“Ağıllı” sarğı yaraların sağalma prosesini izləyəcək 2018-07-11 14:42:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
ABŞ-ın Tafts Universitetinin mütəxəssisləri yaraların sağalma prosesini izləyən sensorlara malik yeni “ağıllı” sarğı yaradıblar.
İstehsalçıların sözlərinə görə, artıq sınaqdan keçirilmiş sarğı-plastır, hətta mürəkkəb yaraların öhdəsindən gələ bilir. Daxili sensorlar infeksiya və ya iltihabın mövcudluğunu göstərən “pH” səviyyəsini və bədən temperaturunu izləyir.
naukatv.ru saytının məlumatında bildirilir ki, yanıqlar və müxtəlif xəstəliklər dərinin bərpaedici qabiliyyətini poza bilər, lakin “ağıllı” plastır hətta yaxşı bitişməyən yaraları effektiv şəkildə sağaldaraq xəstə və ya həkimlər tərəfindən müdaxiləni minimuma endirir. Texnologiya dərinin təbii sağalmasına imkan yaradır. Mikroprosessor sensorlardan daxil olan məlumatları oxuyur və istifadəçinin istəyinə uyğun olaraq antibiotik dozaları dərinin altına yeridir. Bütün konstruksiya şəffaf tibbi plyonkaya bərkidilib və 3 millimetrə yaxın qalınlıqda elastik sarğını formalaşdırır.
Plastırın yaradıcıları sarğı materialının ucuz alınması və mikroprosessordan başqa bütün komponentlərin birdəfəlik olmasına çalışıblar. Gələcəkdə “ağıllı” sarğının tətbiq ediləcəyi sahələrin genişləndirilməsi üçün onun imkanlarının artırılması nəzərdə tutulur. Hazırda “in vitro” şəraitində uğurla sınaqdan keçirilmiş texnologiyanın kliniki testləri aparılır.

Researchers from Tufts University (USA) have created a new "smart" bandage with built-in sensors that track the process of healing wounds.
According to the developers, the bandage-plaster has undergone laboratory tests and can cope even with complex wounds. Built-in sensors monitor the pH level and body temperature, which can indicate the presence of infection or inflammation.
Burns and various diseases can suppress the regenerative capacity of the skin, but the "smart" patch can effectively heal even poorly healing wounds, minimizing interference from the patient or doctors. The technology promotes natural healing of the skin. The microprocessor reads the data of the sensors and even injects doses of antibiotics at the request of the carrier. The entire structure is attached to a transparent medical film and forms an elastic bandage less than 3 mm thick.
The creators of the plaster sought to ensure that the dressing material turned out to be cheap, and all components except the microprocessor were disposable. In the future, it is possible to expand the capabilities of the "smart" bandage to increase the number of areas of its application. Currently, the development has been successfully tested in vitro and is undergoing preclinical trials.