İnstitutun direktoru və şöbə müdiri GEANT Assosiasiyasının Baş Assambleyasının 23-cü iclasında iştirak ediblər 2021-03-26 19:00:00 / KONFRANSLAR
AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev və institutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev 23-24 mart tarixlərdə GEANT-ın Baş Assambleyasının 23-cü iclasında iştirak ediblər. Onlayn tədbirdə Avropa, eləcə də, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin Tədqiqat və Təhsil şəbəkələrindən 70-dən çox nümayəndə qoşulub.
Onlayn tədbirin birinci günündə yeni üzvlərin təyin edilməsi məsələləri və bu məqsədlə auditorların seçilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, eləcə də GEANT Assosiasiyasının Strategiyası təsdiq olunub.
Həmçinin Up2U Plus 4 NREN layihəsi, T&I infrastrukturunun əsas komponentlərinin təhlili və elmi tədqiqatların keyfiyyətinin artırılması üçün verilənlərin mübadiləsinin stimullaşdırılması ilə bağlı geniş müzakirələr aparılıb. Sonda GEANT Proqram Planlaşdırma  Komitəsinin təsdiqlənməsi üzrə keçiriləcək səsvermə haqqında məlumat verilib.
Tədbirin ikinci günündə isə GEANT Proqram Planlaşdırma Komitəsinin təsdiqlənməsi üzrə səsvermə keçirilib, GN5 layihəsi iştirakçılara təqdim edilib. İdarə Heyəti və Komitənin tərkibi, eləcə də İdarə Heyətinin Nümayəndəliyi barədə məlumatlar iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Sonra iclasda Şəbəkə İnfrastruktur Məsləhət Komitəsinin (NIAC - Network Infrastructure Advisory Committee) son vəziyyəti haqqında məlumat təqdim edilib. EuroHPC koordinasiyası – gələcək iclaslar, tədbirlər və bu sahədə nəzərdə tutulan planlar və innovasiya proqramı, o cümlədən Avropa Açıq Elm Buludunda  (EOSC - European Open Science Cloud) gələcək yenilənmələr müzakirə edilib.
Daha sonra İnstitutun GN4-3 layihəsində yeni iştirakçı olması haqqında məlumat verilib və perspektivlərə dair müzakirələr aparılıb.
İclasın sonunda GEANT Proqram Planlaşdırma Komitəsinin seçki nəticələri iclas iştirakçılarının nəzərinə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, Baş Assambleya GEANT-ın ən yüksək idarəetmə orqanıdır. Üzv təşkilatların nümayəndələri ildə ən azı iki dəfə görüşürlər.

The director of the institute and the head of the department took part in the 23rd meeting of the General Assembly of the GEANT Association 2021-03-26 19:00:00 / CONFERENCES
Vice-president of ANAS, director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev and head of the department of the institute, PhD in technical sciences Babek Nabiyev took part in the 23rd meeting of the General Assembly of GEANT on March 23-24. The online event was attended by more than 70 representatives from research and education networks in Europe and the Eastern Partnership countries.
On the first day of the online event, the sides exchanged views on the appointment of new members and the selection of auditors for this purpose, as well as approved the Strategy of the GEANT Association.
There were also extensive discussions on the Up2U Plus 4 NREN project, analysis of key components of the T&I infrastructure and the stimulation of data exchange to improve the quality of scientific research. At the end, information was provided on the voting to be approved by the GEANT Program Planning Committee.
On the second day of the event, a vote was held to approve the GEANT Program Planning Committee, and the GN5 project was presented to the participants. Information on the composition of the Board and the Committee, as well as the Representation of the Board was brought to the attention of the meeting participants.
The meeting was then briefed on the latest status of the Network Infrastructure Advisory Committee (NIAC). EuroHPC coordination - future meetings, events and plans and innovation programs in this area, including future updates in the European Open Science Cloud (EOSC) were discussed.
Then it was reported that the Institute is a new participant in the GN4-3 project and discussions were held on the prospects.
At the end of the meeting, the election results of the GEANT Program Planning Committee were presented to the participants.