Cloudlet əsaslı mobil hesablama buludlarında enerjiyə qənaət və gecikmələrin azaldılması strategiyası işlənilib 2021-03-01 17:00:00 / YENİ NƏŞRLƏR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərovun “Cloudlet əsaslı mobil hesablama buludlarında enerjiyə qənaət və gecikmələrin azaldılması strategiyası” (“Strategy for Reducing Delays and Energy Consumption in CloudletBased Mobile Cloud Computing”) adlı məqaləsi nüfuzlu “International Journal of Wireless Networks and Broadband Technologies” (IJWNBT) jurnalında nəşr olunub.
Məqalədə mobil qurğularda böyük hesablama və yaddaş resursları tələb edən məsələlərin həllində meydana çıxan problemləri (resurs qıtlığı və  məhdud eneryi mənbəyi) aradan qaldırmaq üçün cloudlet əsaslı mobil hesablama buludlarından istifadə edilməsi məsələsinə baxılmışdır.  Böyük  hesablama və yaddaş resursları tələb edən məsələlərin həllində mobil qurğularda meydana çıxan problemlər araşdırılmışdır. Mobil qurğuların enerji sərfiyyatına qənaət edilməsi, mobil qurğularda resurs məhdudiyyətlərini və şəbəkədəki gecikmələrin aradan qaldırılması məsələləri təhlil edilmişdir.
Tədqiqat işində, həmçinin mobil istifadəçilərin  məsələlərinin cloudletlər-də həll edilməsi mobil qurğuların batareyalarının işləmə müddətinin artmasına və şəbəkədəki gecikmələrin azalması riyazi hesablamalarla göstərilmişdir. Məsələlərin cloudlet şəbəkəsində balanslı şəkildə paylanması məsələsinə baxılmışdır. İstifadəçi məsələsini ona daha yaxın olan cloudlet-ə yükləyib və həll etsə, onda gecikmələr və enerji sərfiyyatı az olacaq. Cloudlet mobil qurğudan uzaqda olarsa əlaqə kanallarının sayının artması ilə gecikmələr və enerji sərfiyyatının artması qeyd edilmişdir. Eyni zamanda, məqalədə istifadəçinin bəzi tələblərinə uyğun cloudlet-lərin seçilməsi məsələsinə baxılmışdır. Cloudletlərin əhəmiyyətini təyin edən mümkün qiymətlərindən (istifadəçinin yaxın olması, etibarlıq göstəricisinin yüksək olması və s. şərtlərindən) istifadə etməklə istifadəçinin proqram əlavəsinin hansı cloudlet-ə yüklənməsi üçün şərtlər araşdırılmış  və  model təklif edilmişdir.

Developed a strategy to save energy and reduce delays in cloud-based mobile computing clouds 2021-03-01 17:00:00 / NEW PUBLICATIONS
Rashid Alakbarov, Deputy Director for Technologies of the Institute of Information Technology of ANAS, PhD in technical sciences, Associate Professor, published an article entitled Published in the International Journal of Wireless Networks and Broadband Technologies (IJWNBT).
The article discusses the use of cloudlet-based mobile computing clouds to solve problems that require large computing and memory resources on mobile devices.
The issues of energy saving of mobile devices, resource limitations in mobile devices and elimination of network delays were analyzed.
The study also showed by mathematical calculations that the solution of mobile users' problems in cloudlets increases the battery life of mobile devices and reduces network delays. The issue of balanced distribution of issues in the cloudlet network was considered. If the user uploads and resolves the issue to the nearest cloudlet, then the delays and power consumption will be less. Delays and increased power consumption have been reported with the increase in the number of communication channels when the cloudlet is away from the mobile device. At the same time, the article discusses the issue of selecting cloudlets that meet some of the requirements of the user.
It should be noted that the International Journal of Wireless Networks and Broadband Technologies, ACM Digital Library, Cabell's Directories, DBLP, Google Scholar, JournalTOCs, ProQuest, Computer, Science Journals, It is indexed and referenced in well-known databases such as ProQuest Technology Journals, Ulrich's Periodicals Directory, and IET INSPEC (WoS).