Ölkəmizdə domen adları sisteminin təhlükəsizliyini qoruyan kriptoqrafiya açarları uğurla dəyişdirilib 2018-10-16 13:00:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Domen adları və IP ünvanlarının idarə edilməsi üzrə korporasiyanın (ICANN) tələb və tövsiyyələrinə əsasən, oktyabrın 11-də bütün dünyada olduğu kimi, ölkəmizdə də domen adları sisteminin təhlükəsizliyini qoruyan kriptoqrafiya açarları uğurla dəyişdirilib.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Mərkəzinin məlumatına görə, yeniləmədən sonra 48 saat ərzində davamlı olaraq sistemin monitorinqi aparılıb və istifadəçilərin heç bir resursa daxil olmasında problem qeydə alınmayıb.
2010-cu ildə yaradılmış bu kriptoqrafiya açarları təhlükəsizlik və İnternet ünvanlandırma sisteminin bütövlüyünə  cavabdehlik daşıyır. Əməliyyat dünyada ilk dəfə olaraq oktyabr ayının 12-də reallaşdırılıb.
ICANN-nın yaydığı məlumata görə, açarların dəyişdirilməsindən sonra ilk 24 saat ərzində bir neçə ölkədə cüzi problemlər qeydə alınsa da, onlar qısa zamanda aradan qaldırılıb.

Cryptography switches protecting the security of domain names system in our country successfully changed 2018-10-16 13:00:00 / IMPORTANT EVENTS
Due to the requirements and recommendations of the ICANN, on October 11, cryptography switches have been successfully modified in our country to protect the security of domain names.
According to the Center for Electronic Security at the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, the system was monitored continuously for 48 hours after the update and there was no problem with entering any users.
The cryptographic switches that are created in 2010 are responsible for the integrity of the security and Internet addressing system. The operation took place on October 12 for the first time in the world.
According to ICANN, short-term problems were reported in several countries within the first 24 hours following the switch-over, but they were soon resolved.