17 May – Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Günüdür 2021-05-17 14:22:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Bu əlamətdar gün 1865-ci il may 17-də Beynəlxalq Teleqraf İttifaqının (indiki Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı – BTİ) əsasının qoyulması ilə bağlıdır. 2005-ci ilədək bu tarix Beynəlxalq Telekommunikasiya Günü kimi qeyd edilmişdir.
BMT-nin qərarı ilə 2006-cı ildən etibarən 17 may tarixi “Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Günü” kimi qeyd edilir.
Hər il BTİ tərəfindən, eləcə də, dünyanın əksər ölkələrində bu tarix ilə əlaqədar aktual mövzulara həsr olunmuş müxtəlif tədbirlər – konfranslar, seminarlar, müsabiqələr və s. keçirilir. Bu günün qeyd olunmasında əsas məqsəd İnternetdən və İKT-dən istifadənin insanlara, cəmiyyətə və ölkələrə verdiyi imkanları diqqətə çatdırmaq, eyni zamanda, rəqəmsal fərqliliyin aradan qaldırılması ilə bağlı məlumatlılıq səviyyəsinin yüksəldilməsinə köməklik göstərmək, bu sahədəki aktual problemləri, qarşıdakı vəzifələri müzakirə etməkdir.
Bu il Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Günü “Çətin dövrlərdə rəqəmsal transformasiyanın sürətləndirilməsi” mövzusuna həsr olunub. Əsas məqsəd İKT-nin insanların həyatını xilas etməkdə və iqtisadiyyatın davamlılığının saxlanılmasında rolunu vurğulamaq, bu istiqamətdə dünya əməkdaşlığını genişləndirməkdir.
Qeyd etmək lazımdır ki, dünyanı ağuşuna alan koronovirus pandemiyası bu gün İKT-nin, İnternet texnologiylarının bəşəriyyət üçün nə qədər həyati əhəmiyyət daşıdığını qabarıq şəkildə göstərdi. İndiki qlobal böhran şəraitində bir sıra istehsal, xidmət və idarəetmə sahələrində, ən müxtəlif təhlükəsizlik tədbirlərinin görülməsində, elmi-tədqiqat və təhsil proseslərində, eləcə də, insanların məişətində bu texnologiyalara tələbat dəfələrlə artmışdır. Belə bir vəziyyət telekommunikasiya şəbəkələrinin dayanaqlılığına, təhlükəsizliyinə, xidmət keyfiyyətinin artırılmasına xüsusi diqqət yetirilməsini tələb edir. BTİ və ayrı-ayrı dövlətlər, o cümlədən Azərbaycan öz fəaliyyətində bu istiqamətdə səylərini daha artırmış, öz imkanlarını səfərbər etmişdir.
İnformasiya cəmiyyətinin inkişaf etdirilməsi Azərbaycan Respublikasının dövlət siyasətinin əsaslarından, strateji hədəflərindən biridir. Bu siyasətin əsası Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuşdur. Məhz onun Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının inkişafı naminə informasiya və kommunikasiya texnologiyaları üzrə Milli Strategiya (2003-2012-ci illər)” təsdiq edilmişdir. Həmin strategiyanın həyata keçirilməsi ilə ölkəmizdə informasiya cəmiyyətinin əsaslarının yaradılması üçün zəruri islahatlar aparılmış, müvafiq hüquqi, iqtisadi, texnoloji və kadr bazası formlaşdırılmışdır.
Bu siyasət Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Hazırda həmin tədbirlərin davamı olaraq “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya həyata keçirilmişdir. Milli Strategiyanın əsas məqsədi ölkədə informasiya cəmiyyətinin bərqərar olması, onun yaratdığı imkanlardan vətəndaşların, cəmiyyətin, dövlətin inkişafı üçün səmərəli istifadə edilməsi, ölkənin davamlı və dayanıqlı tərəqqisi, İKT-nin dövlət idarəçiliyində hərtərəfli tətbiqi, habelə sosial-iqtisadi və mədəni sahələrin inkişafına təkan verən iqtisadi sektor kimi inkişaf etdirilməsi idi.
Azərbaycan informasiya cəmiyyətinin, elektron dövlətin, İKT infrastrukturunun inkişaf səviyyəsinə görə dünyada qabaqcıl mövqe tutur. Müvafiq beynəlxalq təşkilatların illik hesabatları da bunu təsdiq edir.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu da öz fəaliyyəti ilə ölkəmizdə informasiya cəmiyyəti quruculuğuna elmi dəstək verir, müvafiq dövlət proqramlarının həyata keçirilməsində iştirak edir. İnstitutun iki əsas elmi istiqamətindən biri də məhz informasiya cəmiyyəti istiqamətidir. İnstitutda 2005-ci ildə “İnformasiya cəmiyyəti problemləri” adlı elmi şöbə yaradılmış, 2010-cu ildə “İnformasiya cəmiyyəti problemləri” elmi-praktik jurnalı təsis olunmuşdur.
Hazırda informasiya cəmiyyətinin, IV sənaye inqilabının əsas trendlərindən biri süni intellekt texnologiyalarıdır. Proqnozlara görə, yaxın gələcəkdə ölkələr arasında rəqəmsal fərqliliyi yaradan əsas faktor süni intellekt texnologiyalarının inkişaf və tətbiq səviyyəsi olacaqdır. Məhz buna görə də son zamanlar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev bu məsələyə böyük diqqət ayırır. Dövlətimizin başçısı ötən ilin yanvar ayında Davos Forumunda da bununla əlaqədar ciddi məqamlara toxunmuşdur.
2021-ci ilin yanvar ayının 6-da Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin Fərmanı ilə ölkəmizdə Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi yaradılmışdır. Bu Mərkəzin yaradılmasında məqsəd qlobal iqtisadiyyatda cərəyan edən trendləri diktə edən, rəqabət qaydalarını dəyişən IV Sənaye İnqilabında Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin gücləndirilməsi və bu sahədə aparıcı ölkələr arasında yer almasının təmin edilməsidir. Mərkəzin qarşısına Azərbaycan Respublikası ilə IV Sənaye İnqilabı sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığı və bu sahədə əlaqələndirməni, habelə rəqəmsal iqtisadiyyat üzrə çağırışların, təşəbbüslərin, strategiyaların və layihələrin təhlilini və koordinasiyasını həyata keçirmək vəzifəsi qoyulmuşdur. Bunları rəhbər tutaraq, ölkəmizdə süni intellekt texnologiyalarının inkişafına böyük diqqət ayrılır, alimlərimiz bununla əlaqədar əhəmiyyətli araşdırmalar aparırlar.
İndustry 4.0 texnologiyalarının geniş tətbiqi, Azərbaycanın texnoloji infrastruktur mühitinin IV sənaye inqilabının çağırışlarına uyğun formalaşdırılması, xüsusi data mərkəzlərin, superkompüter klasterlərinin formalaşdırılması, kütləvi “buludlaşma” kimi tədbirlər ölkəmizin informasiya cəmiyyətinin növbəti inkişaf mərhələsinə qədəm qoymasına, qlobal rəqabətədavamlılığın artmasına imkan verəcək.

May 17 is World Telecommunication and Information Society Day 2021-05-17 14:22:00 / IMPORTANT EVENTS
This significant day is associated with the founding of the International Telegraph Union (now the International Telecommunication Union - ITU) on May 17, 1865. Until 2005, this date was marked as International Telecommunication Day.
May 17 has been marked as "World Telecommunication and Information Society Day" since 2006 by the UN.
Every year, ITU, as well as in most countries around the world, organizes various events dedicated to topical issues related to this history - conferences, seminars, competitions, etc. are hold. The main purpose of celebrating this day is to highlight the opportunities provided by the use of the Internet and ICT to people, societies and countries, as well as to help raise awareness about the digital divide, to discuss current issues and challenges.
This year, World Telecommunication and Information Society Day is dedicated to "Accelerating digital transformation in difficult times." The main goal is to emphasize the role of ICT in saving lives and maintaining the sustainability of the economy, to expand world cooperation in this area.
It should be noted that the global coronavirus pandemic has clearly demonstrated the vital importance of ICT and Internet technologies for mankind today. In the current global crisis, the demand for these technologies has increased in a number of areas of production, services and management, in the implementation of various security measures, in research and education, as well as in people's lives. Such a situation requires special attention to the stability, security and quality of service of telecommunications networks. ITU and individual states, including Azerbaijan, have intensified their efforts in this direction and mobilized their resources.
Development of the information society is one of the foundations and strategic goals of the state policy of the Republic of Azerbaijan. The foundation of this policy was laid by national leader Heydar Aliyev. It was his Order that approved the “National Strategy for Information and Communication Technologies for the Development of the Republic of Azerbaijan (2003-2012)”. With the implementation of this strategy, the necessary reforms have been carried out in our country to establish the foundations of the information society, and the relevant legal, economic, technological and personnel base has been formed.
This policy is successfully pursued by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. At present, as a continuation of these measures, the “National Strategy for the Development of the Information Society in the Republic of Azerbaijan for 2014-2020 has been implemented. The main goal of the National Strategy is to establish an information society in the country, effectively use its opportunities for the development of citizens, society and the state, sustainable and sustainable development of the country, comprehensive application of ICT in public administration, as well as socio-economic and cultural sectors.
Azerbaijan occupies a leading position in the world in terms of the level of development of the information society, e-government, ICT infrastructure. The annual reports of relevant international organizations also confirm this.
The Institute of Information Technology of ANAS also provides scientific support to the construction of the information society in our country and participates in the implementation of relevant state programs. One of the two main scientific directions of the institute is the direction of the information society. A scientific department entitled "Problems of the Information Society" was established at the Institute in 2005, and a scientific-practical journal "Problems of the Information Society" was established in 2010.
On January 6, 2021, by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution was established in our country. The purpose of establishing this Center is to strengthen the position of the Republic of Azerbaijan in the IV Industrial Revolution, which dictates the trends in the global economy, changing the rules of competition and ensuring its place among the leading countries in this field. The Center is tasked with cooperating and coordinating with the Republic of Azerbaijan and international organizations operating in the field of the IV Industrial Revolution, as well as analyzing and coordinating challenges, initiatives, strategies and projects in the digital economy. Guided by them, great attention is paid to the development of artificial intelligence technologies in our country, and our scientists are conducting important research in this regard.
Extensive application of Industry 4.0 technologies, formation of Azerbaijan's technological infrastructure environment in accordance with the challenges of the IV industrial revolution, formation of special data centers, supercomputer clusters, mass "clouding" will allow our country to enter the next stage of information society and increase global competitiveness.