Uşaqları planşetlərlə ovundurmaq olmaz! 2015-02-06 10:10:25 / KONFRANSLAR
Əgər yaxın keçmişdə uşaqlar ağlayarkən valideynləri onları müxtəlif oyuncaqlarla ovundururdusa, müasir dövrdə bu yanaşma demək olar ki, dəyişmək üzrədir. Valideynlər körpələr ağlayanda onları sakitləşdirmək üçün artıq çox vaxt mobil texnologiyalardan istifadəyə üstünlük verməyə başlayıblar. Bu gün uşaqlı ailələrə nəzər saldıqda, elə uşaqların  özünün də mobil telefon, smartfon və planşetlərə ciddi maraq göstərdiyinin şahidi oluruq. Əksər valideynlər övladlarının bu marağını onların zəmanə uşağı olması ilə əlaqələndirir.
Amerikalı psixoloqların apardığı tədqiqatların nəticələri bu yanaşmanın körpələrdə emosional mühitin normal inkişafına mane olduğunu göstərib. Onların fikrincə, bu zaman uşaqlar öz affektlərini idarə etməyi öyrənmirlər. Alimlər araşdırıblar ki, elektron kitab, smartfon və planşetlərdən istifadə məktəb yaşına çatmayan uşaqlara müəyyən qədər faydalıdır: tədris üçün nəzərdə tutulmuş mobil proqramlar uşaqlara oxumağı öyrənmək və ətraf mühit haqqında məlumatlı olmağa kömək edir. Lakin bu cür qurğulardan fikri yayındırmaq və təskinlik üçün istifadə uşaqların emosional inkişafına zərər gətirir, həmçinin onların öz həmyaşıdları ilə ünsiyyətinə mane olur.
“Əgər uşaqlar elektron qurğuların köməyilə sakitləşirlərsə, o zaman onlar öz emosiyalarını idarə etməyi necə öyrənməlidirlər? Bundan əlavə, qadjetlərdən kiçik yaşlarından aktiv istifadə empatiyanın (dərdinə şərik olmaq), ünsiyyət qurmaq və problemləri birgə həll etmək kimi bacarıqların inkişafına mane olur: adətən uşaqlar bu kimi vərdişlərə birgə oyunlar və dostları ilə ünsiyyət zamanı yiyələnirlər. Nəhayət, sensor ekranlar hərəkət vərdişlərinin inkişaf etməsinə də mane olur ki, bu da sonradan riyaziyyat və elm sahələrinin mənimsənilməsini mürəkkəbləşdirir”. Bu haqda Boston Universitetinin pediatrı Cenni Radeski bildirib.
lenta.ru saytı tədqiqatların nəticələrinin dərc olunduğu “Paediatrics” jurnalına istinadən bildirir ki, aparılmış tədqiqatlar onu da göstərib ki, mobil qurğu, elektron kitab və planşetlərin 2 yaş yarıma çatmayan uşaqlar üçün heç bir faydası yoxdur. E-qurğuları isə valideynlərlə birgə mənimsəmək daha məsləhətlidir.
Qeyd edək ki, elektron qurğuların körpələrə zərəri haqda alimlər dəfələrlə yazıblar. Pediatr Lindsi Marzoli bildirir ki, sensor ekranlardan istifadə uşaqlarda barmaq və əl əzələlərini də inkişaf etməyə qoymur. Böyük Britaniyada müəllimlərin Həmkarlar İttifaqı ötən il bəyanatla çıxış etmişdir ki, artıq getdikcə daha çox uşaq kubiklərlə və konstruktorlarla oynamaq, həmçinin mobil qurğuların populyarlığı ucbatından öz həmyaşıdları ilə ünsiyyət qurmaq bacarığına malik deyil. Bu vəziyyətin aradan qaldırılması üçün Həmkarlar İttifaqı ciddi tədbirlərin görülməsini ( məsələn, gecə vaxtı evlərdə Wi-Fi-ın söndürülməsini) tövsiyə edib.

Children should not be rendered tablets! 2015-02-06 10:10:25 / CONFERENCES
Parents of children in the recent past them different toys ovundururdusa you cry, this approach can say that in modern times, is about to change. Parents of babies cry so much time to calm them down and began to give preference to the use of mobile technologies. Today we look at families with children, the children of its mobile phones, smartphones and tablets are seriously interested witness. Most parents of children in the interest of their child communicates with the times.
American psychologists published a study has shown that this approach prevents normal development in infants emotional environment. According to them, the children learn to manage their affektlərini. Scientists have studied, e-books, children under the age of smartphones and tablets using the school set-up is useful for teaching mobile application designed to help children learn to read, and is knowledgeable about the environment. However, the idea of such devices used to distract and soothe the emotional development of children from harm, but also hinders communication with their peers.
"If you guys sakitləsirlərsə using electronic devices, they need to learn how to manage their emotions? In addition, the use of an active childhood qadjetlərdən empatiyanın (sympathy), such as communication and problem solving skills hinders the development of a joint, usually children with skills like these games and learn to communicate with your friends. Finally, touch screens that hinders the development of movement skills, but it also complicates the development of math and science. "Jenny Radeski pediatrician at Boston University, said the statement.
lenta.ru site is published studies "Paediatrics," according to the magazine, the research also showed that mobile devices, e-books and tablets, there is no benefit for children under the age of 2 and a half. E-facilities with parents more advisable to adopt.
It should be noted that many scholars have written about the damage to infants electronic devices. Lindsey Marzoli pediatrician states that touch screens do not use the children to develop finger and hand muscles. Teachers' trade union in the UK has issued a statement last year, an increasing number of children to play konstruktorlarla kubiklərlə and also due to the popularity of mobile devices do not have the ability to communicate with their peers. The Trade Union serious measures to remedy the situation (for example, at night, turn off Wi-Fi) has recommended.