Azərbaycanda Zəfər Günü təsis edilib - SƏRƏNCAM 2020-12-02 16:00:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Dekabrın 2-də Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasında Zəfər Gününün təsis edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Sərəncama əsasən hər il noyabrın 10-u Azərbaycanda Zəfər Günü kimi təntənəli şəkildə qeyd ediləcək.
Sərəncamda qeyd olunur ki, XX əsrin 80-ci illərinin sonları-90-cı illərinin əvvəllərində Ermənistan Azərbaycanın tarixi torpaqlarına açıq formada ərazi iddiaları ilə çıxış edib və ölkəmizə qarşı hərbi təcavüzə başlayıb. Həmin dövrdə Azərbaycanda hökm sürən hərc-mərclikdən istifadə edən Ermənistan torpaqlarımızın 20 faizini işğal edib, Ermənistanın həyata keçirdiyi etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində 1 milyondan artıq azərbaycanlı öz doğma yurd-yuvasından didərgin düşüb.
Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzün nəticələrinin aradan qaldırılması və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin həyata keçirilməsi üzrə 30 ilə yaxın davam edən danışıqlar prosesi Ermənistanın destruktiv mövqeyinə görə nəticə verməyib.
Sənəddə 2019-cu ildən etibarən Ermənistan hərbi-siyasi rəhbərliyinin bir-birinin ardınca verdiyi təxribatçı bəyanatların və atdığı addımların danışıqlar prosesini məqsədyönlü şəkildə tamamilə pozması, işğal edilmiş ərazilərdə qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasətini genişləndirməsi, “yeni ərazilər uğrunda yeni müharibə” çağırışı, Ermənistan – Azərbaycan dövlət sərhədinin Tovuz istiqamətində təxribat törətməsi, eyni zamanda bütövlükdə qoşunların təmas xəttində gərginliyi artırması qeyd edilir.
Sərəncamda daha sonra deyilir: “Ermənistanın təxribatına və növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan xalqı torpaqlarımızın işğaldan qurtarılması, Ermənistanın sülhə məcbur edilməsi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrinin tələblərinin yerinə yetirilməsi, məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtması və ədalətin bərpası üçün Vətən müharibəsinə başladı. Bu müqəddəs amal uğrunda bütün Azərbaycan xalqı səfərbər və həmrəy oldu. 44 gün sürən hərbi əməliyyatlar nəticəsində müzəffər Azərbaycan Ordusu Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan, Qubadlı şəhərlərini, Azərbaycan xalqının tarixində, mədəniyyətində və qəlbində xüsusi yeri olan, Qarabağın tacı sayılan Şuşa şəhərini, Zəngilan rayonunun Mincivan, Ağbənd, Bartaz qəsəbələrini, Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsini və bir çox kəndlərini, Tərtər rayonunun Suqovuşan kəndi, Xocalı və Laçın rayonlarının bir neçə kəndləri daxil olmaqla ümumilikdə 300-dən çox yaşayış məntəqəsini, həmçinin Ağdərə, Murovdağ və Zəngilan istiqamətlərində mühüm strateji yüksəklikləri işğaldan azad etdi.
Rəşadətli Azərbaycan əsgər və zabitləri addım-addım irəliləyərək, Ermənistanın uzun illər ərzində qurduğu mühəndis-istehkam sistemlərini yarıb keçdilər, torpaqlarımız qəhrəman əsgər və zabitlərimizin, şəhidlərimizin qanı və canı bahasına azad edildi.
Azərbaycanın hərbi sahədə qazandığı qələbələr, xüsusilə Şuşanın düşmən əsarətindən qurtarılması müharibənin taleyində həlledici rol oynadı, Ermənistanın öz məğlubiyyətini etiraf etməsi və kapitulyasiyası ilə nəticələndi, Ermənistanı Kəlbəcər, Ağdam və Laçın rayonlarını Azərbaycana qaytarmağa məcbur etdi.
Azərbaycan xalqının əzmi və iradəsi, iqtisadi gücü, müasir ordu quruculuğu və xalq-iqtidar birliyi ölkəmizin qələbəsini təmin edən mühüm amillər oldu. Ulu əcdadlarımızın zəngin dövlətçilik və hərb tarixindən ilhamlanan Azərbaycan xalqı daha bir şanlı qəhrəmanlıq salnaməsi yazaraq, özünün qalib xalq olduğunu bütün dünyaya sübut etdi və düşmən üzərində tarixi zəfər çaldı”.
Prezident İlham Əliyev xalqımızın qüdrətinin və milli qürurumuzun təntənəsinə çevrilən, dövlətimizin nüfuzu və gələcək inkişafı baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb edən bu misilsiz qələbənin əbədiləşdirilməsi məqsədilə hər il noyabrın 10-nun Azərbaycan Respublikasında Zəfər Günü kimi təntənəli şəkildə qeyd olunmasını qərara alıb.

On December 2, President Ilham Aliyev signed an order on the establishment of Victory Day in the Republic of Azerbaijan.
AZERTAC informs that according to the decree, November 10 will be celebrated as Victory Day in Azerbaijan every year.
In the order noted that in the late 80s and early 90s of the twentieth century, Armenia openly made territorial claims to the historical lands of Azerbaijan and launched a military aggression against our country. At that time, Armenia, taking advantage of the chaos in Azerbaijan, occupied 20 percent of our lands, as a result of Armenia's policy of ethnic cleansing, more than 1 million Azerbaijanis have been expelled from their native lands.
The process of negotiations on the elimination of the consequences of military aggression against Azerbaijan and the implementation of UN Security Council Resolutions 822, 853, 874 and 884, which lasted about 30 years, did not give results due to Armenia's destructive position.
The document calls for a series of provocative statements and steps taken by the Armenian military-political leadership from 2019 to deliberately disrupt the negotiation process, expand the policy of illegal settlement in the occupied territories, call for a "new war for new territories", Armenia-Azerbaijan, at the same time the state border provoked in the direction of Tovuz, as well as increased tensions on the line of contact.
The order reads: “In response to Armenia's provocation and further military aggression, the Azerbaijani people launched a patriotic war to end the occupation of our lands, force Armenia to peace, fulfill the requirements of known UN Security Council resolutions, return IDPs to their native lands and restore justice. All the people of Azerbaijan were mobilized and united for this sacred cause. As a result of 44 days of military operations, the victorious Azerbaijani Army captured the cities of Jabrayil, Fizuli, Zangilan, Gubadli, Shusha, a special place in the history, culture and heart of the Azerbaijani people, the crown of Karabakh, Minjivan, Agband, Bartaz settlements of Zangilan region, Hadrut settlement of Khojavend region and liberated many villages, including Sugovushan village of Tartar region, several villages of Khojaly and Lachin regions, as well as important strategic heights in the direction of Aghdara, Murovdagh and Zangilan.
Courageous Azerbaijani soldiers and officers went step by step, broke through the engineering and fortification systems established by Armenia for many years, and our lands were liberated at the cost of the blood and lives of our heroic soldiers and officers, martyrs. Azerbaijan's military victories, especially the liberation of Shusha from enemy captivity, played a decisive role in the fate of the war,it resulted in Armenia's recognition and capitulation of its defeat, forcing Armenia to return the Kalbajar, Aghdam and Lachin regions to Azerbaijan.
The determination and will of the Azerbaijani people, their economic strength, the building of a modern army and the unity of the people and power were important factors in ensuring the victory of our country. Inspired by the rich statehood and military history of our great ancestors, the Azerbaijani people wrote another glorious chronicle of heroism, proving to the whole world that they were a victorious people and won a historic victory over the enemy”.
President Ilham Aliyev has decided to celebrate November 10 as Victory Day in the Republic of Azerbaijan every year in order to perpetuate this unprecedented victory, which has become a celebration of the strength of our people and national pride, and is of exceptional importance for the prestige and future development of our state.