Azərbaycanda Anım Gününün təsis edilməsi haqqında dövlət başçısının Sərəncamı 2020-12-02 11:44:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasında Anım Gününün təsis edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Sərəncama əsasən hər il sentyabrın 27-si Anım Günü kimi qeyd olunacaq.
Sərəncamda deyilir: “Ermənistanın Azərbaycana qarşı 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan xalqının işğal altındakı torpaqlarımızın azad edilməsi məqsədilə Vətən müharibəsinə başladığı qeyd olunur.
Haqq və Şərəf işimiz olan, Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən mübarizədə qəhrəmanlıq göstərən əsgər və zabitlərimiz, arxa cəbhədə çalışan mülki insanlarımız, bütövlükdə xalqımız əzm və iradə, bir yumruq kimi birlik və həmrəylik nümayiş etdirərək, düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirmişdir.
Azərbaycan Ordusunun zəfər yürüşünə dözə bilməyən düşmən təxribatlara əl ataraq, günahsız mülki insanları hədəfə almaqla müharibə cinayətləri törətmişdir.
Həmvətənlərimizin bir çoxu şəhid olmuş, itkin düşmüş, yaralanaraq sağlamlığını itirmişdir. Torpaqlarımız qəhrəman şəhidlərimizin, əsgər və zabitlərimizin, qazilərimizin qanı və canı bahasına işğaldan azad edilmişdir. Müzəffər Ordumuzun bu gün yazdığı tarix sabah daha da güclü inkişaf edəcək, çiçəklənəcək Azərbaycan üçün möhkəm bünövrədir. Bu, eyni zamanda, regionda dayanıqlı və uzunmüddətli sülhü, əmin-amanlığı və təhlükəsizliyi təmin edən mühüm amildir.
Azərbaycan hər zaman mübariz oğul və qızlarının şücaətini yüksək qiymətləndirir, bütün şəhidlərimizin ruhuna ehtiram göstərir, xatirəsini uca tutur. Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, Azərbaycan Bayrağını işğaldan azad edilən torpaqlarımızda dalğalandırmış, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün şəhidlərimizə dərin ehtiram əlaməti olaraq, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, qərara alıram:

Order of the President on the establishment of the Remembrance Day in Azerbaijan 2020-12-02 11:44:00 / IMPORTANT EVENTS
President Ilham Aliyev has signed an order on the establishment of Remembrance Day in the Republic of Azerbaijan.
AZERTAC informs that according to the decree, September 27 will be marked as Remembrance Day every year.
The order says: “In response to the next military aggression of Armenia against Azerbaijan, which began on September 27, 2020, it is noted that the Azerbaijani people started a patriotic war to liberate our occupied lands.
Our soldiers and officers, our civilians working in the rear, our people as a whole, who showed our determination and will, unity and solidarity as a fist, delivered crushing blows to the enemy.
The enemy, who could not stand the victory march of the Azerbaijani Army, committed war crimes by resorting to provocations and targeting innocent civilians.
Many of our compatriots were martyred, disappeared, injured and lost their health. Our lands have been liberated from occupation at the cost of the blood and lives of our heroic martyrs, soldiers and officers, veterans. The history written by our victorious Army today is a solid foundation for Azerbaijan, which will develop and prosper even more tomorrow. It is also an important factor in ensuring lasting and lasting peace, tranquility and security in the region.
Azerbaijan always appreciates the bravery of its sons and daughters, respects the spirit of all our martyrs and holds high their memory. As a sign of deep respect to our soldiers and officers, all our martyrs, who fought heroically in the war, waved the Azerbaijani flag in our liberated lands, sacrificed their lives for the territorial integrity of our country, guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, I decide:
1. Every year, September 27 should be celebrated as the Remembrance Day in the Republic of Azerbaijan.
2. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan shall resolve the issues arising from this Order.”