İnstitutun elmi seminarında elmmetrik göstəricilərə həsr olunmuş məruzə dinlənildi 2015-03-16 10:58:38 / KONFRANSLAR
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun şöbə müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Məsumə Məmmədova gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi.
Sonra institutun sektor müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Nigar İsmayılova“Elmmetrik göstəricilər” mövzusunda məruzəni təqdim etdi.
O, elmi əsərlərin miqdarına, istinadların və elmi əsərlərin sayına əsaslanan göstəricilər haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, elmi əsərlər tipi, həcmi, nəşrin statusu (impakt faktor) tədqiqat istiqaməti və həmmüəlliflərin sayına əsasən fərqləndirilir.
Məqalələrə istinadların sayının artmasının gətirdiyi üstünlüklərdən danışan məruzəçi qeyd etdi ki,  istinadlar aparılan tədqiqatların aktuallığı və vacibliyinin, yüksək istinad indeksi isə alimin elmi cəmiyyət tərəfindən qəbul olunmasının göstəricisidir. Onun sözlərinə görə, elmi təşkilatlarda yüksək indeksli alimlərin fəaliyyət göstərməsi təşkilatın işinin effektivliyinin artmasına xidmət edir.
N.İsmayılova istinadların alimlər, elmi təşkilatlar və ölkələrin fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi, qrant müsabiqələrində ekspertizanın həyata keçirilməsi, elmi-pedoqoji fəaliyyətlə məşğul olan şəxslərin attestasiyası, elmi nəşriyyatlarda tələbatın proqnozlaşdırılması üçün istifadə olunduğunu vurğulayaraq “ISI Web of Science”, “Scopus” kimi elmi verilənlər bazaları haqqında məlumat verdi.
O, həmçinin jurnalların qiymətləndirilməsi üçün impakt faktorun, alimlərin qiymətləndirilməsi üçün  isə H-indeks, G-indeks və i10-indekslərinin hesablanmasına nümunələri təqdim etdi.
N.İsmayılova ixtiyari format və istiqamətdə elmi əsərlərin tam mətnli axtarış sistemi olan “Google Scholar” barədə məlumat verərək sistemdə qeydiyyatdan keçmə və məqalələri sistemə daxil etmə üsulunu əyani nümayiş etdirdi.
Sonda məruzə ətrafında gedən müzakirələrdə M.Məmmədova, texnika üzrə fəlsəfə doktorları Şəfəqət MahmudovaBikəs Ağayev və digərləri iştirak edərək təklif və tövsiyələrini səsləndirdilər.

Scientometric indicators lectures were devoted to scientific seminar 2015-03-16 10:58:38 / CONFERENCES
The event was opened by the head of department, doctor of technical sciences, professor Masuma Mammadov informed about the issues on the agenda.
Then sector chief, PhD Nigar İsmayılova "scientometric indicators" presented in the report.
The amount of scientific publications, citations and scientific publications, the number of indicators based on the information provided. He said that the type of scientific papers, volume, publication status (impact factor) research direction and differentiated according to the number of co-authors.
Speaking about the advantages brought about by the increase in the number of citations to articles noted that references to the urgency and importance of the research, the adoption by the high citation index is an indicator of the scientific community. According to him, a high index of scientists and scientific institutions is to increase the efficiency of the functioning of the organization.
N.Ismayilova references scholars, academic institutions and the performance evaluation, implementation grant competitions examination, certification of persons who are engaged in scientific and pedagogical, scholarly publishing houses are used for forecasting demand, highlighting the "ISI Web of Science", "Scopus" scientific databases such as briefed.
It is also to assess the impact factor of journals, while the H-index for the assessment of scientists, G-index and the i10-index calculation was presented.
N.Ismayilova full-text search system works in any format and the "Google Scholar" by providing information about the system, the system of registration and articles demonstrated that visual input.
At the end of the debate on the report M.Mammadova, PhD Shafagat Makhmudova techniques, suggestions and recommendations expressed by Bikas Altun and others.