Rusiya Federasiyasının prezidenti Vladimir Putin Federal Məclisə müraciət edərək əcnəbi alim və mütəxəssislərin (o cümlədən informasiya texnologiyaları sahəsində çalışanların) ölkəsində fəaliyyəti üçün operativ şəkildə hüquqi bazanın formalaşdırılmasını təklif edib.
ras.ru saytının məlumatına görə, V.Putin qeyd edib ki, xarici ölkələrdən daha çox istedadlı tələbələrin Rusiyaya təhsil almağa gəlməsi üçün şərait yaradılmalıdır. Belə ki, Putin onların öz təhsillərini başa vurduqdan sonra Rusiyada vətəndaşlıq ala bilmələri üçün bu prosesi asanlaşdırmağı da təklif edib.
Prezidentin sözlərinə görə, Rusiya yüksək texnoloji şirkətləri dəstəkləməli, startapların inkişafı üçün əlverişli şərait yaratmalı, eyni zamanda robot texnikası və süni intellektin inkişafı üçün maneələri dəf etməlidir.
“Biz qısa müddət ərzində qabaqcıl qanunvericilik bazasını yaratmalı, robot texnikası, süni intellekt, pilotsuz nəqliyyat, elektron ticarət və böyük verilənlərin emalı texnologiyalarının geniş tətbiqi və işlənilməsi üçün bütün maneələri aşmalıyıq”. O həmçinin əlavə edib ki, müvafiq normativ baza daimi olaraq yenilənməlidir.

Putin called to form a legal basis for the working of foreign scientists in Russia 2018-03-15 17:00:00 / INTERESTING INFORMATION
President Vladimir Putin, as part of his address to the Federal Assembly, called for the prompt formation of a legal framework for the work of foreign scientists and specialists in Russia, including in the field of information technology.
In addition, the president stated the need to create conditions for more talented students from other countries to come to Russia to study. At the same time, Putin called for facilitating the acquisition of citizenship after completion of training.
According to the president, Russia needs to support high-tech companies, create a favorable environment for the development of start-ups, and in the shortest time remove all barriers for the development of robotics and artificial intelligence.
"In the shortest possible time, we need to create an advanced legislative framework, remove all barriers to the development and wide application of robotics, artificial intelligence, unmanned vehicles, electronic commerce, and large data processing technologies. Moreover, such a regulatory framework should be constantly updated, "the head of state said.