İnstitut işğaldan azad edilmiş ərazilərə dair aparılan elmi tədqiqatlarda yaxından iştirak etməlidir 2021-04-19 12:14:00 / KONFRANSLAR
Bu fikri AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev institutun Elmi şurasının növbəti onlayn iclasında çıxışı zamanı səsləndirib.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının növbəti onlayn iclasında AMEA Rəyasət Heyətinin 12 yanvar 2021-ci il tarixli “Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə dair elmi-tədqiqat işləri ilə bağlı AMEA-nın vəzifələri haqqında Fəaliyyət proqramı və Tədbirlər planı haqqında” Qərarından irəli gələn vəzifələrin icra edilməsi istiqamətində görüləcək işlər müzakirə olunub.
İnstitutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov çıxış edərək bildirib ki, hazırda Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinin bərpası və inkişaf etdirilməsi dövlət siyasətinin prioritetlərindəndir. Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev bəyan etmişdir ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyatın yenidən dirçəlməsi, ən müasir sosial-mədəni infrastrukturun qurulması, nəqliyyat-kommunikasiya xətlərinin bərpası üçün dövlət tərəfindən qısa müddətdə kompleks tədbirlər həyata keçiriləcək. Bütün bunlar respublika üzrə elmi potensialın əsas mərkəzi olan Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının qarşısında mühüm vəzifələr qoyur. Bununla əlaqədar olaraq, AMEA respublikanın 10-a yaxın nazirliyi ilə birgə fəaliyyət planı hazırlamışdır. 2021-2025-ci illər üzrə elmi-tədqiqat planlarına, prioritet elmi istiqamətlərə, xüsusilə də müasir dünyanın çağırışları və ölkəmizin milli maraqlarına müvafiq olaraq, 14 istiqamət üzrə elmi-tədqiqat işlərinin həyata keçirilməsi üçün AMEA-nın 40-dan çox institutu bütün elmi potensialını cəlb edəcək.
Alim Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə dair elmi-tədqiqat işləri ilə bağlı AMEA-nın vəzifələri haqqında tədbirlər planının institutun qarşısında “Elektron Qarabağ” konsepsiyasının işlənilməsi və reallaşdırılması layihəsinə elmi-praktik dəstəyin həyata keçirilməsi, onlayn platformada Qarabağ ensiklopediyasının hazırlanması işlərinə elmi-metodoloji dəstəyin təmin edilməsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə elm və təhsil qurumları üçün şəbəkə infrastrukturunun yaradılması və internet xidmətləri ilə təminat işlərinin həyata keçirilməsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə distant və fiziki platformada İKT biliklərinin tədrisi işlərinin həyata keçirilməsi məsələləri və bu kimi digər mühüm vəzifələr qoyduğunu qeyd edib.
Sonra çıxış edən akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, dövlət başçısının ardıcıl siyasəti və rəşadətli ordumuzun sayəsində İkinci Qarabağ müharibəsində qalib gəldik, qısa bir müddət ərzində Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz hissəsinə çevrildi.
44 günlük müharibə başa çatdıqdan sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bir sıra elmi problemlərin ortaya çıxdığını söyləyən akademik artıq Azərbaycan elminin üzərinə daha böyük vəzifələrin düşdüyünü bildirib. Qeyd edib ki, AMEA və onun tərkib hissəsi olan İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu bu problemlərin həllində yaxından iştirak etməlidir. Alim və tədqiqatçılar bundan sonra daha da əzmlə çalışmalı, elmimizin inkişafına mühüm töhfələr verməlidir.
Alim bildirib ki, Azərbaycanın uzun illərdir ki işğal altında olan torpaqlarında bütün infrastruktur erməni təcavüzkarları tərəfindən dağıdılmışdır. Bu səbəbdən dövlət bütün maliyyə prioritetlərini Qarabağın yenidən qurulmasına yönəldir, cənab Prezident ardıcıl olaraq işğaldan azad edilmiş torpaqlarla bağlı yüksək səviyyəli, dünyanın müasir çağırışlarına cavab verən sənədlər imzalayır. Bu baxımdan Qarabağın yenidən qurulmasında dünya təcrübəsindən, müasir texnologiyaların imkanlarından istifadə etmək məqsədəuyğundur. Sosial-iqtisadi, siyasi çağırışlar kontekstində görüləcək kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsində AMEA və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu fəal iştirak edəcək.
İnstitut direktoru hazırda rəhbərlik etdiyi qurumda aparılan bütün elmi tədqiqatların dövlətimizin hərbi qüdrətinin yüksəldilməsinə, strateji hədəflərə, milli maraqlara, azərbaycançılıq ideologiyasının təmin olunmasına xidmət etdiyini və ölkəmiz, eləcə də Qarabağın yenidən qurulması üçün son dərəcə əhəmiyyətli olduğunu nəzərə çatdırıb.
Akademik R.Əliquliyev xatırladıb ki, hələ müharibə davam edərkən institut tərəfindən Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ müharibəsində erməni təcavüzünə məruz qalmış ərazilərlə əlaqədar elmi prioritetlərə dair təkliflər hazırlanmışdır. Bu təkliflər AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi və AMEA Rəyasət Heyətində müzakirə olunaraq təsdiq edildi və hüquqi status aldı.
“Biz bu gün müvafiq təklifləri reallaşdırmalı, dövlətin qarşımıza qoyduğu vəzifələrin icrası istiqamətində mövcud intellektual potensialımızdan səmərəli istifadə etməliyik. İnstitutun Dağlıq Qarabağ müharibəsində erməni təcavüzünə məruz qalmış ərazilərlə əlaqədar aparılan işlərdə həm bir dövlət qurumu, həm də vətənpərvər ziyalı kimi yaxından iştirakı son dərəcə vacibdir”, – deyə alim bildirib.

The Institute should be closely involved in scientific research on the liberated territories 2021-04-19 12:14:00 / CONFERENCES
This opinion was voiced by the vice-president of ANAS, director of the Institute, academician Rasim Alguliyev during his speech at the next online meeting of the Scientific Council of the institute.
Implementation of the tasks arising from the Decision of the Presidium of ANAS dated January 12, 2021 "On the tasks of ANAS in connection with the research work on the liberated territories of Azerbaijan" at the next online meeting of the Scientific Council of the Institute of Information Technology of ANAS was discussed.
Rashid Alakbarov, Deputy Director for Technologies, Head of Department, PhD in technical sciences, Associate Professor, said that the restoration and development of the liberated territories of Azerbaijan is one of the priorities of state policy. President Ilham Aliyev stated that the state will soon take comprehensive measures to revive life in the liberated territories, build the most modern socio-cultural infrastructure and restore transport and communication lines. All this puts important tasks before the Azerbaijan National Academy of Sciences, which is the main center of scientific potential in the country. In this regard, ANAS has developed a joint action plan with about 10 ministries of the republic.
He noted that implementation of scientific-practical support to the project on development and implementation of the concept of "Electronic Karabakh" in front of the institute, provision of scientific-methodological support for the preparation of the Karabakh encyclopedia on the online platform, the establishment of network infrastructure and provision of Internet services for scientific and educational institutions in the liberated territories, the implementation of ICT education on remote and physical platforms in the occupied territories, and other important tasks.
Speaking later, Academician Rasim Alguliyev said that thanks to the consistent policy of the President and our brave army, we won the Second Karabakh War, and in a short time Karabakh became an integral part of Azerbaijan.
He said that after the end of the 44-day war, a number of scientific problems arose in the liberated territories, adding that Azerbaijani science already had greater responsibilities. He noted that ANAS and its component Institute of Information Technology should be closely involved in solving these problems. Scientists and researchers must continue to work harder and make important contributions to the development of our science.
Academician R. Alguliyev reminded that while the war was still going on, the institute prepared proposals on scientific priorities related to the territories affected by the Armenian aggression in the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh war.
These proposals were discussed and approved by the Department of Physical-Mathematical and Technical Sciences of ANAS and the Presidium of ANAS and received legal status.
“Today, we must implement the relevant proposals and effectively use our existing intellectual potential to fulfill the tasks set by the state. It is extremely important that the institute is closely involved in the work on the territories affected by the Armenian aggression in the Nagorno-Karabakh war, both as a government agency and as a patriotic intellectual,” he said.