AMEA Xarici dillər kafedrasında kompüterləşdirmə işləri həyata keçirilib 2015-01-16 10:44:55 / KONFRANSLAR
Son dövrlər Azərbaycan elminin daha da inkişaf etdirilməsi, ölkənin sosial-iqtisadi inkişafında rolunun artırılması məqsədilə AMEA-da genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirilir. Onlardan biri də elmi kadr hazırlığının keyfiyyətinin yüksəldilməsi ilə bağlıdır.
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 24 noyabr 2014-cü il tarixdə AMEA Xarici dillər kafedrasının professor-müəllim heyəti ilə görüşü zamanı alimlərimizin dünyada baş verən son elmi yeniliklərdən bəhrələnməsi, beynəlxalq konfranslarda layiqli təmsil olunması, yüksək istinad indeksli beynəlxalq jurnallarda məqalələrinin nəşri, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulması üçün xarici dil biliklərinin vacib olduğu qeyd edilmişdir. Bunun üçün kafedranın fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, imtahan və tədris prosesinin müasir standartlara uyğunlaşdırılması, auditoriyaların İKT vasitələri ilə təmin edilməsi, müəllimlərin əməyinin stimullaşdırılması ilə bağlı tapşırıqlar verilmişdir.
Hazırda AMEA Xarici dillər kafedrasında müasir texnologiyaların tətbiqi istiqamətində bir sıra tədbirlər görülür. Kafedranın maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, tədrisin təşkilinin təkmilləşdirilməsi, mövcud tədris vəsaitlərinin rəqəmsallaşdırılaraq distant tədris resurslarına çevrilməsi, bilik və vərdişlərin test üsulu və interaktiv texnologiyalar vasitəsilə qiymətləndirilməsi məqsədilə kafedranın əməkdaşları müasir kompüter texnikası vasitələri ilə təmin edilmiş, kafedranın lokal kompüter şəbəkəsi AzScienceNet Elm Kompüter Şəbəkəsinə qoşulmuşdur.
Kafedrada, eyni zamanda tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi və şəffaflığın təmin olunması məqsədilə video-nəzarət sistemi də quraşdırılmışdır ki, bu da tədrisin müasir standartlara uyğun həyata keçirilməsinə imkan verəcək.

Computerization of the work was carried out at the Department of Foreign Languages 2015-01-16 10:44:55 / CONFERENCES
Recently, the development of science, the role of socio-economic development of the country in order to increase the scale of the reforms being implemented. One of them is related to improving the quality of training of scientific personnel.
President of the National Academy of Sciences, acad on November 24, 2014 meeting with the teaching staff of the Department of Foreign Languages at the latest scientific innovations benefit scientists in the world, worthy of representation in international conferences, highly cited papers published in international journals indexed in international scientific cooperation highlighted the need for the establishment of relations with foreign language skills. To this end, improve the functioning of the department, an examination of the educational process and adapting to modern standards, with the provision of ICT in classrooms, teachers were instructed to stimulate labor.
At present, the application of modern technologies in the direction of the Department of Foreign languages are being taken. Strengthening of the material-technical base of the chair, improvement of education, distance education resources available educational resources rəqəmsallasdırılaraq transformation, knowledge and skills through interactive technologies in order to evaluate the test method and modern computer technology, providing the employees of the department, the department of computers connected to a local computer network AzScienceNet Science .
Department, and at the same time improving the quality of education in order to ensure transparency in video-surveillance system installed that will allow the implementation of modern standards of education.