Ulu Öndəri xatırlayarkən: Qarabağ Zəfərinə gedən yol və ata vəsiyyətini yerinə yetirən oğul 2021-05-10 17:20:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Xalqımız öz Ulu Öndərinin anadan olmasının 98-ci ildönümünü fərqli ovqatla qeyd edir. 44 günlük Vətən müharibəsi şanlı Zəfərlə başa çatdı, rəşadətli Azərbaycan Ordusu Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Qarabağı azad etdi. Xalqımızın 30 illik yurd həsrətinə, torpaq nisgilinə son qoyuldu. Biz doğma Qarabağımıza qovuşduq. Bu Zəfərə gedən yolun əsasında Azərbaycanın böyük oğlu, dünya şöhrətli siyasətçi, dahi Heydər Əliyevin ölməz ideyaları dayanır.
Ulu öndər Heydər Əliyevin ən böyük arzusu Qarabağın düşmən tapdağından azad edilməsi, ərazi bütövlüyümüzün bərpası idi. Ümummilli Lider illər öncə böyük uzaqgörənliklə deyirdi: “Qarabağ məsələsini həll edəcəyik. Zaman lazımdır, vaxt lazımdır. Azərbaycan torpaqları heç vaxt onun əlindən gedə bilməz. Bizim işğal olunmuş torpaqlarımız mütləq qaytarılacaqdır”.
Həmin vaxt 17 ildən sonra yetişdi. Ümummilli Liderin qoyduğu möhkəm təməl əsasında Azərbaycan ildən-ilə gücləndi, beynəlxalq aləmdə mövqeyini möhkəmləndirdi, qüdrətli ordu yaratdı. Məhz iqtisadi güc, rəşadətli ordumuz düşməni torpaqlarımızdan qovub çıxardı, üçrəngli bayrağımız yenidən Vətən torpaqlarında, Qarabağın döyünən ürəyi olan Şuşada qürurla dalğalanmağa başladı. Dəmir yumruqla beli qırılan, başı əzilən düşmən kapitulyasiya aktını imzalamağa məcbur oldu, ərazi bütövlüyümüz təmin edildi.
Bu gün Azərbaycan xalqı onun taleyində və tarixində silinməz izlər qoymuş Heydər Əliyevin xatirəsini bir daha ehtiramla yad edir. Azərbaycanın xilaskarı, öz həyatını Vətəninə və xalqına bəxş etmiş Heydər Əliyevin zəngin və mənalı ömrünün hər ayı, hər günü bir dastandır. Hər il mayın 10-da Ulu Öndərlə bağlı xatirələr dilə gəlir, müxtəlif vaxtlarda çəkilmiş fotoşəkillər bizi Heydər Əliyevli günlərə qaytarır.
Ötən əsrin 70-ci illərində Azərbaycan keçmiş SSRİ-nin geridə qalmış ucqarlarından biri idi. O vaxtadək respublikaya rəhbərlik edənlər bununla barışır, vəziyyəti dəyişməyə cəhd göstərmirdilər. Bu xoşagəlməz vəziyyət Azərbaycan KP MK-nın 1969-cu il iyul plenumunda Heydər Əliyev birinci katib seçilənədək davam etdi.
Heydər Əliyevin respublika rəhbərliyinə gəlişi ilə ölkəmizdə görünməmiş canlanma və inkişaf, nəhəng tikinti-quruculuq işləri başlandı. Bakıda o dövr üçün nadir müəssisələr - məişət kondisionerləri, dərin dəniz özülləri zavodları, paytaxtımıza bu gün də yaraşıq verən ictimai binalar - “Gülüstan” sarayı, Heydər Əliyev Sarayı tikildi. Həmçinin Yeni Əhmədli, Günəşli kimi nəhəng yaşayış massivləri salındı. Kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalı dəfələrlə artdı. Bunun nəticəsi olaraq, əhalinin güzəranı yaxşılaşdı, bir çox sosial layihələr həyata keçirildi. Heydər Əliyevin Azərbaycana birinci dəfə rəhbərlik etdiyi 1969-1982-ci illər haqlı olaraq intibah dövrü kimi səciyyələndirilir.
Respublikanın əvvəlki rəhbərlərindən fərqli olaraq, Heydər Əliyev bölgələrə tez-tez səfərlər edir, insanlarla bilavasitə ünsiyyət qurur, onların problemləri və qayğıları ilə şəxsən maraqlanırdı. Onun alimlər, yazıçılar, mədəniyyət xadimləri ilə görüşləri də ənənə halını almışdı.
1982-ci ildə Heydər Əliyev Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsi Siyasi Bürosunun üzvü seçildi, SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini təyin edildi. Azərbaycan xalqının böyük oğlu mərkəzi hökumətdə tutduğu vəzifənin imkanlarından istifadə edərək, İttifaq əhəmiyyətli bir sıra böyük layihələri Bakıya yönəltdi. Həmin illərdəki coşqun fəaliyyəti, yüksək işgüzarlığı, fitri təşkilatçılıq bacarığı onu daha da şöhrətləndirdi.
Mixail Qorbaçov SSRİ-də siyasi hakimiyyətə gəldikdən sonra Heydər Əliyevə münasibət dəyişdi. Baş katiblə aralarında yaranmış ciddi fikir ayrılığı səbəbindən 1987-ci ildə tutduğu vəzifələrdən istefa verdi. Bundan bir il sonra Dağlıq Qarabağda separatçılıq hərəkatı baş qaldırdı, Azərbaycanın qara günləri başladı. Yəqin ki, o vaxt Heydər Əliyev rəhbərlikdə olsaydı, Azərbaycan xalqı Qarabağ problemi ilə, qara Yanvarla və digər faciələrlə üzləşməzdi.
1990-cı illərin əvvəlində - Vətənin ağır günlərində Ulu Öndər Azərbaycana qayıtdı. Ovaxtkı rəhbərlik onun Bakıya yolunu kəsdiyi üçün doğulub boya-başa çatdığı Naxçıvana getdi.
Naxçıvan Ali Sovetinin Sədri seçilən Heydər Əliyev muxtar respublikanı erməni təcavüzündən, siyasi təlatümlərdən qorudu. Yetmiş ildən sonra ilk dəfə Naxçıvanda üçrəngli bayrağımızı ucaltdı.
1993-cü ilin yayında xalqın təkidli çağırışları ilə hakimiyyətə qayıdan Heydər Əliyev məsuliyyəti və xilaskarlıq missiyasını çiyinlərinə götürdü. Azərbaycanı çətin sınaqlardan çıxararaq sakitliyə və əmin-amanlığa qovuşdurdu. Separatizmin, dövlət çevrilişi cəhdlərinin qarşısını qətiyyətlə alaraq ölkəni parçalanmaq, müstəqilliyini itirmək təhlükəsindən xilas etdi. Yenicə yaranmaqda olan nizami ordu ermənilərin torpaqlarımıza aramsız hücumlarını dayandıra bildi.
Həmin dövrdə ölkədə dərin iqtisadi böhran yaşanırdı, dövlət xəzinəsi boşalmışdı. Azərbaycan təbii sərvətlərlə zəngin olsa da, onların bir çoxuna əl çatmırdı. Sənayeni, kənd təsərrüfatını dirçəltmək uzun illər tələb etdiyindən qeyri-adi həll variantları tapmaq lazım idi. Heydər Əliyev uğur açarının harada olduğunu bilirdi. Bilirdi ki, dərin iqtisadi-sosial böhrandan yeganə çıxış yolu Xəzərin təkindəki neftdir. Onu çıxarmağa isə Azərbaycanın gücü çatmazdı. Ölkədə hələ siyasi-ictimai sabitlik yetərincə möhkəm olmadığından xarici şirkətlər riskə gedib Azərbaycan neftinə sərmayə qoymaq istəmirdi. Heydər Əliyev nəhəng neft şirkətlərini inandırmağı bacardı: Azərbaycana qoyulan sərmayə batmayacaq. Uzun-uzadı danışıqlardan, müzakirələrdən sonra, nəhayət, 1994-cü il sentyabrın 20-də Azərbaycanın inkişafının, gələcək uğurlarının başlanğıc nöqtəsi olan “Əsrin müqaviləsi” imzalandı.
Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərliyinin ikinci dövrü bu və digər taleyüklü hadisələrlə zəngindir.
Ulu öndər Heydər Əliyevin Fəxri xiyabandakı möhtəşəm abidəsi əbədiyyət simvoluna çevrilib. Bakının yüksək səviyyəli qonaqları - dövlət adamları və siyasi xadimlər, dünyanın görkəmli elm, incəsənət, mədəniyyət nümayəndələri bu abidəni ziyarət edərək xalqımızın Ulu Öndərinin xatirəsinə hörmət və ehtiramını bildirirlər.
Hər il mayın 10-da Fəxri xiyabana gələn insanlar Ulu Öndərin abidəsi önündən keçərək, ruhu qarşısında baş əyirlər. Xalqın Heydər Əliyevə məhəbbəti əbədidir. Nə qədər Azərbaycan var, nə qədər bu millət var, Heydər Əliyev də var olacaq.
Bu gün əbədiyaşar Lider haqqında düşünərkən Prezident İlham Əliyevin Şuşa azad olunan gün – noyabrın 8-də Fəxri xiyabanda Ulu Öndərin məzarını ziyarət sonsuz qürurla ziyarət etməsi, xalqa müraciətində dediyi sözlər yada düşür: “Xoşbəxt adamam ki, ata vəsiyyətini yerinə yetirdim. Şuşanı azad etdik! Bu, böyük Qələbədir! Şəhidlərimizin, Ulu Öndərin ruhu şaddır bu gün! Gözün aydın olsun Azərbaycan! Gözünüz aydın olsun dünya azərbaycanlıları!”.
Ümummilli Liderin öz xalqı qarşısında ən böyük xidmətlərindən biri də Azərbaycanı dünyada tanıdan, Qarabağı azadlığına qovuşduraraq, ata vəsiyyətini dönmədən yerinə yetirən Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev kimi oğul yetişdirməsidir.

Remembering the Great Leader: The road to the Karabakh Victory and the son who fulfilled his father's will 2021-05-10 17:20:00 / IMPORTANT EVENTS
Our people celebrate the 98th anniversary of the birth of their great leader with a different meal. The 44-day Patriotic War ended with a glorious victory, and the brave Azerbaijani Army under the leadership of Muzaffar Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev liberated Karabakh. The 30-year longing of our people for their homeland and land degradation has come to an end. We have joined our native Karabakh. The way to this Victory is based on the immortal ideas of the eldest son of Azerbaijan, world-famous politician, genius Heydar Aliyev.
The greatest wish of the great leader Heydar Aliyev was the liberation of Karabakh from the clutches of the enemy, the restoration of our territorial integrity. Years ago, the national leader said with great foresight: “We will resolve the Karabakh issue. It takes time, it takes time. Azerbaijani lands can never be taken away from him. Our occupied lands will definitely be returned.”
At that time, it matured after 17 years. On the basis of the solid foundation laid by the national leader, Azerbaijan has strengthened year by year, strengthened its position in the international arena, and created a powerful army. It was economic power and our brave army that drove the enemy out of our lands, and our tricolor flag began to fly proudly in the homeland, in Shusha, the beating heart of Karabakh. The enemy, who was broken in the back with an iron fist, was forced to sign an act of capitulation, and our territorial integrity was ensured.
Today, the people of Azerbaijan once again honor the memory of Heydar Aliyev, who left indelible marks on his fate and history. Every month and every day of the rich and meaningful life of Heydar Aliyev, the savior of Azerbaijan, who gave his life for his homeland and people, is an epic. Every year on May 10, memories of the Great Leader are expressed, and photos taken at different times take us back to the days of Heydar Aliyev.
In the 1970s, Azerbaijan was one of the most backward parts of the former USSR. Until then, the leaders of the republic reconciled with this and did not try to change the situation. This unfavorable situation lasted until the July 1969 plenum of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan elected Heydar Aliyev First Secretary.
With the coming to power of Heydar Aliyev, unprecedented revival and development, huge construction work began in our country. Unique enterprises of that time - household air conditioners, deep-sea factories, public buildings that still adorn our capital today - "Gulustan" Palace, Heydar Aliyev Palace were built in Baku. Also, huge residential areas such as Yeni Ahmadli and Gunashli were built. Agricultural production has increased many times. As a result, the living standards of the population have improved, and many social projects have been implemented. The years 1969-1982, when Heydar Aliyev led Azerbaijan for the first time, are rightly characterized as a period of renaissance.
Unlike the previous leaders of the republic, Heydar Aliyev often visited the regions, communicated directly with people, and was personally interested in their problems and concerns. His meetings with scientists, writers and cultural figures also became a tradition.
In 1982, Heydar Aliyev was elected a member of the Politburo of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union, and was appointed First Deputy Chairman of the USSR Council of Ministers. Taking advantage of his position in the central government, the eldest son of the Azerbaijani people, the Union directed a number of important projects to Baku. His enthusiastic activity, high business acumen, and innate organizational skills in those years made him even more famous.
Attitudes towards Heydar Aliyev changed after Mikhail Gorbachev came to power in the USSR. He resigned in 1987 due to a serious disagreement with the Secretary-General. A year later, a separatist movement broke out in Nagorno-Karabakh, and Azerbaijan's dark days began. Probably, if Heydar Aliyev had been in power at that time, the Azerbaijani people would not have faced the Karabakh problem, Black January and other tragedies.
In the early 1990s, during the difficult days of the Motherland, the Great Leader returned to Azerbaijan. The then leadership went to Nakhchivan, where he was born and grew up, because he blocked his way to Baku.
Elected Chairman of the Supreme Soviet of Nakhchivan, Heydar Aliyev protected the autonomous republic from Armenian aggression and political turmoil. For the first time in seventy years, he raised our tricolor flag in Nakhchivan.
Returning to power in the summer of 1993 at the insistence of the people, Heydar Aliyev took on the responsibility and the mission of salvation. He brought Azerbaijan out of difficult trials and brought peace and tranquility. He saved the country from the danger of disintegration and loss of independence by resolutely preventing separatist and coup attempts. The newly formed regular army was able to stop the constant attacks of the Armenians on our lands.
At that time, the country was experiencing a deep economic crisis, and the state treasury was empty. Although Azerbaijan was rich in natural resources, many of them were inaccessible. It took many years to revive industry and agriculture, so it was necessary to find unusual solutions. Heydar Aliyev knew where the key to success was. He knew that the only way out of the deep economic and social crisis was the oil in the Caspian Sea. Azerbaijan would not be able to pull it out. As political and social stability in the country was not yet strong enough, foreign companies were reluctant to take risks and invest in Azerbaijani oil. Heydar Aliyev managed to convince the giant oil companies: investment in Azerbaijan will not sink. After lengthy negotiations and discussions, finally, on September 20, 1994, the "Contract of the Century" was signed, which was the starting point for the development and future success of Azerbaijan.
The second period of Heydar Aliyev's leadership in Azerbaijan is rich in these and other fateful events.
The magnificent monument to national leader Heydar Aliyev in the Alley of Honors has become a symbol of eternity. High-ranking guests of Baku - statesmen and politicians, prominent representatives of science, art and culture of the world visit this monument and pay tribute to the memory of the Great Leader of our people.
Every year on May 10, people who come to the Alley of Honors pass by the monument to the Great Leader and bow before his spirit. The love of the people for Heydar Aliyev is eternal. As long as there is Azerbaijan, as long as this nation exists, there will be Heydar Aliyev.
Today, when thinking about the eternal Leader, I remember the words of President Ilham Aliyev in his address to the people: “I am happy to have fulfilled my father's will. We liberated Shusha! This is a great victory! The souls of our martyrs, the Great Leader, are happy today! Let your eyes be clear Azerbaijan! Let your eyes be clear, Azerbaijanis of the world!”
One of the greatest services of the national leader to his people is to raise a son like the President, Muzaffar Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, who introduced Azerbaijan to the world, liberated Karabakh and fulfilled his father's will.