“Ağıllı şəhər”, “ağıllı kənd” layihələrinin tətbiqi Qarabağ regionunun inkişafında mühüm rol oynayacaq 2021-06-02 11:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Müasir dövrdə informasiya-kommunikasiya texnologiyaları cəmiyyətin inkişafına təsir göstərən əsas amillərdən birinə çevrilib. Bu texnologiyaların kompleks şəkildə istifadəsi və məlumatların təhlili şəhər və kənd mühitində daha ağıllı və operativ qərarların verilməsinə imkan yaradır. “Ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” layihələrinin əsas ideyası bütün xidmət və obyektləri vahid sistemdə birləşdirib idarə etməkdən ibarətdir. Nəticədə vətəndaşlar üçün daha asan və təhlükəsiz həyat təmin ediləcək, sosial və iqtisadi keyfiyyət yaxşılaşacaq.
Bu barədə AZƏRTAC-a açıqlamasında AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun böyük elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Məmməd Həşimov məlumat verib. O qeyd edib ki, bu gün bir çox inkişaf etmiş ölkələr “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” layihələrinə üstünlük verir. Azərbaycanda “ağıllı şəhər” konsepsiyasının tətbiqi ilə bağlı araşdırma aparılması və pilot layihə həyata keçirilməsi imkanlarının müəyyən edilməsi Prezident İlham Əliyevin 2020-ci il 27 fevral tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Açıq hökumətin təşviqinə dair 2020–2022-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nda öz əksini tapıb. Prezident İlham Əliyev çıxışlarından birində: “Bildiyiniz kimi, Davos Ümumdünya İqtisadi Forumunda iştirakım zamanı 10-larla şirkətlə görüşlərim olur, onların böyük əksəriyyəti texnoloji şirkətlərdir. Bu görüşlər əsnasında görürəm ki, dünyada hansı yeniliklər var, hansı müsbət inkişaf var və çalışıram ki, o şirkətləri Azərbaycana cəlb edim. Ona görə “ağıllı şəhər”, “ağıllı kənd” konsepsiyası işlənməlidir və tətbiq edilməlidir”, - deyə bəyan edib. 2021-ci il aprelin 19-da isə Azərbaycan Prezidenti “Ağıllı şəhər” (Smart City) və “Ağıllı kənd” (Smart Village) konsepsiyasının hazırlanması haqqında” Sərəncam imzalayıb.
Zəfərlə başa çatan İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda texnoloji əsaslarla şəhərsalmanın həyata keçirilməsi istiqamətində bir çox işlərə start verilib. Prezident İlham Əliyev tərəfindən Zəngilan rayonunun Ağalı kəndinin ərazisində “ağıllı kənd” layihəsinin təməli qoyulub və tikinti işləri davam etdirilir. Burada hər şey sıfırdan qurulmağa başladığından nəticədə texnoloji qaydalara əməl edilən mükəmməl görünüş və infrastruktur ortaya çıxacaq. İlk mərhələdə Ağalı kəndində həyata keçiriləcək layihənin icrası 5 komponent üzrə aparılacaq. Onlar yaşayış, istehsal, sosial xidmətlər, “ağıllı kənd təsərrüfatı” və alternativ enerji sahələrini əhatə edəcək. “Ağıllı kənd” layihəsi gələcəkdə onun regionun digər ərazilərində də uğurla tətbiq edilməsinə zəmin yaradacaq. Əsas məqsəd isə elektron xidmətlərdən istifadənin genişləndirilməsi, kəndlərdə və regionun ucqar ərazilərində davamlı inkişafın təmin edilməsidir.

The implementation of "smart city" and "smart village" projects will play an important role in the development of the Karabakh region 2021-06-02 11:00:00 / INTERESTING INFORMATION
In modern times, information and communication technologies have become one of the main factors influencing the development of society. The integrated use of these technologies and data analysis allows for smarter and more efficient decisions in urban and rural environments. The main idea of the "smart city" and "smart village" projects is to integrate and manage all services and facilities in a single system. As a result, life will be easier and safer for citizens, and social and economic quality will improve.
Senior researcher of the Institute of Information Technology of ANAS, PhD in technical sciences Mammad Hashimov told AZERTAC. He noted that today many developed countries prefer "smart city" and "smart village" projects. Conducting research on the application of the concept of "smart city" in Azerbaijan and identifying opportunities for pilot projects in the "National Action Plan for 2020-2022" to promote open government, approved by the Decree of President Ilham Aliyev dated February 27, 2020 reflected. In one of his speeches, President Ilham Aliyev said: “As you know, during my participation in the Davos World Economic Forum, I have meetings with about 10 companies, the vast majority of which are technology companies. During these meetings, I see what is new in the world, what positive development there is, and I try to attract those companies to Azerbaijan. Therefore, the concept of "smart city" and "smart village" should be developed and applied, "he said. On April 19, 2021, the President of Azerbaijan signed an order "On the development of the concept of" Smart City "and" Smart Village ".
After the Second Karabakh War, which ended in victory, a lot of work has been started to implement urban planning on our lands liberated from occupation. President Ilham Aliyev has laid the foundation of the "smart village" project in the territory of Agali village of Zangilan region and construction work is underway. As everything here is built from scratch, the result will be a perfect look and infrastructure that follows the rules of technology. In the first stage, the project will be implemented in Agali village on 5 components. They will cover housing, manufacturing, social services, "smart agriculture" and alternative energy. The Smart Village project will pave the way for its successful implementation in other parts of the region in the future. The main goal is to expand the use of e-services and ensure sustainable development in rural areas and remote areas of the region.