Elektron tibb sağlamlığın qorunması məqsədilə İKT-dən istifadəni nəzərdə tutur 2014-12-22 09:23:20 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Məsumə Məmmədova elektron tibb problemləri istiqamətində araşdırmalar aparır. O, öz tədqiqatlarında e-səhiyyənin meydana gəlməsi, e-tibbin tətbiqi istiqamətləri, bu sahədə terminoloji problemlər, səhiyyənin informasiyalaşdırılması səviyyəsinin qiymətləndirilməsi kriteriyaları, e-tibbin pasiyent, həkim və səhiyyə başçıları üçün yaratdığı imkanlar və s. kimi məsələlərə toxunub.
Tədqiqatçının sözlərinə görə, elektron tibb informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) və tibb sahəsində xidmət göstərilmə prosesinin bütün iştirakçılarının marağı çərçivəsində informasiya mübadiləsi üzrə xidmətlərin təşkili və göstərilməsi üçün vasitələr kompleksidir. Elektron səhiyyə tibbi informatika, səhiyyə və biznesin  kəsişməsində  meydana gəlmiş, İnternet və əlaqəli texnologiyalar vasitəsilə tibb xidmətləri göstərən sahədir. Geniş mənada bu termin nəinki texniki inkişaf, həm də regional və dünya miqyasında İKT-dən istifadə etməklə səhiyyənin təkmilləşdirilməsi üçün zəruri olan yeni münasibət, yeni düşüncə tərzi, şəbəkə və qlobal təfəkkürə bağlılığın təcəssümüdür.
Onun məqsədi əhaliyə göstərilən tibbi xidmətin keyfiyyəti, səhiyyə sisteminin göstərdiyi xidmətin əlyetərliyi, əhalinin öz sağlamlığı haqqında məlumatlandırılması və müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi hesabına səhiyyə resurslarının istifadəsinin effektivliyinin artırılmasıdır. Elektron tibb sağlamlığın qorunması məqsədilə İKT-dən istifadəni nəzərdə tutur.
Səhiyyədə İKT-nin tətbiqinin qiymətləndirilməsi üçün Avropa İttifaqında iki əsas göstəricidən istifadə olunduğunu söyləyən M.Məmmədova bunun tibbi informasiya və xidmətləri əldə etmək üçün İnternetdən istifadə edən əhali faizi və İKT-dən istifadə edən (iş yerində kompüterdən istifadə; İnternetə çıxış və məlumatların axtarışı; həmkarlar, aptek və pasiyentlərlə İnternet vasitəsilə informasiya mübadiləsi; xəstələrin elektron tibbi kartlarından, elektron imzadan istifadə və s.) həkimlərin faizi ilə ölçüldüyünü söyləyib.
O, 2005-ci ildə Dünya Səhiyyə Təşkilatının (DST) elektron səhiyyə sahəsində qəbul etdiyi qətnamə və elektron səhiyyə Konsepsiyasının bu sahədə ilk addımlardan olduğunu dilə gətirib.
DST-nin dövlətlərə çağırışları haqqında məlumat verən araşdırma müəllifi bildirib ki, elektron səhiyyə xidmətlərinin reallaşdırılması üçün strateji planlar və hüquqi əsasların işlənilməsi, iştirakçıların mobilizasiyası və maraqlı tərəflərin fəaliyyətinin koordinasiyası, müqayisəli təhlil və ən yaxşı praktikanın aşkarlanması üçün milli mərkəzlərin yaradılması bu sahədə həlli vacib məsələlərdəndir.
Elektron tibbin yaradılması bir sıra əsas istiqamətlər üzrə əhəmiyyətli nəticələrin əldə olunmasını nəzərdə tutur: “Elektron tibb kartlarının tətbiqi, qeydiyyat işinin aparılmasının avtomatlaşdırılması, sənədləşmə, arxivləşdirmənin  elektron formada aparılması, həkimin iş yerinin kompüterləşdirilməsi, pasiyentin və menecerin şəxsi kabineti, rəqəmsal resept, teletibbin inkişafı, səhiyyə sistemində vahid informasiya fəzasının yaradılması, o cümlədən əhalinin sağlamlıq vəziyyəti, epidemioloji sağlamlığının monitorinqi sistemlərinin inkişafı və s. elekton tibbin tətbiqi istiqamətlərindəndir”.
Pasiyentin elektron tibb kartı (ETK) və ya elektron sağlamlıq kartı onun doğum günündən başlayaraq doldurulur və bu proses onun bütün həyatı boyu davam edir. ETK e-tibbin baza elementidir.
1990-cı illərin ortalarına qədər “teletibb” termininin geniş tətbiq olunan termin olduğunu vurğulayan tədqiqatçı sonralar müəlliflər tərəfindən teletibb, elektron səhiyyə, telesəhiyyə anlayışlarının müəyyənləşdirildiyini bildirib. Araşdırma müəllifinin sözlərinə görə, bu terminlər haqqında müxtəlif baxışlar mövcuddur: bir qrup müəllif teletibb və elektron səhiyyənin eyni anlayışlar olduğunu, digərləri elektron səhiyyə, teletibb də daxil olmaqla, daha əhatəli termin olduğunu bildirir. Teletibb və elektron səhiyyənin müxtəlif anlayışlar olduğunu söyləyən tədqiqatçılar isə teletibbin telekardiologiya, teleradiologiya və s. əhatə etdiyini, elektron səhiyyənin isə İKT-nin səhiyyədə istifadəsi, tibbin kommunikasiya xidmətləri, xəstəxanalarda tibbi informasiya sistemləri, elektron təhsil, müalicə preparatlarının elektron təyin edilməsi və s. özündə ehtiva etdiyini diqqətə çatdırdı.
Amerika teletibb agentliyi hesab edir ki, teletibb və telesəhiyyə distant səhiyyə xidmətinin geniş spektrini əhatə edən sinonim-terminlərdir.

Electronic medical health involves the use of ICT in order to protect 2014-12-22 09:23:20 / CONFERENCES
Institute of Information Technology department head, doctor of technical sciences, professor conducting research on Masuma Mamedov electronic medical problems. He studies the emergence of e-health, e-medicine application trends, problems in terminology in this field, criteria for assessing the level of information technology in healthcare, e-medicine patients, physicians and health care opportunities for leaders and others. As issues.
According to researchers, the electronic medical information and communication technology (ICT) services to the medical field and in the interests of all participants in the process of exchange of information on the services and tools for rendering complex. Electronic health, medical informatics, health and occurred at the intersection of business, medical services through the Internet and related technologies in the field. Not only in the broad sense of the term technical development, as well as regional and global scale, which is necessary for the improvement of health through the use of ICT, new attitude, a new way of thinking, is the embodiment of loyalty to the network and global thinking.
The purpose of the quality of its medical services to the population, accessibility of services to the health care system, public awareness about their own health and use of health resources through the application of modern information technology to increase efficiency. Electronic medical health protection involves the use of ICT.
Use of ICT in the European Union to assess the health of the key indicators that were used to obtain M.Mammadova this medical information and services using the Internet and the use of ICT in the percentage of the population (the use of computers in the workplace, Internet access and data search, trade , pharmacies and patients to exchange information via the Internet, electronic medical card patients, the use of electronic signatures etc.) that is measured by the percentage of physicians.
Then, in 2005, the World Health Organization (WHO) adopted a resolution in the field of e-health and e-health, said that the concept of the first steps in this area.
WHO calls for states to provide information about the study's author, said that the implementation of e-health services and legal basis for the development of strategic plans, participants in the mobilization and coordination of stakeholders, benchmarking and best practices, the establishment of national centers for the detection of the most important issues in this field.
Electronic creation of a number of key areas of medicine provides important findings: "The application of electronic medical cards, registration of automation implementation, documentation, archiving electronic form, to the computerization of the workplace physician, patient, and private office manager, digital recipe, teletibbin development the creation of a common information space in the health system, including the health status of the population, epidemiological and health monitoring systems development. He said the introduction of e-medicine ".
The patient's electronic medical card (ETK) or from the date of his birth is filled electronic health card and the process continues throughout her entire life. ETK basic element of e-medicine.
Until the mid 1990s, "telemedicine", a term widely used term that emphasizes research by the authors later telemedicine and e-health, said telesəhiyyə defined concepts. According to the author of the research, there are different views on these terms: telemedicine and e-health in a group of the same concepts that the author, others, e-health, including telemedicine, means that more comprehensive term. Telemedicine and e-health researchers are saying that the different concepts teletibbin telekardiologiya, etc. teleradiologiya. covers the use of e-health services in the ICT in health, medicine, communication services, hospitals, medical information systems, e-learning, e-determination of drugs and other treatments. He noted that it contains.
According to the American Telemedicine agency, covering a wide range of health services for telemedicine and distance learning telesəhiyyə-terms are synonymous.