“Plagiat.pl” şirkətinin nümayəndəsi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda oldu 2014-12-17 09:19:09 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Polşanın “Plagiat.pl” şirkətinin icraçı direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Sebastian Kavçinski ilə görüş keçirildi.
Görüşdə, həmçinin institutun baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Yadigar İmamverdiyev, şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev və institutun digər əməkdaşları iştirak edirdilər.
Şirkətin fəaliyyəti haqqında təqdimatla çıxış edən S.Kavçinski bildirdi ki, Polşada fəaliyyətə başlayan şirkət bu ölkənin demək olar ki, bütün ali məktəbləri ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurub. Onun sözlərinə görə, əsas məqsəd müəllif hüquqları pozuntuları və insanların intellektual mülkiyyətindən icazəsiz istifadə ilə mübarizə aparmaqdır: “Biz alimlər və tələbələrin tədqiqat işlərini qorumağa xidmət edən ümumdünya Antiplagiatlıq Şəbəkəsi yaradırıq. Bu məqsədlə ali məktəblər, hökumət orqanları və nəşriyyatlar ilə əməkdaşlıq edirik. Həmçinin insanların intellektual mülkiyyətini plagiatlıqdan qorumaqda onlara kömək edirik”.
Məruzəçi qeyd etdi ki, İnternet brauzerlər kimi güclü alətlərlə təchiz olunmuş tələbələr, istənilən fənn üzrə mətnləri taparaq onlardan “öz” tədqiqat işlərində istifadə edirlər. O, 2002-ci ilin iyun ayında fəaliyyətə başlayan şirkətin hazırladığı “Strikeplagiarism” sisteminin elmi fəaliyyətlə məşğul olan tədqiqatçıları mətnlərdən “oğurlanmış” fraqmentləri aşkar etməyə imkan verən vasitə ilə təmin etmək üçün yaradıldığını vurğuladı.
Bildirdi ki, 2015-ci ilin yanvar ayında proqramın interfeysinin Azərbaycan və rus dilllərində, fevral ayında isə türk dilində hazırlanması nəzərdə tutulur.
Təhsil və tədris müəssisələrində bu sistemin geniş tətbiq olunduğunu söyləyən S.Kavçinski bu sahədə Rumıniya təcrübəsindən danışdı. Onun sözlərinə görə, Rumıniyanın artıq 20 universiteti sistemin xidmətlərindən yararlanaraq müdafiə olunan doktorluq dissertasiyalarının orijinallığını asanlıqla təyin edə bilir.

"Plagiat.pl" was a representative of the Institute of Information Technology 2014-12-17 09:19:09 / CONFERENCES
The Polish Institute of Information Technology "Plagiat.pl" Executive Director, PhD held a meeting with Sebastian Kavcinski.
During the meeting, the chief engineer of the institute, PhD Rashid Alekperov, doctor of technical sciences Ramiz Aliguliyev, Remembrance Imamverdiyev PhD, head of the department took part in Tahmasib Fataliyev and other employees of the institute.
SKavcinski presentation on the activities of the company said that the company started its operations in Poland in this country, almost all of the established cooperation with universities. According to him, the main purpose of copyright infringement and unauthorized use of intellectual property and the fight: "We have to protect the work of academics and research students, who are creating a worldwide network of Antiplagiatlıq. To this end, universities, government agencies and publishing houses are working with. We also help them to protect intellectual property, plagiarism ".
The reporter noted that the powerful tools such as Internet browsers, equipped with students, finding texts on any subject they "own" is used in the research. It began operations in June 2002, the company's "Strikeplagiarism" of researchers engaged in scientific texts "stolen" to provide you with tools that allow you to detect fragments highlighted.
He said that in January 2015, the Azerbaijani and Russian interface of the program in February, will be developed in the Turkish language.
That this system is applied to a wide range of education and training institutions in Romania's experience in this field SKavcinski said. According to him, Romania, more than 20 doctoral theses defended the authenticity of university services using the system can be easily determined.