“Ağıllı kənd təsərrüfatı” layihələri işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yüksək məhsuldarlıq vəd edir 2021-06-24 18:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Zəfərlə başa çatan İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda texnoloji əsaslarla şəhərsalmanın həyata keçirilməsi istiqamətində bir çox işlərə start verilib. Prezident İlham Əliyev tərəfindən Zəngilan rayonunun Ağalı kəndi ərazisində “ağıllı kənd” layihəsinin təməli qoyulub və tikinti işləri davam etdirilir. Zəngilanın 1-ci, 2-ci, 3-cü Ağalı kəndlərini əhatə edən, ilk mərhələdə 5 komponent üzrə həyata keçiriləcək “ağıllı kənd” pilot layihəsinin əsas komponentlərindən biri “ağıllı kənd təsərrüfatı” sahələridir. “Ağıllı kənd təsərrüfatı” – istehsal üçün tələb olunan insan əməyini optimallaşdırarkən məhsulların miqdarını və keyfiyyətini artırmaq məqsədilə müasir informasiya və kommunikasiya texnologiyalarından istifadə edən yeni bir konsepsiyadır.
Bu barədə AZƏRTAC-a açıqlamasında AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun böyük elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Məmməd Həşimov məlumat verib. O qeyd edib ki, bitki yetişdirmə və genetika sahəsindəki inqilablardan sonra üçüncü “yaşıl inqilab” kimi hesab olunan “ağıllı kənd təsərrüfatı”nın əsasını əşyaların interneti, bulud texnologiyaları, süni intellekt, robotexnika, böyük verilənlər, dron texnologiyası və s. elementləri olan müasir texnologiyalar təşkil edir. Ənənəvi əkinçilik tarixi məlumatlara, təcrübəyə və “hiss”ə əsaslanaraq ümumi qərarlar verərək gübrələrin, suvarmanın, xəstəliklərin, pestisidlərin və məhsulun istifadəsini tənzimləyə bilirdisə, “ağıllı əkinçilik” əməliyyatları və investisiyaları optimallaşdırmaq, dəqiq və real vaxt məlumatlarını təmin etmək üçün sensorlar, GPS, xəritələr və məlumat analitikasından istifadə edir. Təsərrüfat sahələrinin bütün kritik nöqtələrində quraşdırılmış sensorlar torpaq şəraiti, hava və s. haqqında məlumat toplayır və ötürür. Toplanan məlumatlar sistem tərəfindən təhlil edilir və izlənilən obyektin və ya prosesin vəziyyəti barədə nəticələr çıxarılır. Potensial problemlər müəyyənləşdirilir. Əvvəlki addımlarda müəyyən edilmiş problemlərə əsasən, proqram platforması və ya platformanı idarə edən şəxs və yaxud da suni intellekt texnologiyalarının köməyi ilə görüləcək işlərə qərar verilir. Bu cür vasitələrlə “silahlanmış” təsərrüfat sahibləri tarlaya getmədən tablet və smartfonlardan istifadə edərək tarla şəraitini izləyə və bütün təsərrüfat və ya bir bitki üçün strateji qərarlar qəbul edə bilərlər. “Ağıllı əkinçilik” yüksək dəqiqlik və nəzarəti təmin etməklə yanaşı, suya, enerjiyə, insanların sərf etdiyi zamana, gübrələrə və s. qənaətə gətirib çıxarır.
Əkinçilik sahəsində olduğu kimi, heyvandarlıq sahəsində də “ağıllı kənd təsərrüfatı”nın üstünlüklərindən faydalanmaq olar. Böyük təsərrüfat sahibləri mal-qaranın yerini, rifahını və sağlamlığını izləmək üçün “ağıllı” qurğulardan istifadə edirlər. Toplanan məlumatlar əsasında xəstə heyvanları müəyyənləşdirə bilirlər ki, bu da xəstəliyin yayılmasının qarşısını almaq üçün xəstə heyvanın dərhal sürüdən ayrılmasına kömək edir.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə texnoloji yeniliklər əsasında “Ağıllı kənd təsərrüfatı” konsepsiyasının reallaşdırılması mövcud əkinçilik sistemlərinin struktur zəifliklərini aradan qaldırmağa, məhsuldarlığı artırmağa, xərcləri optimallaşdırmağa, rəqabətçi və davamlı nəticələr əldə etməyə imkan verəcək. Bu da gələcəkdə ölkəmizdə ərzaq təhlükəsizliyinin inkişafına böyük töhfələr verəcək.

"Smart Agriculture" projects promise high productivity in the liberated territories 2021-06-24 18:00:00 / INTERESTING INFORMATION
After the Second Karabakh War, which ended with victory, a lot of work has been started to implement urban planning on our lands liberated from occupation. President Ilham Aliyev has laid the foundation of the "smart village" project in the Agali village of Zangilan region and construction work is underway. One of the main components of the pilot project "smart village", which will be implemented in the first stage on 5 components, covering the 1st, 2nd, 3rd Agali villages of Zangilan, is "smart agriculture". "Smart agriculture" is a new concept that uses modern information and communication technologies to increase the quantity and quality of products while optimizing the human labor required for production.
Senior researcher of the Institute of Information Technology of ANAS, PhD in Technical sciences Mammad Hashimov told AZERTAC. He noted that the basis of "smart agriculture", which is considered the third "green revolution" after the revolutions in plant breeding and genetics, is the Internet of Things, cloud technology, artificial intelligence, robotics, big data, drone technology and more elements of modern technology. Sensors installed at all critical points of farm areas monitor soil conditions, weather, etc. collects and transmits information about. The collected data is analyzed by the system and conclusions are drawn about the condition of the monitored object or process. Potential problems are identified. Based on the problems identified in the previous steps, the software platform or the person running the platform or the work to be done with the help of artificial intelligence technologies are decided. Farmers "armed" with such tools can monitor field conditions using tablets and smartphones without going to the field and make strategic decisions for the whole farm or one plant. "Smart farming" provides high accuracy and control, as well as water, energy, time spent by people, fertilizers, etc. leads to savings.
In the field of agriculture, as well as in the field of animal husbandry, you can take advantage of "smart agriculture". Large farm owners use "smart" devices to monitor the location, welfare and health of livestock. Based on the data collected, they can identify sick animals, which helps to immediately separate the sick animal from the herd to prevent the spread of the disease.
Implementation of the concept of "Smart Agriculture" on the basis of technological innovations in the liberated areas will eliminate the structural weaknesses of existing farming systems, increase productivity, optimize costs, achieve competitive and sustainable results. This will make a great contribution to the development of food security in our country in the future.