İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə “TransTech Capital” fondu arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olundu 2015-03-16 09:41:35 / KONFRANSLAR
Martın 10-da AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Böyük Britaniyanın “MTİ” şirkətinin “TransTech Capital” (TTC) fondunun baş partnyoru Simon Robeson, icraçı partnyoru Riçard Henderson, risk üzrə partnyorları Devid Livesli və Mahmud Sinoplu ilə görüş keçirildi.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İnnovasiya şöbəsinin rəisi Vüqar Babayev artıq ikinci dəfə baş tutan görüşün AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin (RYTN) tabeliyində fəaliyyət göstərən İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun təşəbbüsü ilə reallaşdırıldığını qeyd etdi. Onun sözlərinə görə, əsas məqsəd Azərbaycanda fəaliyyət göstərən ali məktəblər və tədqiqat müəssisələrinin elmi potensialının qiymətləndirilməsi, bu qurumlarda Texnoloji Transfer Mərkəzlərinin yaradılması, o cümlədən innovativ layihələrin maliyələşdirilməsinə dəstək verməkdir.
Görüşdə, həmçinin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İnnovasiya şöbəsinin rəis müavini Elxan Bayramov, Rəyasət Heyəti aparatının İşlər idarəsinin baş mütəxəssisi Rauf Nadirov, texnika elmləri doktoru, professor Məsumə Məmmədova, texnika üzrə fəlsəfə doktorları Yadigar İmamverdiyevŞəfəqət Mahmudovafizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tofiq Kazımoviqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev, elmi katib Mədinə Səidova, şöbə müdirləri Təhmasib FətəliyevSəyyar Abdullayev və digərləri iştirak edirdilər.
Öncə S.Robeson “MTİ” şirkətinin fəaliyyəti haqqında məlumat verərək bildirdi ki, şirkət Böyük Britaniyanın İKT sahəsində vençur maliyələşdirilməsi və texnologiyaların transferini həyata keçirən qabaqcıl qurumlardan biridir.
Şirkətin TTC fondunun Türkiyədə texnologiyaya yönəldilən investisiya strategiyasını inkişaf etdirmək üçün 2012-ci ildə yaradıldığını söyləyən S.Robeson bu sahədə qazanılmış təcrübənin Azərbaycanda da tətbiqinin, o cümlədən qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının vacibliyini önə çəkdi.
Ə.Əliyev institutun elmi fəaliyyət istiqamətləri haqqında qonaqlara məlumat verərək bildirdi ki, institutda informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərin tədqiqi və effektiv metodların işlənməsi istiqamətində elmi araşdırmalar aparılır. Şöbələrdə e-dövlət, e-elm, e-tibbin formalaşması problemləri, biometrik texnologiyalarının araşdırılması, böyük həcmli məlumatlar toplusundan biliklərin əldə olunması, süni intellekt və sosioinformasiya texnologiyaları problemləri istiqamətlərində elmi araşdırmalar aparıldığını və innovativ layihələrin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırdı.
Sonra Qafqaz Universiteti Texnoparkının həyata keçirdiyi “Yeni Fikir 2014 müsabiqəsinin qalibi Rəşid Əliyev təsisçisi və icraçı direktoru olduğu “BethClip” layihəsi ilə bağlı çıxış edərək layihənin bulud texnologiyalarına əsaslanan məlumat ötürülməsi mübadilə buferinin sinxronizasiyası üçün hazırlandığını qeyd etdi. Bildirdi ki, məhsulun ödənişli və ödənişsiz formaları mövcuddur.
“Braille pad” layihəsinin Marketinq şöbəsinin müdiri Nərmin Əliyeva isə brayl əlifbası ilə işləyən yeni texnologiya - görmə qüsurlu insanlar üçün hazırlanmış planşet haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, qurğu geniş istifadəçi kütləsinə malikdir.
Onun sözlərinə görə, yeni planşet görmə qabiliyyətini itirmiş insanlara İnternetdən və elektron kitablardan istifadə, həmçinin brayl klaviaturası ilə yazma və məlumat daxil etmə imkanı verir.
Sonda qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparıldı, suallar cavablandırıldı. Yaxın zamanda əməkdaşlıq əlaqələrinin davam etdirilməsi məqsədilə növbəti görüşlərin keçiriləcəyi bildirildi.

Cooperation prospects between the Institute of Information Technology and "TransTech Capital" fund discussed 2015-03-16 09:41:35 / CONFERENCES
On March 10, the Institute of Information Technology held a meeting with the general partner "Transtech Capital" (TTC) fund of British "MTI" Company Simon Robeson, managing partner Richard Henderson, risk partners David Livesley and Mahmut Sinoplu.
The meeting, which was held for the second time, is supported by the State Fund for the Development of Information Technologies under the Ministry of Communications and High Technologies (MCHT) of AR, mentioned Chief of the Department of Innovation, the Presidium of the National Academy of Sciences Vugar Babayev. According to him, the main purpose of the meeting was the assessment of the scientific potential of the universities and research institutions in Azerbaijan, and the establishment of Centers of Technology Transfer in these organizations, including funding support to innovative projects.
The meeting was attended by the deputy chief of the Department of Innovation, the Presidium of ANAS Elkhan Bayramov, chief specialist of the Affairs office of the Presidium of ANAS Rauf Nadirov, Doctor of technical sciences, professor Masuma Mammadova, PhD Yadigar Imamverdiyev, PhD in economics, associate professor Alovsat Aliyev, scientific secretary Madina Saidova, PhD in physical and mathematical sciences, associate professor Tofig Kazimov,  PhD in technical sciences Shafagat Mahmudova, department heads Tahmasib Fataliyev, Sayyar Abdullayev and others.
First, Mr.Robeson informed about the activities of British "MTI", which is one of the best companies in venture financing and technology transfer.
The winner of  "New Idea 2014" contest, which is held by Qafqaz University Technopark, founder and executive director of "BethClip" project Rashid Aliyev made report and gave brief information on the project.Cloud-based data transmission project was developed for the synchronization of exchange buffer, which is available free and paid.
"Braille pad" project Marketing Department Chief Narmin Aliyeva informed about the tablet based on new technology functioning with Braille alphabet - developed for visually impaired people.
In the end, the mutual exchange of ideas was performed, questions were answered. The next cooperation meetings will be held soon.