Verilənlərin emalı mərkəzində hesablama və yaddaş resurslarının istifadəçilər arasında optimal paylanması üçün metod və alqoritmlər işlənəcək 2015-01-30 09:40:08 / KONFRANSLAR
İnstitutun baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov rəhbərlik etdiyi 4 saylı şöbənin 2015-ci il üçün fəaliyyət planına dair çıxış edib. Bildirib ki, cari ildə İnternetin tənzimlənməsi problemləri üzrə kompüter şəbəkələrində verilənlərin emalı mərkəzində hesablama və yaddaş resurslarının istifadəçilər arasında optimal paylanması üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi, e-dövlət mühitində bu texnologiyalardan istifadə imkanlarının araşdırılması nəzərdə tutulur.
AzScienceNet şəbəkəsinin infrastrukturunun genişəndirilməsi işləri ilə bağlı məlumat verən R.Ələkbərov AMEA-nın Əsas binasında şəbəkə infrastrukturunun müasir tələblər əsasında yenidən qurulması, AzScienceNet şəbəkəsi əsasında ölkə daxili və xarici ölkələrlə online  videokonfransların təşkili, şəbəkənin internetə çıxış sürətinin 300 Mbit/s -ə çatdırılması ilə bağlı görüləcək işlərdən danışıb. AMEA-nın institut və təşkilatlarında yeni xidmət sahələrindən istifadənin genişləndiriləcəyini söyləyib.
Qeyd edib ki, bu il AzScienceNet şəbəkəsinin istifadəçilərinin kompüterlərinin reyestr sisteminin təkminləşdirilməsi və AMEA-nın bir neçə institut və təşkilatının fiber-optik əlaqə kanalı ilə AzScienceNet şəbəkəsinə qoşulması planlaşdırılır. AMEA üzrə e-mail və mobil məlumatlandırma sisteminin qurulması, AMEA  üzrə “Qaynar xətt” xidmətinin təşkili, AMEA qurumlarında İnternet köşklərin istifadəyə verilməsi də cari ildə görüləcək işlər sırasındadır.
AzScienceNet şəbəkəsində yeni xidmətlərin təşkili işlərindən söz açan şöbə müdiri bu istiqamətdə AzScienceNet üzərindən AMEA-nın Gəncə və Naxçıvan bölmələri üçün çoxnöqtəli distant tədris xidmətinin təşkil edilməsi, AMEA-nın Əsas binasının həyətində Wi-Fi  xidmətinin yaradılması, ali təhsil müəssisələrində Eduroam xidmətinin yaradılması və s. ilə bağlı tədbirlərin həyata keçiriləcəyini vurğulayıb.
Şöbə, həmçinin AzScienceNet-in təqdim etdiyi “Cloud Computing” xidmətlərinin ali təhsil müəssisələrinin əməkdaşlarına ödənişsiz olaraq təklif olunması və onların bu xidmətlərdən istifadə etməsi üçün təlim seminarlarının təşkil edilməsi ilə əlaqədar məqsədyönlü işlər həyata keçirmək niyyətindədir.
R.Ələkbərov dünyanın nüfuzlu beynəlxalq və respublika əhəmiyyətli jurnallarında şöbə əməkdaşları tərəfindən məqalələrin nəşrinin nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
Şöbənin beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı məsələsinə toxunan alim TÜBİTAK-ın nəzdində fəaliyyət göstərən ULAKBİM (Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi – Milli Akademik Şəbəkə və İnformasiya Mərkəzi) və GEANT Assosasiyası ilə əməkdaşlıq çərçivəsində aparılan işlərin davam etdirilməsinın planlaşdırıldığını dilə gətirib.
Sonda fəaliyyət planının institutun Elmi Şurasının iclasının müzakirəsinə təqdim olunması qərara alınıb.

Computing and memory resources among users of data processing methods and algorithms developed for optimal distribution 2015-01-30 09:40:08 / CONFERENCES
Chief Engineer, PhD, led by Rashid Alekperov, No. 4, 2015, the department has issued an action plan for. According to the current problems in the regulation of Internet computing and memory resources on the computer in a network of processing methods and algorithms for the optimal allocation among users, e-government environment is intended to investigate the possibility of using these technologies.
Providing information on the work of extending infrastructure AzScienceNet R.Alakbarov of the main building of the network infrastructure reconstruction requirements, based on the domestic and foreign countries AzScienceNet online video conferences, Internet access network speed of 300 Mbit / s connection with delivery to spoke about the work to be done. NASA said the institutes and organizations expanded the use of the new service areas.
According to this year AzScienceNet improve the registry system users and NASA computers in several institutions and organizations will be joining a network of fiber-optic communication channel with the integrated efforts. E-mail and mobile information system of the National Academy of Sciences, National Academy of Sciences of the "hotline" service organization, Internet kiosks commissioning bodies of work to be done in one year.
Speaking about the work of the department head AzScienceNet of new services through integrated efforts in this direction for NASA Ganja and Nakhchivan units multipoint service to be held in distance education, Wi-Fi service in the courtyard of the main building of creation, and the creation of institutions of higher education Eduroam service. said the measures to be implemented.
The department also toured the "Cloud Computing" services offered free of charge to higher education institutions and their employees to use these services in connection with the organization of training seminars to carry out purposeful work.
R.Alakbarov world's leading international and national journals are intended publication of articles by employees of the department said.
With regard to international cooperation department of scientists operating within TUBITAK ULAKBİM (Chech Academic White and Information Centre - National Academic Network and Information Center) and is planned to continue the work carried out in collaboration with GEANT Association said.