Pilotsuz uçuş aparatlarının audio əlamətlər ansamblı əsasında aşkarlanması üçün akustik sistem işlənilir 2021-04-08 18:00:00 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2 saylı şöbəsinin növbəti elmi seminarı keçirildi. “Pilotsuz uçuş aparatlarının audio əlamətlər ansamblı əsasında aşkarlanması üçün akustik sistemin işənməsi” mövzusunda məruzə “Zoom Meeting” proqramı vasitəsilə dinlənildi.
Məruzəni təqdim edən institutun maigstrantı Rəşad İbrahimov pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) aşkarlanması məsələsinin aktuallığı haqqında məlumat verdi.
O, bildirdi ki, hazırda PUA-lar ən müxtəlif sahələrdə tətbiq olunur. Bu qurğuların tətbiqinin intensivləşdiyi bir dövrdə meydana çıxan problemlərdən biri də təhlükəsizlik və məxfiliklə bağlı qaydalara riayət edilməsidir. Elə ərazilər vardır ki, bu ərazilərdə PUA-ların icazəsiz uçuşunun təşkili təhlükəsizlik və məxfiliklə bağlı ciddi problemlər yaradır və hətta bədbəxt hadisələrlə nəticələnə bilər. Bu ərazilərə hava limanları, hərbi obyektlər, xəstəxanalar, həbsxanalar, sərhəd zonaları, nüvə elektrik stansiyaları, neft emalı zavodları aid edilə bilər.
PUA-ların ən çox məxfiliyin qorunması tələb olunan mülki ərazilərdə məsafədən videoçəkilişlərin aparılması üçün istifadə olunduğunu deyən tədqiqatçı bu kimi halların qarşısını almaq üçün bu qurğuların  həssas ərazilərin üzərindən icazəsiz uçduğunu vaxtında aşkarlamağın vacib olduğunu söylədi. Qeyd etdi ki, PUA-ların aşkarlanması üçün müxtəlif həllər işlənib hazırlanmışdır: onların yaydığı radiosiqnalların qəbulu və analizi, akustik şablonların analizi, videoların emalı, infraqırmızı şəkillərin yaradılması, radar və lidar sistemləri.
Radar sistemi radio dalğalardan, lidar isə lazerdən istifadə edir. Bu texnologiyaların hər birinin üstün və çatışmayan cəhətləri vardır. Elmi məqalələrdə PUA-ların aşkarlanması sahəsində süni intellekt metodları geniş tətbiq olunur. Mövcud işlərdə PUA-ları aşkarlamaq üçün bir və ya iki əlamət istifadə olunur.
Onun sözlərinə görə, təqdim olunan işdə PUA-ların aşkarlanması onların uçuşu zamanı yaratdığı səs siqnallarının spektroqramlarının inteqrasiyası vasitəsilə yaradılmış altı akustik əlamətin ansamblı əsasında aparılmışdır. Əlamətlər ansamblına Mel-frequency cepstral coefficients (MFCC), Spectral Centroid, Zero Crossing Rate, Chroma Frequencies, Spectral Roll-off, Short-time Fourier transform (STFT) kimi audio əlamətlər daxildir. İşdə təklif edilmiş PUA-ların aşkarlanması modeli sadə neyron şəbəkələri və konvolyusiya neyron şəbəkələri əsasında qurulmuşdur. Təklif edilmiş yanaşmanın effektivliyini qiymətləndirmək üçün PUA-ların uçuş zamanı yaratdığı böyük həcmli audio verilənlər istifadə edilmişdir.
Sonda məruzəyə dair fikir mübadiləsi aparıldı, müvafiq istiqamətdə tədqiqatın davam etdirilməsi və beynəlxalq təcrübənin araşdırılması ilə bağlı təklif və tövsiyələr səsləndirildi.

An acoustic system is being developed to detect unmanned aerial vehicles based on an ensemble of audio signals 2021-04-08 18:00:00 / CONFERENCES
The next scientific seminar of the 2nd department of the Institute of Information Technology of ANAS was held. The report on "Acoustic system detection for unmanned aerial vehicles based on an ensemble of audio signals" was heard through the program "Zoom Meeting"
Presenting the report, Rashad Ibrahimov, a graduate student of the institute, informed about the urgency of the detection of unmanned aerial vehicles (UAVs).
He said that currently UAVs are used in various fields. One of the problems that arises at a time when the use of these devices is intensifying is the observance of rules related to security and privacy. There are areas where the unauthorized flight of UAVs poses serious security and privacy issues and can even lead to accidents. These areas include airports, military facilities, hospitals, prisons, border areas, nuclear power plants, and oil refineries.
The radar system uses radio waves and the lidar uses a laser. Each of these technologies has advantages and disadvantages. Artificial intelligence methods are widely used in scientific articles in the field of detection of UAVs. In existing studies, one or two markers are used to detect PUAs.
According to him, in the presented work, the detection of UAVs was carried out on the basis of an ensemble of six acoustic signals created through the integration of spectrograms of sound signals generated during their flight. The sign ensemble includes audio features such as Mel-frequency cepstral coefficients (MFCC), Spectral Centroid, Zero Crossing Rate, Chroma Frequencies, Spectral Roll-off, Short-time Fourier transform (STFT). The proposed UAV detection model is based on simple neural networks and convolutional neural networks. To evaluate the effectiveness of the proposed approach, large volumes of in-flight audio data generated by UAVs were used.
At the end, there was an exchange of views on the report, suggestions and recommendations were made to continue research in this area and to study international experience.