Əmək, məşğulluq, sosial müdafiə və sosial təminat sahələrində elektron xidmətlərin tətbiqinin genişləndirilməsi haqqında AR Prezidentinin Fərmanı 2018-09-05 17:35:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycan Respublikasında modern və çevik idarəetmənin təmin edilməsi, dövlət orqanlarının fəaliyyətində şəffaflığın artırılması və korrupsiyaya şərait yaradan halların aradan qaldırılması məqsədi ilə əhaliyə göstərilən xidmətlərin elektron qaydada həyata keçirilməsi istiqamətində əhəmiyyətli işlər görülmüşdür.
Bununla belə, vətəndaşlara xidmət göstərilməsində şəffaflığı və operativliyi təmin etmək üçün əmək, məşğulluq, sosial müdafiə və sosial təminat sahələrində dövlət xidmətlərinin tam elektronlaşdırılması, müvafiq informasiya sistemlərinin formalaşdırılması, informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə innovativ idarəetmənin təmin edilməsi, korrupsiya, sui-istifadə və süründürməçilik hallarının qarşısının alınması yönündə bir sıra əlavə tədbirlərin görülməsinə zərurət vardır.
Göstərilən sahələrdə idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsini, habelə Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin strukturuna daxil olan bir sıra qurumların fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılmasını təmin etmək məqsədi ilə Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin informasiya sistemləri əsasında “Mərkəzləşdirilmiş elektron informasiya sistemi” (bundan sonra – MEİS) yaradılsın.
2. Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi:
2.1. Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin fəaliyyət istiqamətləri üzrə əhaliyə göstərilən xidmətlərin vahid platforma üzərindən elektron formada təqdim edilməsi məqsədi ilə "e-sosial" internet portalının (bundan sonra – Portal) üç ay müddətində yaradılmasını təmin etsin;
2.2. məşğulluq tədbirləri ilə bağlı xidmətlərin elektron şəkildə həyata keçirilməsi məqsədi ilə MEİS-də məşğulluq altsisteminin altı ay müddətində yaradılmasını təmin etsin;
2.3. Portal vasitəsilə aparılan əməliyyatların və fərdi məlumatların təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidməti ilə birlikdə tədbirlər görsün;
2.4. Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə razılaşdırmaqla üç ay müddətində:
2.4.1. MEİS haqqında əsasnamənin layihəsini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
2.4.2. Portal haqqında əsasnamənin layihəsini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
2.4.3. pensiya təyinatının avtomatlaşdırılmasına, bu sahədə xidmətlərin elektron qaydada göstərilməsinə və vətəndaşların sosial sığorta stajının müəyyən edilməsinə dair qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
2.5. bu Fərmandan irəli gələn digər tədbirləri görsün.
3. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi Portalın və bu Fərmanın 2.2-ci bəndində nəzərdə tutulan altsistemin fəaliyyətini təmin etmək məqsədilə onlarla digər dövlət orqanlarının informasiya sistemləri və ehtiyatları arasında informasiya mübadiləsinin və elektron xidmətlərin göstərilməsinin “elektron hökumət” portalı vasitəsilə təşkili üçün tədbirlər görsün.
4. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
4.1. əmək, məşğulluq, sosial müdafiə və sosial təminat sahələrində xidmətlərin elektron qaydada həyata keçirilməsi və pensiya təyinatının tam elektronlaşdırılmasına keçidlə əlaqədar Azərbaycan Respublikası qanunlarının təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərini iki ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
4.2. Portalın və bu Fərmanın 2.2-ci bəndində nəzərdə tutulan altsistemin yaradılması və saxlanması ilə bağlı xərclərin maliyyələşdirilməsini iki ay müddətində təmin etsin;
4.3. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılması ilə bağlı təkliflərini üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
4.4. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını üç ay müddətində təmin edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
4.5. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlasın və bunun icrası barədə beş ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
4.6. bu Fərmandan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
5. Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının və normativ xarakterli aktların bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını təmin edib Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat versin.

Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on expanding the application of electronic services in the field of labor, employment, social protection and social security 2018-09-05 17:35:00 / IMPORTANT EVENTS
Significant work has been done to ensure the provision of modern and flexible management in the Republic of Azerbaijan, improving transparency in the activities of state bodies and eliminating cases that create conditions for corruption.
However, in order to ensure transparency and efficiency in providing citizens the full electronicization of state services in labor, employment, social protection and social security, formation of relevant information systems, innovative management through the use of information technologies, prevention of corruption, abuse and procrastination there is a need for a number of additional measures to be taken.
In order to improve the management system in these areas, as well as to increase the effectiveness of the activities of a number of organizations included in the structure of the Ministry of Labor and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan,  guided by Paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, I hereby decree:
1.Establishment of the "Centralized electronic information system" (hereinafter - CEIS) on the basis of information systems of the Ministry of Labuor and Social Protection of Population.
2.Ministry of Labor and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan:
2.1.Ensure the creation of "e-social" internet portal (hereinafter - Portal) within three months for the provision of services to the population on the activity directions of the Ministry of Labor and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan;
2.2.ensure the creation of a subsidy alert system in the CEIS within a six-month period in order to carry out electronic employment services;
2.3.Take actions together with the Special State Protection Service of the Republic of Azerbaijan in order to ensure the safety of operations and personal data provided through the Portal;
2.4.Within three months with the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan and the State Agency for Citizens Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan:
2.4.1Prepare and submit to the President of the Republic of Azerbaijan a draft regulation on the CEIS;
2.4.2.Prepare and submit to the President of the Republic of Azerbaijan a draft regulation on Portal statement;
2.4.3. to prepare proposals on the improvement of legislation on determining the social insurance experience of citizens , automation of retirement assignments, elaboration of electronic services in this field and and submit to the President of the Republic of Azerbaijan
2.5. take other measures arising from this Decree.
3. The State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan take measures through the "electronic government" portal, to exchange information and electronic services between the information systems and resources of other state bodies in order to ensure the functioning of the portal and the subsystem referred to in paragraph 2.2 of this Decree.
4. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan:
4.1. to prepare proposals within 2 month  and submit to the President of the Republic of Azerbaijan on improvement of the legislation of the Republic of Azerbaijan in connection with transition to full electronicization of retirement assignment and services in the field of labor, employment, social protection and social security;
4.2. Within two months, to finance the costs of establishing and maintaining the subsystem, as defined in paragraph 2.2 of this Decree;
4.3. To prepare proposals on bringing the statements of the President of the Republic of Azerbaijan in line with this Decree within three months and submit to the President of the Republic of Azerbaijan;
4.4. Inform the President of the Republic of Azerbaijan within three months of bringing the normative legal acts of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan into compliance with this Decree;
4.5. keep control over compliance of normative legal acts of the central executive bodies in this Decree and inform the President of the Republic of Azerbaijan within five months of its implementation;
4.6. to resolve other issues arising from this Decree.
5. Ensure compliance of normative legal acts of the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan and normative acts of central executive bodies with this Decree and Inform the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.