NATO-nun dəstəyilə keçiriləcək beynəlxalq konfransa hazırlıq işləri davam etdirilir 2021-04-15 12:08:00 / KONFRANSLAR
Xəbər verdiyimiz kimi, 27-29 oktyabr 2021-ci il tarixlərində AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda NATO-nun dəstəyi ilə “Sənaye idarəetmə sistemlərinin kibertəhlükəsizliyi problemləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək. 3 gün davam edəcək tədbirdə ABŞ, Almaniya, Polşa, Avstriya, İsveç, Türkiyə, Macarıstan, Estoniya və Gürcüstanın müvafiq sahə üzrə aparıcı alim və mütəxəssislərinin iştirakı nəzərdə tutulur.
İnstitutda  NATO-nun dəstəyi ilə keçiriləcək beynəlxalq konfransa hazırlıq işlərinin müzakirəsinə həsr olunmuş növbəti onlayn görüş keçirilib. Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, Polşa Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin Kibertəhlükəsizlik Bölməsinin rəhbəri, layihənin həmdirektoru, professor Jacek Gajewski və hər iki tərəfdən əlaqədar əməkdaşlar iştirak ediblər.
Görüşdə hər iki tərəfin nümayəndələrindən ibarət müvafiq işçi qruplarının tərkibi və vəzifələri müzakirə edilib. Konfransın onlayn açılışı ilə bağlı ssenari, dəvət olunacaq əsas qonaqların və məruzəçilərin ilkin siyahıları dəqiqləşdirilib.
Onlayn tədbirdə, həmçinin konfransın veb-saytının ilkin layihəsinə baxılıb, konfransın əsərlərinin NATO-nun “Science Series” rubrikasında çapa hazırlanması üçün redaktorlar qrupunun tərkibi müzakirə edilib. Beynəlxalq tədbirin təşkili üzrə onlayn müzakirələrin intensivləşdirilməsi və texniki dəstək qrupunun ayrıca onlayn görüşlərinin keçirilməsi qərara alınıb.
Görüşdə çıxış edən akademik R.Əliquliyev sənaye idarəetmə sistemlərinin ölkənin kritik infrastrukturlarının əsasını təşkil etdiyini nəzərə alaraq, belə sistemlərin kibertəhlükəsizliyinin təmin edilməsinin strateji əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Akademik ölkənin bu sahə üzrə aparıcı alimlərinin konfransa öz töhfələrini verəcəklərinə əminliyini ifadə edib.
Akademik R.Əliquliyev konfransı təşkil edən hər iki qurum arasında birgə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinin vacib olduğunu vurğulayıb.

Preparations are underway for an international conference to be held with the support of NATO 2021-04-15 12:08:00 / CONFERENCES
As reported, on October 27-29, 2021, the Institute of Information Technology of ANAS will host an international conference on "Problems of cyber security of industrial management systems" with the support of NATO. The three-day event will be attended by leading scientists and experts from the United States, Germany, Poland, Austria, Sweden, Turkey, Hungary, Estonia and Georgia.
The next online meeting was held at the institute to discuss preparations for the international conference to be held with the support of NATO.
The meeting was attended by Vice President of ANAS, Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev, Head of the Cyber Security Department of the Polish National Nuclear Research Center, Co-Director of the project, Professor Jacek Gajewski and relevant staff from both sides.
The composition and responsibilities of the relevant working groups consisting of representatives of both sides were discussed at the meeting. The scenario for the online opening of the conference, the initial lists of key guests and speakers will be clarified.
The online event also reviewed the initial draft of the conference website and discussed the composition of the editorial team to prepare the conference proceedings for publication in the NATO Science Series. It was decided to intensify online discussions on the organization of the international event and hold separate online meetings of the technical support group.
Speaking at the meeting, Academician R. Alguliyev stressed the strategic importance of ensuring the cyber security of such systems, given that industrial management systems form the basis of the country's critical infrastructure. The academician expressed confidence that the country's leading scientists in this field will contribute to the conference.
Academician R. Alguliyev stressed the importance of expanding joint cooperation between the two organizations organizing the conference.