərlərin yenidən formalaşan infrastrukturuna təsirsiz ötüşməyib. Əşyaların interneti və digər müasir texnologiyaların şəhər infrastrukturuna inteqrasiyası nəticəsində “ağıllı şəhərlər” yaranmaqdadır. “Ağıllı şəhərlər”i yaratmaqda əsas məqsəd odur ki, müxtəlif texnologiyaları şəhər infrastrukturuna tətbiq etməklə insanların həyat şəraiti yüksəldilsin, həmçinin şəhərin idarəetməsinin effektivliyi artırılsın. Müxtəlif ağıllı cihazlardan, sensorlardan istifadə etməklə şəhər xidmətlərinin keyfiyyətini, məhsuldarlığını, interaktivliyini artırmaq olur.
Hazırda ayrı-ayrı ölkələrdə qurulan “ağıllı şəhərlər”də idarəetməni asanlaşdırmaq üçün müxtəlif növ dronlardan (pilotsuz uçuş aparatlarından) istifadə olunur. Dronlardan “ağıllı şəhərlər”də ictimai nəqliyyatın işinin asanlaşdırılmasında, şəhərin təhlükəsizliyinin təmin olunmasında, yol hərəkətinin təşkilində, müxtəlif inşaat sektorlarında geniş istifadə edilir. Aparılan təhlillər onu göstərir ki, 2023-cü ildə “ağıllı şəhərlər”də yükdaşımaların müəyyən hissəsi məhz dronlar vasitəsilə həyata keçiriləcək.
Son dövrlərdə bütün dünyaya yayılan COVID-19 pandemiyası dronların “ağıllı şəhərlər”də daha da çox istifadəsinə səbəb olub. Belə ki, müxtəlif sensorlarla təchiz olunmuş dron şəhər üzərində 24 saat müşahidə aparmaqla qeydiyyatda olan koronavirus xəstələrini müəyyən edə bilir. Bu da xəstəliyin geniş yayılmasının qarşısını alır. Bundan başqa, bəzi dronlardan “ağıllı şəhərlər”də koronavirus əleyhinə küçələrin dezinfeksiyasında istifadə olunur. Araşdırmalar göstərir ki, 2025-ci ildən etibarən ABŞ-ın bir neçə “ağıllı şəhər”ində təhlükəsizliyi yalnız dronlar həyata keçirəcək. Bu tip dronlar ictimai asayişin qorunmasında, cinayətkarların təqib edilməsində, onların zərərsizləşdirilməsində, müxtəlif etiraz aksiyalarına nəzarət edilməsində istifadə olunacaq.
Qeyd edilənləri nəzərə alaraq, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə yaradılacaq “ağıllı şəhərlər”in təhlükəsizliyinin təmin edilməsində dron texnologiyalarından geniş istifadə edilməsi məqsədəuyğundur. Bu texnologiyanın köməyi ilə “Ağıllı şəhər” konsepsiyasında ictimai nəqliyyatın səmərəli idarə edilməsini, şəhərin təhlükəsizliyinin təmin olunmasını, yol hərəkətinin təşkilində, müxtəlif inşaat sektorlarında geniş istifadə olunması səhər infrastrukturunun səmərəli idarəedilməsinə imkanlar yaradacaq. Dronlar vasitəsilə səhər infrastrukturunun idarə edilməsində təhlükəsizliklə bağlı məlumatların toplanması, təhlili, istifadəsi və vizuallaşdırılması “ağıllı şəhər” konsepsiyasında təhlükəsizliklə bağlı layihələrin uğurla həyata keçirilməsi üçün böyük imkanlar yaradır.

Expert: Drones provide a wide range of opportunities to facilitate control in "smart cities" 2021-06-29 17:00:00 / INTERESTING INFORMATION
Important work has been launched in our country on the implementation of "smart city" and "smart village" projects. For the successful implementation of these projects, it is necessary to apply the technologies and cyber physical systems that form the basis of the IV industrial revolution. The Presidential Decree on the establishment of the "Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution" on January 6 this year also shows that a favorable basis for the application of these technologies is being created in our country.
Ogtay Alakbarov, chief specialist of the Institute of Information Technology of ANAS, told AZERTAC. He noted that the rapid development of technology has not passed without an impact on the reshaped infrastructure of cities. As a result of the integration of the Internet of Things and other modern technologies into urban infrastructure, "smart cities" are emerging.
At present, various types of drones are used in "smart cities" established in different countries to facilitate control. Drones are widely used in "smart cities" to facilitate public transport, ensure city security, traffic, and various construction sectors. The analysis shows that in 2023, a certain part of cargo transportation in "smart cities" will be carried out by drones.
The recent spread of the COVID-19 pandemic around the world has led to the increasing use of drones in "smart cities". Thus, the drone, equipped with various sensors, can detect registered coronavirus patients by monitoring the city 24 hours a day. This prevents the spread of the disease. In addition, some drones are used in "smart cities" to disinfect the streets against the coronavirus. Research shows that from 2025, only drones will provide security in several "smart cities" in the United States. These types of drones will be used to maintain public order, prosecute criminals, neutralize them and control various protests.
Given the above, it is expedient to use drone technology to ensure the security of "smart cities" to be created in our liberated territories. With the help of this technology, the concept of "smart city" will create opportunities for effective management of public transport, ensuring the safety of the city, traffic management, widespread use in various construction sectors, effective management of morning infrastructure. The collection, analysis, use and visualization of security information in the management of morning infrastructure by drones create great opportunities for the successful implementation of security projects in the concept of "smart city".