Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırdı. İnstitutun 2015-ci il üçün fəaliyyət planının təsdiqi məsələsinin önəmliliyini vurğulayaraq bu il şöbələrdə görüləcək işlər, həyata keçiriləcək layihələrin əhəmiyyətindən söz açdı. Alim institut əməkdaşlarının elmi-nəzəri fəaliyyətinin gücləndirilməsi, uğurlu elmi nəticələrin əldə olunması üçün dünyanın nüfuzlu beynəlxalq jurnallarından istifadə və institutun qlobal elmi mühitə inteqrasiyası istiqamətində işlərin aparılmasının vacibliyindən danışdı. R.Əliquliyev həmçinin institut tərəfindən cari ildə Big Data, informasiya təhlükəsizliyi, elektron tibb və s. istiqamətlər üzrə beynəlxalq və respublika səviyyəli tədbirlərin keçiriləcəyini bildirdi.
İnstitutun Ümumi şöbəsinin müdiri Dinara Zeynalova Elmi şuranın qərarlarının və verilmiş digər tapşırıqların icra vəziyyəti haqqında məlumat verdi. İcra olunmamış və icra prosesində olan tapşırıqlar diqqətə çatdırıldı.
Sonra çıxış edən texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zərifə Cəbrayılova məsul redaktoru olduğu “İnformasiya texnologiyaları problemləri” jurnalının monitorinqi və problemlərindən danışdı. Fəaliyyət göstərdiyi 5 il ərzində jurnalın 10 nömrəsinin çap olunduğunu və 112 məqalənin nəşr olunduğunu qeyd edən Z.Cəbrayılova bildirdi ki, jurnal “Google Scholar” və “INSPEC” indeks bazalarına daxil edilmişdir.
Məsul redaktor məqalələrin təqdim edildiyi institutlar, dillər və müəlliflərə görə paylanması, müəlliflərin institutlar üzrə paylanması haqqında statistik məlumatları diqqətə çatdırdı.
Jurnalın mövcud problemlərini də dilə gətirən Z.Cəbrayılova jurnalın Ali Attestasiya Komissiyasının tələblərinə uyğunlaşdırılması, onun beynəlxalq reyestrlərə inteqrasiyası və saytının təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlərin görülməsinin vacibliyini vurğuladı.
“İnformasiya Cəmiyyəti Problemləri” elmi-praktiki jurnalının 2010-2014-cü illər üzrə statistikasını tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdıran institutun sektor müdiri, jurnalın məsul redaktoru Rasim Mahmudov jurnalda ümumilikdə 32 müəllif tərəfindən 91 elmi məqalənin dərc olunduğunu söylədi.
Jurnalda Azərbaycanla yanaşı, Böyük Britaniya, Ukrayna və İrandan olan müəlliflərin məqalələrinin nəşr olunduğunu bildirən R.Mahmudov məqalələrin mövzular üzrə statistikasını təqdim etdi.
Sonra institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin rəhbəri Rəsmiyyə Mahmudova“Elmi informatika” fənninin proqramı haqqında çıxış edərək proqramın “Elmmetriya”, “Bibliometriya”, “E-kitabxanalar”, “İnformasiya cəmiyyəti: E-elm”, “Modelləşdirmə”, “Beynəlxalq elmi bazalar”, “Antiplagiat texnologiyaları”, “Superkompüterlər”, “Big Data”, “Veb-texnologiyalar” və digər bölmələr üzrə tərtib olunmasının planlaşdırıldığını qeyd etdi.
İnstitutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Yusifov institutun doktorant və dissertantlarının attestasiyasının keçirilməsi ilə əlaqədar çıxış edərək bildirdi ki, 2014-cü il üzrə attestasiyada 54 doktorant və dissertant  iştirak edəcək. Onlardan 8 nəfəri doktorant, 46 nəfəri dissertantdır. Qeyd etdi ki, mart ayının I yarısında attestasiyanın keçirilməsi üçün komissiyanın yaradılması nəzərdə tutulur.
Tədbirdə həmçinin fevralın 24-də İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və Dilçilik İnstitutunun “Beynəlxalq Ana dili günü”nə həsr olunmuş birgə seminarının keçirilməsi, 2015-ci il üçün institutun elmi seminarlarının planı və digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparıldı, müvafiq qərarlar qəbul olundu.
Müzakirələrdə institutun baş mühəndisi texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev, texnika üzrə fəlsəfə doktorları Ramiz ŞıxəliyevBikəs AğayevŞəfəqət Mahmudova iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev və digərləri çıxış edərək təklif və tövsiyələrini səsləndirdilər.

Meeting of the Scientific Council of the Institute of Information Technology 2015-02-24 15:07:24 / CONFERENCES
The next meeting of the Scientific Council of the Institute of Information Technology was held today.
The event was opened by the Director of the Institute, National Academy of Sciences, Academician-Secretary, noted academic Aliguliyev agenda. Institute an action plan for 2015, highlighting the importance of the issue of the approval of the departments work to be done this year, spoke about the importance of projects to be implemented. Strengthening of the scientific and theoretical scientist employees of the institute, the world's leading international magazine for the successful use of research results, and stressed the importance of work to be done to integrate into the global scientific institute. He is also the current year by the Institute in Big Data, information security, e-medicine and so on. areas of international and national level events will be held.
Director General of the Department of Scientific Council of the Institute Dinara Zeynalova decisions and gave information about the state of the other tasks. And to the implementation process and the tasks to be executed.
After the speech, PhD, associate professor in charge of Jabrayilova She is the editor of "Information Technology" The problems and the problems of monitoring the magazine said. 5 years of operation, and 112 articles were published in issue 10 of the magazine that celebrates ZCəbrayılova published the magazine "Google Scholar" and "INSPEC" bases are included in the index.
Submit articles to the editor in charge of institutions, languages, and the distribution of authors, the authors noted that the statistical data on the distribution of institutions.
The magazine is also available in voicing the problems of the Higher Attestation Commission of the journal ZCəbrayılova requirements, the integration of its international registries, and stressed the importance of taking measures to improve the site.
"Problems of Information Society" scientific-practical magazine for 2010-2014, bringing to the attention of the statistics of the sector chief editor of the magazine Rasim 91 scientific articles in the magazine published by the author of 32, he said.
The magazine along with Azerbaijan, Great Britain, Ukraine and Iran R.Mahmudov the authors of articles published articles on the topics presented in the statistics.
Then the Education Innovation Center Rasmiyya Makhmudova "scientific information" Speaking about the course of the program, "Scientometrics", "biblio", "e-Library", "Information Society: E-science", "Modeling", "International scientific bases "," Antiplagiat technologies "," supercomputers "," Big Data "," Web-technologies "and other sections of the plans drawn up, he said.
The head of department, PhD candidates and PhD students of the Institute of certification Farhad Yusifov spoke about the year 2014, 54 doctoral students and candidates will participate in the attestation. 8 of them are post-graduates, 46 candidates for a degree. He noted that the attestation for the first half of March, the commission will be created.
The event on February 24, Institute of Information Technology and the Institute of Linguistics "International Mother Language Day" dedicated to the seminar, scientific seminars for 2015, discussed the plan and other relevant decisions were made.
Dr. Rashid Alekperov, chief engineer of the Institute of Technical discussions, doctor of technical sciences Ramiz Aliguliyev, PhD Ramiz Shikhaliyev techniques, Bikes Altun, Shafagat Makhmudova PhD in economics, associate professor suggestions and recommendations expressed by Əlövsət Aliyev and others.