AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında e-elmin mövcud vəziyyətinin monitorinqi keçiriləcək 2015-03-06 12:34:56 / KONFRANSLAR
AMEA Rəyasət Heyəti AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında elektron elmin monitorinqi haqqında Sərəncam imzalamışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 02 aprel 2014-cü il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya” bütün digər sahələrlə yanaşı, Azərbaycan elmi qarşısında da mühüm vəzifələr qoymuşdur. Bu vəzifələrdən biri “Elektron Azərbaycan”ın tərkib hissəsi olaraq elektron elmin formalaşdırılmasıdır. Son zamanlar AMEA-da həyata keçirilən islahatların mühüm istiqamətlərindən biri kimi e-elmin elmi-nəzəri əsasları geniş tədqiq olunur, onun şəbəkə platforması olan AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin infrastrukturu inkişaf etdirilir, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının bu şəbəkə ilə əhatə olunması, xidmətlərindən istifadəsi və beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyası işləri uğurla davam etdirilir.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında İKT ilə təminatın vəziyyətini analiz etmək, qiymətləndirmək, rəqəmsal fərqləri aşkarlamaq, növbəti dövr üçün e-elmin fəaliyyət  prioritetlərini müəyyənləşdirmək, həmçinin nəticələrin AMEA-nın 2014-cü il üzrə fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş Ümumi yığıncağına təqdim etmək məqsədi ilə monitorinq keçirilməsi haqqında qəbul edilmiş bu qərar ölkədə uğurla həyata keçirilən İnformasiya Cəmiyyəti quruculuğuna böyük dəstək olacaqdır.
Monitorinqin təşkili və nəticələri əsasında hesabatın hazırlanması AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna tapşırılmışdır.

NASA scientists will be monitoring the situation of enterprises and organizations in e-science 2015-03-06 12:34:56 / CONFERENCES
Scientific institutions and organizations of the Presidium of the National Academy of Sciences signed a decree on the monitoring of e-science.
President of the Republic of Azerbaijan dated 02 April 2014 "approved by the Information Society Development in the Republic of Azerbaijan National Strategy for 2014-2020", as well as all other areas, the research has important tasks in the face. This is one of the "Electronic Azerbaijan" As an integral part of the formation of e-science. Recently, as one of the most important directions of the reforms carried out in e-science is the scientific study of the theoretical foundations, the AzScienceNet its network platform developed computer network infrastructure, NASA covered by this network of scientific institutions and organizations, the use of the services successful integration into the international scientific environment and continue to work.
NASA's scientific institutions and organizations in the provision of ICT to analyze the situation, assess, detect differences in the digital, to determine priorities for the next round of e-science, as well as the results of the 2014 National Academy of Sciences on the results of the general meeting in order to present This decision has been made about the conduct of monitoring carried out in the country will be a great support to building the Information Society.
Preparation of the report based on the results of the monitoring of the organization and assigned to the Institute of Information Technology.