Mobil qurğuların resurslarında meydana çıxan problemlərin həllinə dair məqalə çap olunub 2021-01-18 19:23:00 / YENİ NƏŞRLƏR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərovun “Mobil qurğuların resurslarında və əlaqə kanallarında meydana çıxan problemlər və həlli yolları” (“Challenges of Mobile Devices’ Resources and in Communication Channels and their Solutions”) adlı məqaləsi “International Journal of Computer Network and Information Security” jurnalında çap olunub.
Məqalə mobil qurğuların resurslarındakı (enerji sərfiyyatı, hesablama və yaddaş resurslarında və s.) məhdudiyyətləri və əlaqə kanallarında yaranan gecikmələr aradan qaldırmaq məqsədi ilə cloudlet əsaslı mobil hesablama buludlarının yaradılması məsələsinə həsr edilmişdir.
Təklif edilən arxitekturanın mobil qurğuların hesablama və yaddaş resurslarına olan tələbatın daha səmərəli təmin edilməsi və şəbəkədə yaranan gecikmələrin aradan qaldırılmasını təmin edilməsi qeyd edilmişdir. Eyni zamanda, tədqiqat işində mürəkkəb hesablama və yaddaş resursları tələb edən məsələləri istifadəçiyə yaxın yerləşən cloudlet-də həll etməklə mobil qurğuların enerji sərfiyyatına qənaət edilməsi və əlaqə kanallarında gecikmələrin aradan qaldırılması məsələləri göstərilmişdir.

An article was published on the solution of problems in the resources of mobile devices 2021-01-18 19:23:00 / NEW PUBLICATIONS
Article of Rashid Alakbarov, Deputy Director for Technologies of the Institute of Information Technology of ANAS, PhD in technics, Associate Professor entitled “Challenges of Mobile Devices' Resources and in Communication Channels and their Solutions” Published in the International Journal of Computer Network and Information Security.
The article is devoted to the creation of cloudlet-based mobile computing clouds in order to overcome the limitations in the resources of mobile devices (power consumption, computing and memory resources, etc.) and delays in communication channels.
It was noted that the proposed architecture would more effectively meet the demand for computing and memory resources of mobile devices and eliminate network delays. At the same time, the research shows how to save energy consumption of mobile devices and eliminate delays in communication channels by solving problems that require complex computing and memory resources in a cloudlet located close to the user.
Note that the International Journal of Computer Network and Information Security  “Scopus”, “Google Scholar”, “Microsoft Academic Search”, “CrossRef”, “IndexCopernicus”, “IET Inspec”, “EBSCO”, “JournalSeek” are indexed and referenced in “Academic Journals Stanford University Libraries”, “Open Science Directory”, and other well-known scientific databases.