Prezident İlham Əliyev: "Azərbaycanda texnologiyaların inkişafı sahəsində daha böyük addımlar atılmalıdır" 2021-01-26 15:59:00 / KONFRANSLAR
Heç kimə sirr deyil ki, dünyada texnologiyalar çox sürətlə inkişaf edir və biz addımlarımızı bu inkişafa uyğun şəkildə atmalıyıq. Əlbəttə, Azərbaycanda texnologiyaların inkişafı sahəsində daha böyük addımlar atılmalıdır. Xüsusilə gəncləri bu işlərə biz daha geniş miqyasda cəlb etməliyik.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu fikirləri Prezident İlham Əliyev yanvarın 26-da Rəşad Nəbiyevi nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri təyin olunması ilə əlaqədar videoformatda qəbul edərkən söyləyib.
“Mən istedadlı gənclərlə görüşlər əsnasında bir şeyi gördüm ki, onların bəziləri öz biliklərini, innovasiyaları həyata keçirmək üçün xaricə üz tuturlar. Misal üçün, startaplarla bağlı bizim siyasətimiz əlbəttə ki, müsbətdir. Ancaq bu istedadlı gənclərlə görüşlər əsnasında aydın oldu ki, onların bir çoxları xaricdə fəaliyyət göstərirlər və Azərbaycana gəlirlər, gedirlər. Biz elə bir şərait yaratmalıyıq ki, istedadlı gənclərimiz Azərbaycanda fəaliyyət göstərsinlər, öz biliklərini burada tam realizə edə bilsinlər və ölkə iqtisadiyyatına, ölkəmizin güclənməsinə xidmət etsinlər”, - deyə dövlətimizin başçısı bildirib.
Yeni texnologiyaların Azərbaycanda tətbiqinin prioritet məsələlərdən olduğunu vurğulayan Prezident İlham Əliyev deyib: “Burada, ilk növbədə, əlbəttə ki, dünyada artıq üzə çıxan ən müasir texnologiyaların Azərbaycanda tətbiqindən söhbət gedir. Bunu biz mütləq etməliyik. Ən müasir texnologiyalar Azərbaycanda bütün sahələrdə tətbiq edilməlidir. Eyni zamanda, istedadlı insanların fəaliyyəti daha düzgün təşkil edilməlidir ki, Azərbaycan texnologiyaların istehsalçısı kimi də öz rolunu oynasın və öz sözünü desin. Məsələn, nə üçün biz, ictimai xidmətlər sahəsində texnologiyaları icad edən və ixrac edən ölkəyə çevrilə bilmişik? Çünki qarşıya düzgün hədəflər qoyulmuşdur, kadr təminatı düzgün seçilmişdir və Prezident tərəfindən bu sahəyə daim diqqət göstərilib. Ancaq bu diqqət bütün qurumlar tərəfindən göstərilməlidir. Çünki mənim tərəfimdən verilən tapşırıq bəzi hallarda müəyyən müddət ərzində icra edilir, ondan sonra icra edilmir, ya da ki, unudulur, yaxud da hansısa başqa xoşagəlməz hallar meydana çıxır. Ona görə dövlət qurumları, nazirliklər, dövlət şirkətləri mənim göstərişlərimi axıra qədər icra etməlidirlər və belə olan halda heç bir yerdə axsama olmayacaq”.

President Ilham Aliyev: "Greater steps should be taken in the field of technology development in Azerbaijan" 2021-01-26 15:59:00 / CONFERENCES
It is no secret that technology is developing rapidly in the world and we must take steps in accordance with this development. Of course, greater steps must be taken in the development of technologies in Azerbaijan. Especially we need to involve young people in this work on a large scale.
AZERTAC informs that the statements came from President Ilham Aliyev during a video conference on the appointment of Rashad Nabiyev as a Minister of Transport, Communications and High Technologies on January 26.
“During the meetings with talented young people, I saw that some of them go abroad to implement their knowledge and innovations. For example, our policy on startups is certainly positive. However, during the meetings with these talented young people, it became clear that many of them work abroad and come and go in Azerbaijan. We must create conditions for our talented young people to work in Azerbaijan, to fully realize their knowledge here and to serve the country's economy and the strengthening of our country,” the President said.
Emphasizing that the application of new technologies in Azerbaijan is a priority, President Ilham Aliyev said: “First of all, of course, we are talking about the application of the most modern technologies in the world in Azerbaijan. We must do it. The most modern technologies should be applied in all areas in Azerbaijan. For example, why have we become a country that invents and exports technology in the field of public services? Because the right goals have been set, the staffing has been chosen correctly, and the President has always paid attention to this area. However, this attention should be paid by all institutions. That’s why, government agencies, ministries and state-owned companies must follow my instructions to the end, and in this case, there will be no disruption.”