Proqram məhsullarının çoxmeyarlara görə seçilməsi üçün metod və alqoritmlər işlənilib 2020-12-28 14:11:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Proqram təminatının funksionallığını qiymətləndirmək üçün Analitik İyerarxiya Prosesi (Analytic Hierarchy Process, AHP)  metodundan istifadə etməklə alqoritm işlənmişdir. Proqram təminatının fuksionallığının xarakteristikalarına AHP-nin tətbiqi ilk işlərdən sayılır. Analitik iyerarxiya prosesi  – vahid qərar vermənin strukturlaşdırılmış texnikasıdır. Nəyin düzgün olub-olmadığı sualına cavab vermir, lakin qərar verən şəxsin seçdiyi variantlardan hansının onun ehtiyaclarına uyğun olduğunu və problemi başa düşməsini qiymətləndirməyə imkan verir.
İnstitutun 2020-ci il üzrə mühüm elmi nəticələrinin müzakirəsinə həsr olunmuş onlayn Elmi seminarda bu barədə məlumat verən texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şəfəqət Mahmudova bildirib ki, tədqiqat zamanı iki varianta baxılmışdır:  1-ci variantda funksionallığın üç meyarından  və 5 alternativdən istifadə edilərək cüt-cüt müqayisə aparılmış, nəticədə hansı meyarın daha üstün olması müəyyən edilmişdir.  2-ci variantda 5 proqram təminatı, funksionallığın 5 meyarından və 5 alternativdən  istifadə edilimişdir.  Burada da hansı meyarın daha üstün olması müəyyən edilmiş və onların qiymətinə  uyğun ən yaxşı proqram təminatı seçilmişdir.
Məruzəçi qeyd edib ki, proqram təminatının funksionallığının 5 meyarı və 5 alternativə görə AHP vasitəsilə cüt-cüt müqayisəsi və qiymətləndirilməsi görülən ilk işlərdən biridir. Bu da proqramın dəqiq və düzgün işləməsinə səbəb olur. Bunu aparılan təcrübələr və alınmış nəticələr göstərir. Digər işlərdə proqram təminatının maksimum üç meyarından istifadə edilmişdir.  Aparılan sınaqlar yaxşı nəticə vermişdir. İstənilən PT üçün funksionallığın artırılması üçün bu üsuldan istifadə etmək olar.
Mühüm elmi nəticələrin əks olunduğu 2 məqalə “Web of Science” bazasına daxil olan nüfuzlu jurnalda çap olunub. Belə ki, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şəfəqət Mahmudova və texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zərifə Cəbrayılovanın həmmüəllifi olduqları “Funksionallığın meyarlarına görə proqram təminatının seçilməsi üçün AHP metodunun tətbiqi ilə alqoritmin işlənilməsi” (“Development of an algorithm using the AHP method for selecting software according to its functionality”) adlı məqalə, eləcə də Ş.Mahmudovanın müəllifi olduğu “TOPSİS metodundan istifadə etməklə proqram təminatının səmərəliliyinin artırılması və idarəolunmasının optimallaşdırılması üçün  alqoritmin işlənilməsi” (“Application of the TOPSIS method to improve software efficiency and to optimize its management”) adlı məqalə “Soft Computing” jurnalında çap olunub.

Methods and algorithms have been developed for the selection of software products according to multiple criteria 2020-12-28 14:11:00 / IMPORTANT EVENTS
An algorithm was developed using the Analytic Hierarchy Process (AHP) method to evaluate the functionality of the software. The application of AHP to the characteristics of software functionality is one of the first works. The analytical hierarchy process is a structured technique of unified decision-making. It does not answer the question of what is right or wrong, but it does allow the decision maker to assess which of the options he or she chooses best suits his or her needs and understands the problem.
Shafagat Mahmudova, PhD in Technics, Associate Professor, said at the online scientific seminar dedicated to the discussion of important scientific results of the Institute in 2020 that two options were considered during the study: In Option 1, a comparison was made in pairs using three criteria of functionality and 5 alternatives, resulting in which criterion was determined to be superior. Option 2 used 5 software, 5 functionality criteria and 5 alternatives. Here, too, the criteria were determined and the best software was selected according to their price.
The speaker noted that it was one of the first studies to compare and evaluate software functionality in pairs by AHP for 5 criteria and 5 alternatives. This makes the program work accurately and correctly. This is evidenced by experiments and results. In other studies, a maximum of three software criteria were used. The tests gave good results. This method can be used to increase functionality for any software.
Two articles reflecting important scientific results were published in a prestigious journal included in the “Web of Science” database. Thus, Shafagat Mahmudova, Ph.D in technics, Associate Professor, and Zarifa Jabrailova, Ph.D in technics Associate Professor, co-authored "Development of an algorithm using the AHP method for selecting software according to the criteria of functionality" according to its functionality ”, as well as“ Application of the TOPSIS method to improve software efficiency and to optimize its management ”by Sh. Mahmudova, the article was published in the journal Soft Computing.