AMEA-da elmi jurnalların vəziyyəti müzakirə olunub 2021-04-04 09:47:00 / KONFRANSLAR
Xəbər verdiyimiz kimi, 02 aprel 2021-ci il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Fizika-Riyaziyyat və Tex­nika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) Ümumi Yığıncağının növbəti onlayn iclası keçirilib.
Tədbirdə Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov AMEA-da elmi jurnalların vəziyyəti haqqında məruzə edib.
Məruzəçi qeyd edib ki, dünyada baş verən qlobal hadisələr, təbii fəlakətlər, ərzaq qıtlığı və bu kimi digər ciddi ümumbəşəri problemlər yalnız elmin inkişafı ilə öz həllini tapa bilər.  Hər bir ölkənin elmi inkişafı, onun elm sahəsində və elmi kadrlar istiqamətində apardığı dövlət siyasəti, mütəxəssislərin hazırlıq səviyyəsi, aparılan tədqiqatlar nəticəsində əldə etdiyi uğurların elmi çəkisi onun beynəlxalq elmi ictimaiyyət arasında qazandığı nüfuzuna birbaşa təsir göstərir.
Alim qeyd edib ki, qloballaşan dünyada informasiyanın özünəməxsus çəkisi, prioritetliyi günbəgün artdıqca, elmi jurnallarda işıq üzü görən məqalələr, patent və ixtiralara olan tələblər də artır. Müxtəlif elm sahələri üzrə ixtisaslaşmış elmi jurnallarda, məcmuələrdə işıq üzü görən məqalələr müəlliflərlə yanaşı, onların çalışdıqları elm və təhsil qurumlarının, eləcə də təmsil etdikləri ölkələrin elmi nüfuzunu müəyyənləşdirərək ölkəsinin inkişaf səviyyəsinə təsir göstərən amillərdən biri kimi dəyərləndirilir.
Bu gün dünyanın hər bir ölkəsində nüfuzlu, yüksək impakt faktorlu jurnalların hazırlanıb dərc edilməsi öz aktuallığını qoruyub saxlayır. 2020-ci ildə “Web of Science” bazasına 12000-dən çox, “Scopus” bazasında 30891 jurnal daxil edilib. Qeyd etmək lazımdır ki, hər il bu beynəlxalq  bazalar yenilənir, yeni jurnallar daxil olur, bəziləri isə çıxarılır.
M.Mərdanov xüsusilə vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikasında dərc edilən elmi jur­nal­lardan 8-i “Web of Science” bazasına daxildir. Onlardan ikisi AMEA-nın Riyaziyyat və Me­xa­ni­ka İnstitutunun “Azerbaijan Journal of Mathematics” və “Proceedings of the İnstitute of Mat­he­ma­tics and Mechanics” jurnallarıdır. Həmçinin “Scopus” bazasında da ölkəmizi səkkiz elmi jurnal təmsil edir.
Misir Mərdanov diqqətə çatdırıb ki, “Web of Science” və “Scopus” bazalarında yer alan elmi jurnalların 2020-ci il üçün reytinq cədvəli hələlik açıqlanmayıb. Lakin 2019-cu ilin nəticələri göstərib ki, ölkəmiz “Scopus” siyahısında 231 ölkə arasında 92-ci, WOS-un siyahısında isə 153 ölkə arasında 90-cı yerdə olub.
O, bildirib ki, aparılan araşdırmaların ilkin nəticələri ciddi uğurlar əldə etdiyimizi göstərir. Belə ki, cəmi bir neçə il ərzində AMEA-nın elmi müəssisələrində dərc olunan 6 jurnal beynəlxalq bazalara daxil edilib.
Daha sonra alim AMEA-da dərc edilən elmi jurnalların qarşısında duran problemlərdən danışıb, bu istiqamətdə keyfiyyətin artırılması, elmi jurnalların hər birinin veb-saytının yaradılması, redaksiya heyətinin təkmilləşdirilməsi istiqa­mətin­də öz tək­lif­lə­ri­ni səsləndirib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin rəhbəri, aka­de­mik Rasim Əliquliyev vurğulayıb ki, son za­man­lar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi və təşəbbüsü ilə ölkəmizdə aparılan kompleks islahatlar Azərbaycan alimlərinin, o cümlədən AMEA-nın qarşısında bir sıra mühüm vəzifələr qoyur. Həmin vəzifələrin icrası elmi fəaliyyətin müasir dövrün çağırışlarına və milli maraqlara müvafiq həyata keçirilməsini, bu sahədə kompleks isla­hat­ların aparılmasını zəruri edir. Alim qeyd edib ki, bu baxımdan Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasının gücləndirilməsi, alimlərimizin nüfuzlu beynəlxalq elmi bazalara çıxışının təmin edilməsi, AMEA-da nəşr olunan elmi jurnalların keyfiyyətinin və səviyyəsinin yüksəldilməsi qarşıda duran mühüm hədəflərdəndir.
Məruzə ətrafında aparılan müzakirələrdə akademiklər Əli AbbasovFikrət ƏliyevArif Hə­şimovAdil Qəribov, AMEA-nın müxbir üzvləri Vaqif İbrahimovRamiz AlıquliyevVəli Hü­seynovOktay Qasımov çıxış ediblər. Elmi jurnallarda dərc edilən məqalələrin müasir dünya el­minin çağırışlarına uyğunlaş­dı­rıl­ma­sı, onların qarşısında duran çoxsaylı çətinliklərin aradan qal­dı­rılması istiqamətində mühüm əhəmiyyət kəsb edən təkliflər irəli sürüblər.
Müzakirələrdən sonra FRTEB-in Ümumi Yığıncağı Bölmənin elmi müəssisələrində işıq üzü görən elmi jurnalların cari vəziyyəti, qarşılaşdığı problemlərin həlli, ümumiyyətlə, Azərbaycan elminin nailiyyətlərinin dünyaya tanıdılması, elmimizin qarşısında duran vəzifələrin icrasına dəstək naminə AMEA-nın elmi müəssisələrində işıq üzü görən elmi jurnalların “Web of Science” və “Scopus” bazasına çıxışının təmin edilməsi istiqamətində rəy və təkliflərin hazırlanıb AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsi məqsədilə müvafiq İşçi qrupun yaradılmasını qərara alıb.

The situation of scientific journals was discussed at ANAS 2021-04-04 09:47:00 / CONFERENCES
As reported, on April 2, 2021, the next online meeting of the General Meeting of the Department of Physical, Mathematical and Technical Sciences (FRTEB) of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) was held.
Director of the Institute of Mathematics and Mechanics, corresponding member of ANAS Misir Mardanov reported on the state of scientific journals at ANAS.
He noted that global events, natural disasters, food shortages and other serious global problems can be solved only with the development of science. The scientific development of each country, its state policy in the field of science and scientific personnel, the level of training of specialists, the scientific weight of its achievements as a result of research have a direct impact on its reputation among the international scientific community.
The scientist noted that in a globalizing world, as the weight and priority of information increases, so does the demand for articles, patents and inventions published in scientific journals.
Today, the development and publication of authoritative, high-impact magazines in every country of the world remains relevant. In 2020, more than 12,000 journals were included in the Web of Science database and 30,891 in the Scopus database. It should be noted that every year these international databases are updated, new magazines are added, and some are published.
Mardanov stressed that 8 of the scientific journals published in the Republic of Azerbaijan are included in the Web of Science database. Two of them are "Azerbaijan Journal of Mathematics" and "Proceedings of the Institute of Mathematics and Mechanics" of the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS. Our country is also represented by eight scientific journals on the basis of Scopus.
He said that the preliminary results of the research show that we have achieved serious success. Thus, 6 journals published in the scientific institutions of ANAS for only a few years were included in international databases.
Then the scientist spoke about the problems facing the scientific journals published at ANAS, made proposals in this direction to improve the quality, to create a website for each of the scientific journals, to improve the editorial staff.
Vice-president of ANAS, head of the Department of Physical-Mathematical and Technical Sciences, academician Rasim Alguliyev emphasized that the complex reforms carried out in our country under the direct leadership and initiative of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev recently puts important tasks.
Academicians Ali Abbasov, Fikret Aliyev, Arif Hashimov, Adil Garibov, corresponding members of ANAS Vagif Ibrahimov, Ramiz Aliguliyev, Vali Huseynov, Oktay Gasimov spoke at the discussions around the report. They put forward important proposals to adapt the articles published in scientific journals to the challenges of modern world science and to overcome the many challenges they face.
After the discussions, the General Meeting of the FRTEB held a seminar on the current state of scientific journals published in the scientific institutions of the Department, the solution of problems, in general, the introduction of the achievements of Azerbaijani science to the world, the implementation of the tasks facing our science. Science ”and decided to establish a relevant working group to prepare opinions and proposals to provide access to the Scopus database and submit them to the Presidium of ANAS.